Łazienka kojarzona jest przede wszystkimi z płytkami ceramicznymi, ale coraz więcej osób przy jej urządzaniu sięga po… drewno. Moda na stosowanie elementów drewnianych w pomieszczeniach sanitarnych nie powinna dziwić, bo materiał ten idzie wkomponować w łazienkę na wiele różnych sposobów – drewniane mogą być podłogi, ściany, a nawet meble! Moda modą, ale czy wykończenie łazienki drewnem ma sens z praktycznego punktu widzenia?

Wykonczenie-lazienki-z-elemenatmi-z-drewna Czy wykończenie łazienki drewnem ma sens?

Miłe w dotyku, estetyczne i ponadczasowe. Drewno od zawsze było materiałem wykończeniowym o dużej popularności. Drewna nie stosowano jedynie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, ale obecnie trend ten ulega zmianie. Łazienka urządzona w drewnie? Czemu nie, choć należy pamiętać o pewnych zasadach.

Minusy wykończenia łazienki drewnem

Łazienka jest pomieszczeniem o największym poziomie wilgotności w mieszkaniu. Meble i materiały tam stosowane są nieustannie narażone na działanie zmiennych temperatur oraz kontakt z wodą i detergentami. Dlatego należy wybrać drewno o odpowiednich parametrach – nie każdy gatunek nadaje się bowiem do wnętrz narażonych na wilgoć. Generalnie najważniejszą rolę odgrywa skurcz i stabilność – drewno o małym skurczu jest bardziej stabilne, dzięki czemu w kontakcie z wodą ulega mniejszym odkształceniom i nie pęka.

Wykonczenie-lazienki-z-elemenatmi-z-drewna Czy wykończenie łazienki drewnem ma sens?

W łazienkach najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne, bo charakteryzuje się ono wysoką zawartością olejków naturalnych oraz żywic. To sprawia, że gatunki takie jak teak, iroko, merbau, doussie, wenge czy padouk posiadają podwyższoną odporność na destrukcję biologiczną. Gatunki te cechuje również wyjątkowa twardość oraz oryginalny wygląd. Minusem jest jednak wyższa cena – drewno egzotyczne jest zawsze nieco droższe niż polskie, więc trzeba się liczyć z kosztami. Jeśli chodzi o krajowe drewno, najlepiej do łazienki nadadzą się dąb, modrzew, jesion, jawor oraz wiąz.

Wykonczenie-lazienki-z-elemenatmi-z-drewna Czy wykończenie łazienki drewnem ma sens?

Uwaga: każdą deskę znajdującą się w łazience trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Istnieją dwa główne sposoby na zaimpregnowanie drewna: lakierowanie i olejowanie, choć lakier lepiej sprawdza się na ścianach niż na podłodze, bo jest podatny na ścieranie i zdrapywanie. Olej natomiast głęboko wnika w strukturę drewna i tworzy na jego wierzchu satynową, miłą w dotyku powierzchnię. Niezależnie od wyboru metody impregnacji, warto pamiętać o zasadzie dużych form – im większy format desek, tym mniej łączeń, czyli potencjalnych miejsc wnikania wilgoci.

Wykonczenie-lazienki-z-elemenatmi-z-drewna Czy wykończenie łazienki drewnem ma sens?

Zalety wykończenia łazienki drewnem

Drewno ociepla chłód urządzeń ceramicznych swoim niepowtarzalnym kolorem oraz naturalnym wyglądem i sprawia, że łazienka staje się bardziej przytulna. Za drewnem w łazience przemawia również szeroki wachlarz jego zastosowań; można nim wyłożyć podłogę lub ściany albo wykorzystać jako półki, podesty czy meble. Obecnie z drewna wykonuje się nawet wanny i umywalki! Nie ma się zatem czego bać. Wykorzystanie odpowiednich gatunków drewna, wodoodpornych klejów oraz właściwej impregnacji daje pewność, że drewno pod wpływem wilgoci nie będzie pęcznieć.

Open modal
Opublikowano piątek, 15 czerwiec 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Czy wykończenie łazienki drewnem ma sens?”

 1. avatar Merbau napisał(a):
  17 czerwiec 2018 o godz. 14:20

  Drewniane deski z atestem na prawdę się sprawdzają. Przez 3 lata nic się z nimi nie stało. Wilgoć i środki chemiczne nie zniszczyły ich powierzchni.

 2. avatar Daria napisał(a):
  18 czerwiec 2018 o godz. 13:54

  Biała łazienka z elementami drewna wygląda obłędnie. Wystarczy spojrzeć na ostatnie zdjęcie. To jest przepis na łazienkę na lata. Nie znudzi się tak szybko jak modne w tym sezonie płytki w kształcie heksagonu czy z efektem 3d.

 3. avatar Dębowe mocne napisał(a):
  19 czerwiec 2018 o godz. 10:29

  O ile nie pozwolimy żebyn na podłodze zalegała woda do wyschnięcia, taka podłoga będzie się sprawdzać przez wiele lat. Choć wiadomo płytki są trwalsze i nie wymagają tyłu zabiegów pielęgnacyjnych.

 4. avatar Rometka napisał(a):
  19 czerwiec 2018 o godz. 21:07

  Modna teraz biel coraz częściej stosowana jest w łazienkach. Ale te chłodne i sterylne wnętrza w bieli zyskają naturalne ciepło oraz niepowtarzalny klimat kiedy dodamy do niego drewno.

 5. avatar Anna napisał(a):
  21 czerwiec 2018 o godz. 09:00

  Nie wiem czy ktoś zwrócił na to uwagę, ale w łazience częściej używa się jasnego drewna niż ciemnego.

 6. avatar Sara napisał(a):
  21 czerwiec 2018 o godz. 13:13

  Drewniana podłoga sprawdzi się jedynie w toalecie bez wanny czy prysznica. Ciągłe wycieranie wody z powierzchni drewna może doprowadzić do nerwicy. Sami jeszcze się przypilnujemy. Ale dzieci? Na chwilę nie można ich spuścić z oczu, a co dopiero w łazience. Kto ma ten zrozumie.

 7. avatar Hanna napisał(a):
  21 czerwiec 2018 o godz. 16:43

  Tak, ma sens. Bo wygląda to obłędnie. Zapach też jest inny niż w przypadku pomieszczeń płytowych.

 8. avatar Filip napisał(a):
  24 czerwiec 2018 o godz. 14:14

  Mam i jestem bardzo zadowolony. Miałem przyjemność z Wami współpracować. Pozdrawiam.

 9. avatar Zoya napisał(a):
  26 czerwiec 2018 o godz. 12:05

  Z pewnością drewno przełamuje chłód ceramiki. A najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. A poza okresem grzewczym z pewnością jest przyjemniejsze w odczuciu niż płytki czy posadzki betonowe.

 10. avatar Rafał napisał(a):
  30 czerwiec 2018 o godz. 12:15

  Dobra wentylacja to podstawa łazienki. A co dopiero w łazience z drewnem. Tu aż się prosi o podwyższone standardy. Wilgotność powietrza ma istotny wpływ na kurczliwość drewna.

Zostaw odpowiedź