„Strefowanie” to inaczej systematyzowanie wnętrza według jego funkcji na część dzienną, nocną i gospodarczą. Funkcjonalny podział przestrzeni jest niezwykle istotny, gdyż potrafi zapewnić lokatorom komfortowe warunki do mieszkania. Wnętrze można podzielić na wiele różnych sposobów – jednym z nim jest wyodrębnianie stref za pomocą podłogi.

Przasnyska7dzien-008-1024x684 Jedno wnętrze, kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz

Pomysłów na zorganizowanie stref w otwartej przestrzeni nie brakuje. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest postawienie działowej ściany gipsowo–kartonowej, choć przestrzeń wyodrębnić można również za pomocą najrozmaitszych elementów dekoracyjnych (parawan, zasłona bądź roleta), ścian działowych ze szkła, odpowiedniego ustawienia mebli lub właśnie podłogi.

Przasnyska7dzien-008-1024x684 Jedno wnętrze, kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz

Czemu podłoga?

Dlaczego warto wyodrębnić strefy w naszym mieszkaniu za pomocą podłogi? Takie rozwiązanie jest nieinwazyjne pozwala zachować otwartą przestrzeń – wnętrze typu open space daje więcej swobody oraz sprawia wrażenie przestronniejszego. Nic dziwnego zatem, że nowoczesne rozwiązania architektoniczne preferują właśnie otwarte przestrzenie, gdzie pomieszczenie kuchenne wraz z aneksem jadalnym oraz pokojem dziennym stanowią jedną całość. Delikatne oddzielenie strefy kuchennej od całości można jednak uzyskać poprzez zainstalowanie w tej części nieco odmiennej podłogi, aczkolwiek w takim wypadku linia wyznaczająca funkcjonalny podział pomieszczenia powinna być mało zauważalna, zaś podłoga w tej części powinna nawiązywać do zabudowy kuchennej. Nie zaszkodzi również zastosować tego samego rodzaju podłogi, gdyż optycznie powiększy to przestrzeń.

Przasnyska7dzien-008-1024x684 Jedno wnętrze, kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz

Podłoga to duża płaszczyzna, która często decyduje o charakterze wnętrza. W dużych mieszkaniach czy domach, szczególnie tych o otwartej przestrzeni, różne materiały podłogowe pozwalają uniknąć przytłaczającego swą skalą wrażenia poczekalni na lotnisku i wydzielić obszary o różnej funkcji – komponowanie podłogi z różnych materiałów, szczególnie drewna z ceramiką czy kamieniem, wymaga jednak wyczucia. W małych mieszkaniach lepiej zastosować taką samą podłogę we wszystkich pomieszczeniach, gdyż inaczej mieszkanie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Jakie materiały?

W przypadku otwartego wnętrza materiały na posadzkę należy dobierać w zależności od przeznaczenia danej części pomieszczenia. Drewniana posadzka nadaje wnętrzu przyjemny, a zarazem elegancki charakter i dlatego pasuje raczej do części jadalnej i wypoczynkowej. Tam, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na zniszczenie, układa się z kolei płytki ceramiczne lub kamienne, które są bardziej praktyczne: trwałe, odporne na zarysowania i wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości – stąd najczęściej da się je znaleźć w kuchni lub łazience.

Przasnyska7dzien-008-1024x684 Jedno wnętrze, kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz

Jedna aranżacja wnętrza kilka stref 

Wydzielenie poszczególnych stref porządkuje wnętrze, stawia czytelną granicę między przestrzeniami pełniącymi różne funkcje. Postawienie ścianki działowej pozwala mieszkańcom na zachowanie większej prywatności i intymności, ale zaburza otwarty charakter przestrzeni. Dlatego warto rozważyć w projektowaniu wnętrz jego podział za pomocą różnego rodzaju podłóg, które mogą stanowić naturalną granicę między poszczególnymi strefami i wyznaczać ich funkcje – odmienność w formie czy fakturze jest w takich przypadkach w pełni akceptowalna. Obecnie jednak coraz częściej się od tego odchodzi na rzecz stosowania na dużych płaszczyznach jednolitych materiałów, które daje wrażenie przestrzenności, szczególnie w mniejszych wnętrzach.

 

 

Opublikowano czwartek, 06 sierpień 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Jedno wnętrze, kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz”

  1. avatar Marta napisał(a):
    25 październik 2015 o godz. 17:36

    Rozdzielenie powierzchni w salonie gdzie jest aneks kuchenny to świetne rozwiązanie, gdy jak w części wypoczynkowej sa panele co ociepla to miejsce a w części kuchennej kafelki, które łatwo utrzymać w czystości i nie ma obawy o zalanie. Natomiast tutaj trzecie zdjęcie zachwyca :), gdybym miała taki metraż to tak sobie wyobrażam rozdział podłogowy i te barwy i przejście super.

  2. avatar Kasia z Arbiton napisał(a):
    28 czerwiec 2018 o godz. 09:47

    Ciekawe inspiracje i usystematyzowanie tematu. Warto jednak powiedzieć też o rozwiązaniu dobrym do niewielkich wnętrz, jakim jest położenie takiej samej podłogi w całym mieszkaniu. Niektórzy preferują taka opcję nawet wtedy, kiedy dysponują dużym metrażem. Dobrym materiałem na podłogę typu „one space” są panele winylowe. Dzięki właściwościom wodoodpornym i dużej wytrzymałości dobrze sprawdzają się nawet w łazience i kuchni.

Zostaw odpowiedź