W okresie wakacyjnym lubimy podróżować do dalekich miejsc, żeby zakosztować w nich słońca i wypoczynku – częstym miejscem wyjazdów są zwłaszcza państwa basenu Morza Śródziemnego. Po co jednak wyjeżdżać do Grecji, Włoch czy Monako, skoro mogą one przyjechać do nas?

Styl śródziemnomorski przystosowany jest do południowego klimatu i pozwala zaznać uroków słonecznych krajów bez wychodzenia z domu. Tworzy on prawdziwą kulturową mieszankę aranżacyjną, gdyż czerpie z estetyki aż trzech różnych kontynentów.

teodorowicza3a-18 Urządzanie wnętrza w stylu śródziemnomorskim

Z ziemi włoskiej do Polski

Jakie są główne cechy stylu śródziemnomorskiego? Przede wszystkim jest on silnie inspirowany naturą, więc zapomnijmy przy urządzaniu wnętrza o plastiku – w grę wchodzą jedynie naturalne materiały: drewno, kamień, wiklina, bawełna czy len. Często wykorzystywane jest również żelazo, które pojawia się w formie krzeseł czy stołów z kutymi elementami.

We wnętrzu, które zostało urządzone w stylu śródziemnomorskim, da się zauważyć kamienne podłogi oraz duże okna w kształcie łuku – pierwsze zapewniają przyjemny chłód, drugie zaś światło. Naturalne światło odgrywa ważną rolę, gdyż wzmacnia wrażenie przestronności wnętrza; kluczowy jest zatem wybór odpowiednich okiennic – najpraktyczniejsze są tzw. shuttersy, które składają się w harmonijkę i dają możliwość regulacji promieni słonecznych. Specyficznymi częściami stylu są również drewniane stropy, kominki oraz duże wiatraki zawieszone u sufitu.

teodorowicza3a-18 Urządzanie wnętrza w stylu śródziemnomorskim

Jasne jak słońce w urządzaniu wnętrz

Niezwykle ważne w urządzaniu wnętrza w stylu śródziemnomorskim jest jasna paleta barw – nie ma miejsca na ponure kolory czy intensywne akcenty. Mile widziane są za to biel oraz wszystkie odcienie niebieskiego: od błękitu aż po turkusy. Ze słonecznym blaskiem kojarzą się również takie kolory jak lawenda, pastelowa zieleń, czerwień lub fuksja. Taka kolorystyka, zdominowana przez połączenie bieli i błękitu, orzeźwia w letnie upały i poprawia nastrój w zimowe wieczory. Ponadto jasne ściany korespondują najczęściej z podłogą wykonaną z kamienia naturalnego lub wzorzystej terakoty.

teodorowicza3a-18 Urządzanie wnętrza w stylu śródziemnomorskim

Meble i dodatki w urządzaniu wnętrz

W stylu śródziemnomorskim dominują drewniane sprzęty o jasnym odcieniu, które zapewniają wnętrzom cieplejszy charakter. Przeważają duże ilości małych mebli, np. stoliczki i taborety, ale pojawiają się również cięższe, bardziej rustykalne regały i komody.

Ważnym elementem są dodatki w postaci koszy z wikliny, wazonów, rzeźb czy tekstyliów w marokańskich wzorach, ale można się również pokusić o pewne nadmorskie akcenty, np. muszle, butelki wypełnione piaskiem, kamienie w szklanych naczyniach, miniaturowe statki, zdjęcia z wakacji, fototapety z morskim widokiem itp. Przy urządzaniu wnętrza w stylu śródziemnomorskim nie wolno również zapomnieć o roślinności, bo palma, bluszcz lub orchidea w dużej ceramicznej donicy wzmocni efekt i sprawi, że wnętrze nabierze prawdziwie południowego charakteru.

Opublikowano poniedziałek, 20 lipiec 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Urządzanie wnętrza w stylu śródziemnomorskim”

 1. avatar Komfiro.pl napisał(a):
  11 wrzesień 2015 o godz. 11:47

  Bardzo podoba mi się ta biel w połączeniu z jasnym drewnem. Wygląda to naprawdę znakomicie!

 2. avatar Taylor napisał(a):
  19 grudzień 2015 o godz. 11:57

  The 3D printed art is just awesome. Yeah you are right, In Mediterranean style it brings classic looks and comfort also. In every Mediterranean style it needs to be an open spaced area.
  Thanks for sharing couple of wonderful designs.

Zostaw odpowiedź