Diabeł tkwi w szczegółach. To stare, doskonale znane każdemu powiedzenie jak ulał pasuje do poczciwej klamki – niewielkiego detalu o ogromnej mocy oddziaływania. Jakie są rodzaje klamek? I jakimi zasadami warto się kierować przy ich wyborze?

Biale-drzwi-i-srebrne-klamki-to-klasyka-w-aranzaji-wnetrz Klamka zapadła. Rodzaje klamek i ich rola w aranżacji wnętrz

W jednym ze swoich wcześniejszych wpisów poruszyłem kwestię drzwi w aranżacji wnętrz. Dziś zajmę się elementem, bez którego większość drzwi nie jest w stanie funkcjonować, a mianowicie klamką. Część osób może się zastanawiać, czy warto w ogóle poruszać taki temat, skoro klamki nabywa się najczęściej od razu w zestawie z drzwiami. Otóż jak najbardziej, gdyż klamki sprzedawane razem z drzwiami są przeważnie standardowe i przez to mało efektowne. A przecież klamka to na dobrą sprawę biżuteria dla drzwi! Pod względem aranżacyjnym stanowi ona swoistą kropkę nad „i”, warto zatem zadbać o to, żeby nie tylko dobrze leżała w dłoni, ale również wpadała w oko.

Klamki wewnętrzne i zewnętrze

Klamki dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje: na modele do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Klamki zewnętrze charakteryzują się dużo większą trwałością – w końcu muszą być one odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, powinny nas też chronić przed włamaniem. W przypadku klamek wewnętrznych trwałość jest również istotną cechą, jednak na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkich walory estetyczne – kształt klamki, jej faktura i rodzaj użytego tworzywa.

Biale-drzwi-i-srebrne-klamki-to-klasyka-w-aranzaji-wnetrz Klamka zapadła. Rodzaje klamek i ich rola w aranżacji wnętrz

Dopasowanie klamki do aranżacji wnętrza

Przy wyborze klamek warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim klamka powinna być odpowiednio dopasowana swoim ciężarem do drzwi. Co to właściwie oznacza? Im bardziej masywne i duże drzwi, tym klamka powinna być większa. Zbyt drobna i lekka klamka drzwiowa sprawi, że otwieranie drzwi stanie się wyzwaniem.

Wybierając klamkę, trzeba również zwrócić baczną uwagę na materiał, z którego została wykonana. Obecnie najpopularniejsze są klamki metalowe i aluminiowe, ale trzeba pamiętać, że nie komponują się one za dobrze z drzwiami o bardziej klasycznym charakterze. Dlatego właściciele mieszkań w stylu vintage powinni w pierwszej kolejności rozważyć klamki mosiężne. Interesującą alternatywą jest również chrom imitujący srebro, złoto czy brąz.

Biale-drzwi-i-srebrne-klamki-to-klasyka-w-aranzaji-wnetrz Klamka zapadła. Rodzaje klamek i ich rola w aranżacji wnętrz

Rodzaje klamek: szyld długi czy dzielony?

Szyld – określany również mianem rozety, osłonki lub tarczki – to jeden z najważniejszych elementów wizualnych klamki. To ten przytwierdzony do drzwi element, który scala się z rączką klamki za pomocą trzpienia, czyli pręta łączącego klamki po obu stronach drzwi. Czemu szyld jest taki ważny? Otóż wpływa on na ogólny wygląd drzwi oraz determinuje wybór klamki w razie jej ewentualnej wymiany – wszystko z powodu rozstawu otworów montażowych.

Szyldy klamek dzielimy na podłużne i krótkie. Te pierwsze mają zwykle postać długiego prostokąta i występują w czterech wersjach: bez otworów (tzw. szyld do pokoju), z otworem na klucz, z otworem na wkładkę bębenkową albo z blokadą (pokrętłem) WC. Szyldy podłużne montowane są zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych.

Natomiast szyldy krótkie to zazwyczaj tzw. szyldy dzielone, które składają się z dwóch osobnych części o jednakowym kształcie i wielkości – zwykle są to dwa koła (szyldy dzielone okrągłe) lub kwadraty (szyldy dzielone kwadratowe). Górna część połączona jest z uchwytem klamki, natomiast dolna posiada otwór na klucz, wkładkę bębenkową lub zasuwę WC. Zdarzają się również wersje „ślepe”, czyli takie, w których dolny szyld nie posiada żadnej funkcji poza ozdobną, ale stanowią one raczej rzadkość.

Biale-drzwi-i-srebrne-klamki-to-klasyka-w-aranzaji-wnetrz Klamka zapadła. Rodzaje klamek i ich rola w aranżacji wnętrz

UWAGA! Zanim kupisz klamkę, sprawdź, jak leży w dłoni. Upewnij się, czy jest poręczna, wygodna, łatwa w obsłudze i pozbawiona ostrych krawędzi. Pamiętaj, że podstawową rolą klamki jest bez dwóch zdań otwieranie drzwi, dlatego musi być ona przede wszystkim praktyczna i bezpieczna. Ostre krawędzie mogą stanowić zagrożenie – szczególnie w mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci. Dlatego przy aranżacji wnętrz dla maluchów wskazany jest montaż klamek z łukowym zakończeniem. Tutaj przeczytasz o najczęstszych błędach popełnianych przy urządzaniu pokojów dla dzieci.

Open modal
Opublikowano piątek, 05 kwiecień 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź