Wyspa kuchenna to marzenie wielu Polaków. Niestety nie od dziś wiadomo, że spełnić swoje marzenia nie jest wcale tak prosto – szczególnie, jeżeli w grę wchodzą kwestie związane z urządzaniem wnętrz. Nie warto się jednak poddawać! Poniżej podpowiadam, jakich błędów należy się wystrzegać przy projektowaniu własnej wyspy kuchennej.

Posiadasz kuchnię o dużym metrażu? W takim razie powinieneś rozważyć instalację wyspy kuchennej. Wyspa kuchenna to niezwykle funkcjonalne i modne rozwiązanie. Niestety jej bezbłędne zaprojektowanie nie należy do łatwych – nietrudno popełnić przy tym gafę, która będzie nas później prześladowała za każdym razem, gdy tylko zechcemy skorzystać z kuchni. Na jakie najczęstsze błędy powinniśmy uważać?

Wysokie-wyspy-100-110-cm-mogą-sprawiać-wrażenie-nieproporcjonalnych-i-masywnych Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!

#1. Za mało miejsca wokół wyspy

Często spotykanym błędem przy projektowaniu wyspy kuchennej jest jej złe zlokalizowanie. Aby wyspa była w pełni funkcjonalna, musi mieć nie tylko odpowiednie wymiary (nimi zajmę się za chwilę), ale również wolną przestrzeń wokół niej. To bardzo ważne, by wyspa w żaden sposób nie utrudniała komunikacji w kuchni czy swobodnego otwierania szafek! Ile miejsca należy zostawić? Generalnie im więcej, tym lepiej, ale przyjmuje się, że wyspa kuchenna powinna być oddalona od ściany i sprzętów kuchennych przynajmniej o 60-90 cm – taka odległość umożliwi wygodne poruszanie się w kuchni i pozwoli na bezkolizyjne otwieranie lodówki.

Wysokie-wyspy-100-110-cm-mogą-sprawiać-wrażenie-nieproporcjonalnych-i-masywnych Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!

#2. Stawianie wyspy w małej kuchni

Wyspa kuchenna to bardzo wygodne rozwiązanie, ale przeznaczone wyłącznie dla właścicieli kuchni o dużym metrażu (powierzchnia minimum 15-20 m²) lub posiadaczy mieszkań, w których kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię. Jeżeli dysponujemy wyłącznie małą, zamkniętą kuchnią, to najlepiej zrobimy, jeżeli po prostu zrezygnujemy z wyspy – w tego typu pomieszczeniu nie zda ona egzaminu i będzie jedynie zawadzać.

Wysokie-wyspy-100-110-cm-mogą-sprawiać-wrażenie-nieproporcjonalnych-i-masywnych Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!

#3. Nieodpowiednia wysokość blatu

Optymalna wysokość szafek kuchennych razem z blatem wynosi od 85 do 90 cm. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że są to wartości dostosowane do osób o średnim wzroście. Jeżeli należymy do osób wysokich, to przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy przez jakiś czas popracować przy blacie kuchennym o standardowej wysokości, żeby na własnej skórze sprawdzić, czy taka wysokość nam odpowiada. Uwaga: wysokie wyspy (100-110 cm) mogą sprawiać wrażenie nieproporcjonalnych i masywnych, więc część osób decyduje się na wyspy kuchenne o dwóch poziomach blatów. W takiej sytuacji jeden z nich służy do pracy, natomiast drugi do spożywania posiłków.

Wysokie-wyspy-100-110-cm-mogą-sprawiać-wrażenie-nieproporcjonalnych-i-masywnych Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!

#4. Brak okapu nad wyspą

Jeżeli planujemy umieścić na naszej wyspie płytę grzewczą – indukcyjną lub ceramiczną, to powinniśmy pamiętać o trzech rzeczach. Po pierwsze: po bokach płyty należy zostawić około 30-40 cm blatu roboczego. Po drugie: płyta grzewcza nie powinna znajdować się przy krawędzi blatu z drugiej strony wyspy, gdyż sprzyja to poparzeniom. Po trzecie: nad wyspą z płytą grzewczą koniecznie powinien znaleźć się okap kuchenny, który skutecznie wyeliminuje z kuchni nieprzyjemne zapachy, dym oraz nadmierną wilgoć.

Wysokie-wyspy-100-110-cm-mogą-sprawiać-wrażenie-nieproporcjonalnych-i-masywnych Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!

#5. Niedopasowanie aranżacyjne do reszty wystroju

Właściwe zaprojektowanie wyspy kuchennej nastręcza wielu problemów. Dzieje się tak dlatego, że wyspa jest elementem, który należy jednocześnie do dwóch wnętrz: kuchni i pokoju dziennego. Ma zatem dwoisty charakter. Z jednej strony to pewnego rodzaju łącznik, a z drugiej element, który wyraźnie oddziela strefy o odmiennym przeznaczeniu. Dlatego wyspa kuchenna powinna komponować się z całością przestrzeni. Problem pojawia się wówczas, gdy w części kuchennej i wypoczynkowej zastosowaliśmy odmienne style – w takiej sytuacji wyspa powinna nawiązywać do obu z nich.

Open modal
Opublikowano piątek, 06 wrzesień 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Projekt wyspy kuchennej: tych 5 błędów unikaj!”

 1. avatar Artur napisał(a):
  6 wrzesień 2019 o godz. 17:22

  Czy to duża czy mała kuchnia nie ma znaczenia, jak ktoś chce mieć wyspę kuchenną to będzie miał. Najwyżej staroci trochę przestrzeni.

 2. avatar Leon napisał(a):
  6 wrzesień 2019 o godz. 20:13

  Dobry projektant udźwignie każdy metraż i zmieści wszystko czego inwestor oczekuje. I wcale nie trzeba mieć płacowych metrażu aby wszystko pomieścić.

 3. avatar Patrycja napisał(a):
  7 wrzesień 2019 o godz. 11:27

  Tak jest z każdym projektem, kluczem do sukcesu są proporcje. Wiadomo że architekt wie jak ato wszystko udźwignąć, a takiemu Kowalskiemu nie zawsze wyjdzie oczekiwany efekt.

 4. avatar Sofija napisał(a):
  9 wrzesień 2019 o godz. 13:32

  Wyspa jak stół ma prawo być w kuchni. Wprowadza mnóstwo funkcjonalności, np. stół jest często wykorzystywany jako blat roboczy, a mając wyspę uwalniamy stół dla reszty domowników.

 5. avatar Rebeka napisał(a):
  10 wrzesień 2019 o godz. 19:44

  Wyspa to idealne rozwiązanie do open space. Pełni rolę rozgraniczenia pomiędzy pomieszczeniami, dlatego tak często można ją teraz spotka w nowym budownictwie.

 6. avatar Alicia napisał(a):
  11 wrzesień 2019 o godz. 10:16

  Jeżeli wyspa odgradza kuchnię od salonu to warto aby od strony salonu była wyższa, w ten sposób sprytnie maskujemy bałagan, który często pojawia się w strefie kuchennej.

 7. avatar Nelly napisał(a):
  12 wrzesień 2019 o godz. 09:10

  Odkąd jestem po remoncie i posiadam wyspę kuchenną mój komfort prac wylonywancyh w kuchni znacznie się polepszył.

 8. avatar Elka napisał(a):
  12 wrzesień 2019 o godz. 13:46

  Wyspa to oprócz dodatkowego blatu roboczego, doskonale miejsce na przechowywanie. Tym bardziej że od strony kuchni możemy mieć półki i szuflady, a od strony salonu regał na książki i wnękę na winko :D

 9. avatar Xavier napisał(a):
  15 wrzesień 2019 o godz. 14:49

  Jak nie ma miejsca na wyspę to chociaż półwysep zintegrowany z zabudowa kuchenną. Również rewelacyjne rozwiązanie, które moze pełnić funkcję domowego baru.

 10. avatar Melissa napisał(a):
  16 wrzesień 2019 o godz. 07:52

  Dobrym rozwiązaniem są różnie mobilne wyspy kuchenne, które możemy umieścić w każdym miejscu w kuchni. Może też pełnić funkcję dodatkowej szafki pod ścianą.

 11. avatar Angelyn napisał(a):
  22 wrzesień 2019 o godz. 19:56

  Wyspa w kuchni nie sparwdzi się najlepiej, jeżeli wszcesniej nie rozplanujemy z głową sprzętów kuchennych. Nie zawsze zlew na wyspie kuchennej się sprawdzi. W moim przypadku jest to wielkie rozczarowanie. Ciągle jakieś gary w nim są i każdy to widzi. Drugi raz przeznaczyłabym go na typowy blat roboczy i żeby pełnił funkcję dekoracyjną kuchni.

 12. avatar Ruby napisał(a):
  26 wrzesień 2019 o godz. 14:27

  Co odwiedzam moich znajomych to każdy ma wyspę, nie rozumiem co to za moda. I te otwarte kuchnie na pokaz. Obłęd jakiś.

 13. avatar Flavia napisał(a):
  29 wrzesień 2019 o godz. 16:01

  Wyspę kuchenną chce mieć tylko z jednego powodu. Marzą mi się hokery i wieczory z koleżankami spędzone na wspólnym gotowaniu przy wyspie. Juz nie mogę się doczekać.

Zostaw odpowiedź