Aranżacje wnętrz bywają bardzo różne, ale wszystkie wymagają stołu. To on stanowi centrum domowego ogniska, pozwala bliskim zatrzymać się na chwilę przy wspólnym posiłku, a także umożliwia spędzenie wyjątkowych chwil w gronie znajomych. Stół to niezbędny element strefy jadalnej, choć może też spełniać inne funkcje, np. w niewielkich wnętrzach sprawdzi się w roli miejsca do pracy. Jaki model stołu wybrać? I jakie wymagania powinien spełniać?

Perfect-Space-aranżacje-wnętrz-wybór-stołu-i-jego-rola-w-mieszkaniu-3 Aranżacje wnętrz: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu

Uderz w stół…

Aranżacje wnętrz mają to do siebie, że czasami przedkłada się w nich styl nad użyteczność. Tymczasem kształt i rozmiar stołu powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników, uzależniony od powierzchni wnętrza, liczby domowników oraz ich trybu życia. Jaki model spełni oczekiwania domowników, a zarazem zagwarantuje funkcjonalność? W szerokiej ofercie dostępnej na rynku popularnością cieszą się zarówno stoły wykonane z naturalnych materiałów, jak i produkty z tworzywa sztucznego.

W naszych realizacjach niezmiennie dominują modele z drewna litego, które są nie tylko estetyczne i efektowne, ale przede wszystkim właśnie funkcjonalne. Stół drewniany jest bowiem niezwykle trwały i łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym przyjemny w dotyku. Niemniej popularnością cieszą się także modele pokryte okleiną bądź fornirowane.

Perfect-Space-aranżacje-wnętrz-wybór-stołu-i-jego-rola-w-mieszkaniu-3 Aranżacje wnętrz: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu

Stół ze szklanym blatem (przezroczystym bądź matowym) o metalowej lub drewnianej konstrukcji doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz, jednak jego mankamentem jest niższy stopień odporności oraz trudność w utrzymaniu czystości. Na szklanym blacie zabrudzenia są bowiem zdecydowanie bardziej widoczne.

Stół może zostać umieszczony w kuchni, otwartym salonie lub w kąciku jadalnym. W dużych wnętrzach może zajmować centrum pomieszczenia, stanowiąc punkt centralny aranżacji. W przypadku otwartego salonu będzie stanowił swoisty łącznik pomiędzy strefą dzienną a kuchnią.

Kształt stołu w aranżacji wnętrz

W niewielkich wnętrzach doskonale sprawdzi się stół z kwadratowym lub prostokątnym blatem, który może zostać umieszczony w pobliżu ściany, a nawet przylegać do niej bezpośrednio. Stół o okrągłym blacie sprawia co prawda wrażenie wizualnie mniejszego i umożliwia użytkowanie przez więcej osób, wymaga jednak wyodrębnienia większej ilości wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Dlatego najlepiej umieścić go w jego centralnej części.

Perfect-Space-aranżacje-wnętrz-wybór-stołu-i-jego-rola-w-mieszkaniu-3 Aranżacje wnętrz: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu

We wnętrzach o niewielkim metrażu zastosowanie znajdą modele z rozkładanym blatem, które mogą być oparte na systemie tradycyjnym (fragment stanowiący przedłużenie blatu jest umieszczany w jego korpusie), mechanizmie z dostawkami bocznymi lub systemie automatycznym. Stół rozkładany pozwala na codzienne zaoszczędzenie przestrzeni, a jednocześnie umożliwia podjęcie gości w szczególnych dla nas momentach.

Aranżacje wnętrz a zasady ergonomii

Projektanci wnętrz zalecają, aby długość krawędzi blatu dla jednej osoby spożywającej posiłek wynosiła co najmniej 55-60 cm. Przyjmuje się, że odległość jaką zajmuje zastawa przeznaczona dla jednej osoby to około 40 cm. Minimalne wymiary czteroosobowego stołu wynoszą zatem 120×80 cm. W niewielkim wnętrzu dla czteroosobowej rodziny sprawdzi się jednak także model o wymiarach 80cmx80cm. Przy stole o wymiarach 120×80 cm zasiądzie natomiast sześcioosobowa rodzina.

Perfect-Space-aranżacje-wnętrz-wybór-stołu-i-jego-rola-w-mieszkaniu-3 Aranżacje wnętrz: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu

Standardowe krzesło ma głębokość 45 cm. Projektanci wnętrz zaznaczają, że minimalna odległość pozwalająca na podniesienie się z niego to 60 cm. Optymalna przestrzeń pozwalająca na jego swobodne odsunięcie i swobodne przejście obok stołu oscyluje w granicach 70-80 cm.

Przyjmuje się, że standardowa wysokość blatu stołu to około 75 cm. Przestrzeń pomiędzy jego dolną krawędzią a powierzchnią podłogi wynosi co najmniej 60 cm (tzw. prześwit pionowy). Uwaga: wybór odpowiedniego modelu powinien być w miarę możliwości dopasowany pod aranżację wnętrza. Liczy się spójność z resztą wystroju oraz dostosowanie modelu do posiadanych przez nas krzeseł. O wyborze właściwego krzesła do mieszkania można przeczytać w jednym z naszych poprzednich wpisów.

Open modal
Opublikowano piątek, 04 listopad 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 7 do wpisu “Aranżacje wnętrz: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu”

 1. avatar Iza napisał(a):
  14 listopad 2016 o godz. 14:08

  Jestem absolutną fanką nowoczesnych wnętrz, w swoim domu zdecydowałam się na stół ze szklanym blatem. Macie rację z tym, że widać każdą plamkę, ale dla wrażenia, jakie robi jestem w stanie przecierać go nieco częściej :)

 2. avatar Ala napisał(a):
  15 listopad 2016 o godz. 11:56

  Dla mnie stół ma być przede wszystkim solidny, no i wystarczająco duży, żeby przypadkiem nie cisnąć się obok siebie podczas posiłku – to jest najgorsze!

 3. avatar Madzialenka napisał(a):
  15 listopad 2016 o godz. 12:58

  Według mnie to wybór krzeseł jest większym problemem, pochopnie wybrane mogą nieźle uprzykrzyć życie. Sama długo walczyłam pomiędzy ładne a wygodne. Ostatecznie zdecydowałam się na te, w których po prostu dobrze się siedziało, całe szczęście.

 4. avatar beciana napisał(a):
  16 listopad 2016 o godz. 10:15

  Mi najbardziej podoba się zestaw z trzeciego zdjęcia. Szczególnie te krzesła wyglądają ciekawie, widziałabym takie w swojej jadalni. Ciekawe tylko czy są wygodne?

 5. avatar Cichy napisał(a):
  17 listopad 2016 o godz. 10:51

  Haha, dla mnie wybranie stołu było bardzo proste, poprosiłem o najmniejszy z oferty :D W innym przypadku zająłby połowę mojej kawalerki. A tak na poważnie to zależało mi na osobnym miejscu do jedzenia, nawet niewielkim. Nie toleruje zginania się na kanapie przy posiłku albo nie daj Boże jedzenia na łóżku.

 6. avatar dunia napisał(a):
  17 listopad 2016 o godz. 11:42

  Less is more jak to mówią, prostota przede wszystkim.

 7. avatar Kondzio napisał(a):
  18 listopad 2016 o godz. 13:50

  Jadalnia, kuchnia i salon, wszystko w jednym miejscu. Niby w porządku do wspólnego spędzania czasu, a z drugiej strony jak sobie pomyślę o relaksie na kanapie, przed telewizorem ze smażącymi się kotletami za głową to się zastanawiam czy to na pewno dobry pomysł?

Zostaw odpowiedź