Poddasze ze względu na nieregularną, niestandardową budowę jest przestrzenią trudną do zagospodarowania i funkcjonalnego urządzenia. Z uwagi na nietypowe efekty, jakie poprzez taką aranżację można uzyskać warto podjąć wyzwanie. Aby uniknąć wpadek i rozczarowania polecamy udać się po poradę do specjalisty.

Ver2c Aranżacja wnętrza na poddaszu – klika istotnych kwestii

Aranżacja wnętrza poddasza

Z powodu już znaczącego ograniczenia przestrzeni przez skosy, widoczne elementy konstrukcyjne dachu, wsporniki itp. zawsze doradzamy maksymalne otwieranie pomieszczeń na poddaszu. Zamiast stosowania ścianek działowych, lepiej skorzystać z podzielenia poddasza na strefy – sypialnianą, salonową, jadalnianą, garderobianą itp. Nie opłaca się wprowadzać kolejnych ograniczeń przestrzennych – taką funkcję z powodzeniem mogą pełnić filary, czy meble. Dla uzyskania efektu optycznego powiększenia przestrzeni w proponowanej przez nas aranżacji zastosowaliśmy lustrzane filary.

 

Ver2c Aranżacja wnętrza na poddaszu – klika istotnych kwestii

Należy też pamiętać, że aranżując wnętrze poddasza będziemy zmuszeni skorzystać z mebli na zamówienie. Będą one z pewnością droższe, jednak ich zastosowanie jest nieuniknione. Meble w standardowych rozmiarach zabiorą dużą część przestrzeni, o którą na poddaszu trzeba walczyć. Doskonale sprawdzą się meble idealnie wpasowane w skosy i nachylenia: szafy typu cargo, czy komandor, półki o zróżnicowanej wielkości, ukryte szuflady.

Ver2c Aranżacja wnętrza na poddaszu – klika istotnych kwestii

Specjalna przestrzeń w aranżacje wnętrz

Poddasze może być jedyną przestrzenią życiową w przypadku mieszkań usytuowanych na najwyższej kondygnacji budynku, jak również może stanowić dodatkową przestrzeń w kilkupiętrowym domu. Często zdarza się, że właściciele wolno stojących domów po upływie dłuższego czasu od ich wybudowania decydują się na adaptację strychu na poddasze. Najlepiej sprawdzającymi się na poddaszu pomieszczeniami są sypialnia, pokoje dziecięce, kameralny salonik jako dodatkowa przestrzeń poza salonem głównym, czy np. pokój kolekcjonerski lub pracownia.

Ver2c Aranżacja wnętrza na poddaszu – klika istotnych kwestii

Poddasze poddaszu nierówne – pamiętajmy, że w przypadku adaptacji strychu na poddasze nie każdy będzie spełniał wymagane warunki. Najważniejszym z nich jest to, aby użytkowa część pomieszczeń na poddaszu nie była być niższa niż 220 cm. Jest to minimum gwarantujące nam komfortowe korzystanie z wnętrz. Oczywiście zazwyczaj możliwe będzie podniesienie dachu, jednak jest to proces pracochłonny i skomplikowany – wymagający dużo większego nakładu pracy i finansów.

Kwestie prawne

Na przełomie lutego i marca wprowadzono szereg istotnych zmian do ustawy o prawie budowlanym. Nowe przepisy zaczynają obowiązywać 27 czerwca. Od tego momentu nie będą wymagane pozwolenia m.in. na przebudowę domu, w tym na zaadaptowanie strychu na poddasze. Przy takiej operacji zmieniamy parametry użytkowe pomieszczenia. Do tej pory wymagane było uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych, obecnie wystarczy tylko zawiadomić odpowiednie organy o takich pracach. Jest to dosyć znaczące ułatwienie dla wszystkich, którzy planują przebudowę własnego domu – taka modyfikacja przepisów z pewnością wszelkie procesy przyspieszy.

Opublikowano poniedziałek, 25 maj 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź