W ostatnich latach deweloperzy dążą do minimalizacji powierzchni budowanych mieszkań. Ich użytkownicy natomiast przy wykańczaniu wnętrz szukają rozwiązań, które pozwolą jak najefektywniej wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W tej roli doskonale sprawdza się antresola, która zwiększa przestrzeń użytkową i koryguje proporcje wnętrza.

Antresola nie stanowi odrębnej kondygnacji. Na gruncie prawa budowlanego stanowi górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad stropem. Nie jest zamknięta bądź ograniczona przegrodami budowlanymi. Antresola najczęściej przeznaczona jest na część prywatną (sypialnię). Pozwala to na jej odseparowanie od części dziennej, znajdującej się na poziomie podstawowym. Antresola często pełni także funkcję biurową. Takie rozwiązanie umożliwia oddzielenie sfery prywatnej od sfery zawodowej, co pomaga w osiągnięciu tak zwanego work-life balance. Konstrukcja może pełnić także inne funkcje, w zależności od powierzchni i specyfiki wnętrza.

Uwzglednienie-atresoli-przy-wykanczaniu-wnetrz-pozwala-na-zdobycie-dodatkowej-przestrzeni-1024x585 Jej wysokość antresola. Wykańczanie wnętrz z myślą o antresoli

Wysokość mieszkania i antresoli

Przy wykańczaniu wnętrz dużą rolę odgrywają odpowiednie proporcje. Przyjmuje się, że minimalna wysokość przestrzeni nad antresolą wynosi 2-2,2 m, zaś przestrzeń pod nią powinna wynosić co najmniej 2,4 m. Naturalnie istnieją odstępstwa od tej zasady, m.in. w przypadku małej antresoli, na której znajduje się wyłącznie łóżko (materac). W takim wypadku nad antresolą wystarczającą będzie przestrzeń ok. 120 cm, umożliwiająca swobodne zajęcie pozycji siedzącej.

Przy dużych powierzchniach zastosowanie znajdują zwykle schody jednobiegowe. Przyjmuje się, że maksymalna wysokość stopnia nie powinna przekraczać 20 cm. W mniejszych lokalach stawiamy na schody spiralne, które jednak pomimo efektywnego wyglądu, posiadają także wiele mankamentów [kliknij, jeżeli chcesz przeczytać więcej o roli schodów w aranżacji wnętrz]. W przypadku konstrukcji przeznaczonych na część sypialną w zupełności wystarczy drabina, która przy okazji może stanowić ciekawy element dekoracyjny. Pamiętajmy jednak o komforcie użytkowania – zadbajmy o odpowiednie wyprofilowanie jej szczebli.

Uwzglednienie-atresoli-przy-wykanczaniu-wnetrz-pozwala-na-zdobycie-dodatkowej-przestrzeni-1024x585 Jej wysokość antresola. Wykańczanie wnętrz z myślą o antresoli

Wykańczanie wnętrz a antresola: o czym pamiętać?

Należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie sufitowe antresoli, które powinno komponować się z wystrojem poziomu podstawowego. Jego odpowiednia aranżacja sprawi, że otwarta przestrzeń poziomu podstawowego zostanie wizualnie powiększona i rozświetlona.

Granica antresoli powinna być odpowiednio zabezpieczona, np. balustradą lub meblami. Najlepiej sprawdzą się balustrady szklane i ażurowe, które nie doprowadzą do optycznego zmniejszenia przestrzeni [więcej na ten temat znaleźć można we wpisie: barierki i poręcze w aranżacji wnętrz]. Alternatywnym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe, np. taśma LED zainstalowana na krawędzi antresoli. Należy pamiętać także o odpowiednim systemie ogrzewania. Ciepło unosi się w górę, w stronę antresoli. Zagwarantowanie równomiernego rozkładu temperatury może wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacji. Warto zadbać o zagwarantowanie odpowiedniej izolacji dachu. Antresola wpływa także na akustykę wnętrza, w szczególności – sposób roznoszenia się hałasów.

Open modal
Opublikowano piątek, 08 grudzień 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Jej wysokość antresola. Wykańczanie wnętrz z myślą o antresoli”

 1. avatar Kaja napisał(a):
  12 grudzień 2017 o godz. 14:28

  Sypialnia w antresoli jedynie dla miłośników samego materaca. Materac wiadomo niski, także pojawia się tu problem ze wstawaniem. Kości z rana też się nie wyprostuje, bo średnia wysokość w antresoli to 120 cm, także tylko dla osób siedzących. Stelaż łóżka już się tam nie zmieści, czyli pozostaje siedzenie w pozycji kucającej. I tak sobie myślę, że osobom przy skłonnościach do lunatykowania taka antresola również by nie służyła.

 2. avatar shaffy napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:46

  W nowoczesnym budownictwie raczej antresole nie są stosowane. Przeglądając oferty różnych deweloperów żadna z nich nie zaznaczyła że mieszkanie posiada antresolę.

 3. avatar Monia napisał(a):
  19 grudzień 2017 o godz. 12:31

  Nawet jeżeli posiadamy miejsce na antresolę, to należy również przemyśleć sposób dostania się do niej. Klasyczne schody oczywiście mile widziane, ale czy posiadamy wystarczającą ilość miejsca. Drabina jest praktyczna bo zabiera najmniej miejsca, ale za to jest najmniej praktyczna. I nie każdy będzie miał odwagę po niej wchodzić, a co gorsza schodzić. Pozostają jeszcze schody kręcone, ale to duży koszt. Także taka antresola to nie łatwa sprawa.

 4. avatar petra napisał(a):
  27 grudzień 2017 o godz. 12:16

  Antresola to sposób na urozmaicenie przestrzeni. Najlepiej wygląda w formie sypialni. Choć zapewne w większości stosowana jest jako dodatkowy schowek na rzeczy. Dla mnie szkoda byłoby marnować taką przestrzeń na graty.

 5. avatar Sporna napisał(a):
  27 grudzień 2017 o godz. 13:01

  Szklana balustrada przy antresoli? Współczuję osobie sprzatajacej zwłaszcza jak dzieciaki sa małe dzieci w domu. Odciski paluszków, zaschnięta ślina, ślady po kolorowych pisakach, no i oczywiście niezydentyfikowane resztki jedzenia na szybie. I dbanie o bezpieczeństwo dzieci na schodach. Za dużo zmartwień z antresola.

 6. avatar warda napisał(a):
  28 grudzień 2017 o godz. 07:14

  Antresola pasuje raczej do loftowych pomieszczeń. Wysoki sufit, otwarte przestrzenie, minimalna liczba drzwi.

 7. avatar Angelika napisał(a):
  28 grudzień 2017 o godz. 09:18

  Bardzo podobają mi się antresole we wnętrzach i marzy mi się kiedyś taka w moim domu! <3

 8. avatar Filip napisał(a):
  31 grudzień 2017 o godz. 10:37

  Ja widzę same problemy z antresolą. Otwory między kondygnacjami powodują ucieczkę ciepła ku górze, a wychładzaniu się niższych kondygnacji. Należy to uwzględnić przy planowaniu systemu ogrzewania. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniu niżej położonym. Dodatkowo problem pojawia się przy schodach do niej prowadzących. Wyeksponowane schody wymagają bardziej starannego wykończenia, co zwiększa koszty.

Zostaw odpowiedź