Przy aranżacji wnętrz szczególnie dużo uwagi warto poświęcić salonowi, który nie tylko stanowi część reprezentacyjną mieszkania, ale często pełni także rolę centrum życia domowego. Poniżej rzucamy trochę światła na rolę oświetlenia w tym pomieszczeniu.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

Dobór odpowiedniego systemu oświetleniowego, podobnie jak wybór podłogi, może służyć wyodrębnieniu stref pomieszczenia oraz zarysowaniu jego układu funkcjonalnego. Rozmieszczenie instalacji elektrycznej i punktów świetlnych powinno być dostosowane do rozmiaru i układu funkcjonalnego pomieszczenia, w tym rozmieszczenia mebli oraz innych elementów wyposażenia. Wybór zależy od wielu czynników, dlatego tak ważny jest jego plan już na etapie sporządzania projektu wnętrza. Oświetlenie jest kluczowym elementem aranżacji, który tworzy klimat wnętrza. To ono warunkuje sukces aranżacyjny i komfort codziennego użytkowania.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

Światło w aranżacji wnętrz

Z uwagi na specyfikę pomieszczenia, oświetlenie salonu nie powinno ograniczać się do jednego źródła światła. Projektanci wnętrz wyróżniają trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, funkcjonalne (zadaniowe) oraz nastrojowe. W salonie zastosowanie znajdą: oświetlenie sufitowe, oświetlenie ścienne, oświetlenie punktowe, spotlighty, plafony, reflektory, lampy podłogowe i lampy stojące. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy postawić na nieograniczoną liczbę punktów świetlnych. Najistotniejszy jest bowiem ich rozkład, kierunek strumienia światła oraz stopień natężenia.

Eksperci określają rekomendowane normy natężenia oświetlenia w poszczególnych strefach salonu: – oświetlenie podstawowe w strefie relaksu: 200 luksów,

 • oświetlenie do czytania: 500 luksów,
 • oświetlenie w części jadalnej: ok. 200-300 luksów,
 • oświetlenie w części kuchennej: 500 luksów.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

Oświetlenie sufitowe

Głównym źródłem światła zazwyczaj pozostaje lampa sufitowa, instalowana w centralnym punkcie pomieszczenia lub określonej strefy wnętrza, np. nad stołem lub stolikiem kawowym. Żyrandol o nowoczesnej linii wzorniczej stanowi wyrazisty element dekoracyjny, który udanie podkreśli charakter aranżacji wnętrza. Klosz z wieloma punktami świetlnymi efektownie rozproszy światło, doświetlając pomieszczenie.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

Czas na relaks

Salon często pełni także funkcję rozrywkową, dlatego ważne jest zaplanowanie oświetlenia w taki sposób, by zapewnić możliwość zachowania półcienia. Oczekiwany efekt uda się osiągnąć dzięki oświetleniu ściennemu oraz lampom stojącym. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają regulację natężenia światła. Nastrojowe oświetlenie może okazać się przydatne podczas wizyty gości, chwili na wyciszenie, ale także oglądania telewizji czy gry na konsoli. Ekran telewizora powinien być otoczony oprawą oświetleniową. Efekt rozproszenia światła za urządzeniem osiągniemy dzięki taśmie z diodami LED bądź kinkietom (przeczytaj: 5 błędów, które popełniamy przy ustawianiu telewizora).

Jak urządzić salon z myślą o czytaniu? Doskonale sprawdzą się lampy stojące lub kinkiety, skierowane w odpowiednim kierunku. Eksperci zwracają uwagę na aranżację z myślą o zdrowiu. Rekomendują wybór żarówek o większej liczbie lumenów.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

W wysokich wnętrzach zastosowanie znajdzie sufit podwieszany bądź napinany. Funkcję dekoracyjną spełnią także pojedyncze punkty świetlne oraz podświetlenie poszczególnych elementów dekoracyjnych, np. półki, obrazu czy instalacji. Doskonale sprawdzą się w tym zakresie kinkiety oraz taśmy LED, które wyeksponują charakterystyczne elementy.

Korygowanie proporcji pomieszczenia

Operowanie światłem umożliwia także optyczne korygowanie proporcji ścian. Doświetlenie górnej strefy wnętrza wpłynie na jego optyczne podwyższenie oraz zwiększenie przestrzeni. W małych wnętrzach doskonale sprawdzi się lampa z kloszem skierowanym (otwartym) do góry. W pomieszczeniach o niskim suficie należy rozważyć instalację plafonu, który emituje równomierne światło na całej powierzchni.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

W podłużnym wnętrzu warto odpowiednio oświetlić dłuższe ściany. Sprawi to, że pokój stanie się optycznie szerszy. Eksperci rekomendują by lampa sufitowa była zawieszona nie niżej niż 200 cm nad ziemią. Aby uniknąć efektu nadmiernego olśnienia, warto zastosować klosz, który sprawi, że poziom natężenia światła będzie bardziej jednolity.

Jeżeli pokój dzienny jest strefą otwartą na kuchnię lub jadalnię, powinniśmy uwzględnić to w projekcie systemu oświetlenia. Przestrzeń nad stołem, wyspą lub barem doskonale oświetlą np. trzy lampy wiszące. Eksperci zalecają, aby nad stołem okrągłym zainstalować jedną lampę okrągłą. Przyjmuje się, że orientacyjna wysokość klosza nad blatem powinna wynosić ok. 50 cm.

Perfect-Space-aranzacja-wnetrza-salonu-z-kilkoma-punktami-swietlnymi-1024x682 Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?

 

Open modal
Opublikowano piątek, 06 październik 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Aranżacja wnętrza salonu: Jak dobrać oświetlenie do pokoju dziennego?”

 1. avatar Darka napisał(a):
  17 październik 2017 o godz. 10:12

  Moim zdaniem prawdziwą wartością jest światło naturalne wpadające z zewnątrz. Duże okna pięknie doświetlające wnętrze to jest to. Ale wiadomo, że czasami pomieszczenie jest tak położone, że nie ma na to szansy, wtedy rzeczywiście lepiej bardzo dobrze przemyśleć oświetlenie sztuczne.

 2. avatar Krzysiek napisał(a):
  17 październik 2017 o godz. 11:37

  Nie tylko w salonie, ale w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu światło odgrywa bardzo ważną rolę – od łazienki po sypialnię. Warto mieć różne alternatywy. To znaczy żebyśmy w salonie mieli światło zarówno do czytania, opcjonalnie do oglądania telewizji itp. Dobór oświetlenia to niemała sztuka.

 3. avatar justyna22 napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 05:50

  Mimo że zajmują dodatkowe miejsce, co w szczególności w małych pomieszczeniach może mieć ogromne znaczenie, to jednak jestem fanką stojących lamp (oczywiście nie jako główne źródło światła). Tego typu lampy tworzą według mnie niesamowity klimat, który sprawdzi się świetnie na przykład podczas oglądania filmu czy po prostu relaksu.

 4. avatar Kasia R napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 06:37

  Jak mogliście zapomnieć o świecach – nie wyobrażam sobie bez nich życia :) A już w salonie sprawdzają się najlepiej, szczególnie teraz jesienią warto się zaopatrzyć. Żarty żartami, wiadomo, że nikt nie będzie ich uwzględniał w projekcie mieszkania, ale naprawdę potrafią wnieść wiele uroku.

 5. avatar jakitaki01 napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 09:53

  Warto zdać sobie sprawę z tego, że oświetlenie w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Niektóre barwy światła mogą prowadzić nawet do bólu głowy. Zanim zdecydujemy się na konkretne lampy, dobrze jest poczytać co będzie dla nas najlepsze.

 6. avatar Zacharowa napisał(a):
  19 październik 2017 o godz. 06:33

  Aranżacje z pierwszego i ostatniego zdjęcia zdecydowanie skradły moje serce. Prosto – bez zbędnego zamieszania. Co to oświetlenia to nie toleruję półmroku, szczególnie w salonie. Pewnie, że czasami zdarzają się wyjątki, ale w większości sytuacji ma być po prostu jasno. Właściwie zasadę tą stosuję do wszystkich pomieszczeń, a jak spali się jakaś żarówka, to jest wymieniana w tempie natychmiastowym.

 7. avatar Pablo napisał(a):
  19 październik 2017 o godz. 09:18

  Lubię jasne wnętrza, więc pomijając kwestie światła, do swojego mieszkania wybrałem jasne podłogi i takie same kolory na ściany. Jedynym możliwym odstępstwem od tej reguły może być sypialnia, pod warunkiem oczywiście, że służy nam tylko i wyłącznie do spania. Wtedy mogą się tam wkraść jakieś ciemniejsze akcenty.

 8. avatar Profileled napisał(a):
  15 luty 2018 o godz. 11:27

  Wybierając oświetlenie do salonu warto podkreślić by było ono wielopunktowe, a tym samym zapewnimy sobie możliwość dokładnego oświetlenia każdego miejsca w salonie. Warto tutaj pomyśleć o lampach wiszących, czy kinkietach, ale również o profilach led, które świetnie się sprawdzą podkreśleniu wielkości znaczenia tego miejsca. Warto takie rzeczy zlecać wyspecjalizowanej firmie zajmującej się aranżacją wnętrz, a wtedy na pewno nie pozostanie pominięta żadna rzecz.

 9. avatar Tomek napisał(a):
  26 luty 2018 o godz. 22:06

  Bardzo podobają mi się wnętrza w takim stylu. MArzy mi się podobny salon.

 10. avatar Ardant-ed napisał(a):
  22 marzec 2018 o godz. 12:45

  Lampy wiszące to coś w czym jestem zakochana już od kilku lat. Szklane i kryształowe kule – cuda!
  Nr jeden jak dla mnie te potrójne wiszące w kolorze czarnym. Wpasują się do wysokich pomieszczeń idealnie.

 11. avatar kinga napisał(a):
  21 kwiecień 2018 o godz. 17:36

  Przy swoim tak wysokim metrażu, zdecydowałem się ustawić w centrum narożnik, który przykuwa jako pierwszy uwagę, to bardzo dobre rozwiązanie przy dużych powierzchniach

 12. avatar jukogreendesign.pl - mech na ścianę napisał(a):
  12 maj 2019 o godz. 09:31

  Świetny poradnik, bardzo rzeczowy. Też wychodzę z założenia, że dobór odpowiedniego oświetlenia (w szczególności w przypadku salonu) jest bardzo ważny. Oczywiście warto zadbać też o to, aby w pomieszczeniu bylo jak najwięcej naturalnego światła, ktorego nie zastąpi oświetlenie sztuczne.

 13. avatar Patryk napisał(a):
  4 październik 2019 o godz. 13:04

  Ta wersja ze ścianą z cegieł – cudowne wnętrze!!

Zostaw odpowiedź