Przez wiele lat pralka była postrzegana jako nieestetyczna konieczność, ale z tym już koniec. Zdaniem projektantów wnętrz pralka może bowiem stanowić integralną część aranżacji – trzeba ją jedynie dobrać do stylu łazienki.

Pralka-ukryta-pod-szafka-w-lazience-pralka-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: gdzie ustawić pralkę?

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na odrębne pomieszczenie gospodarcze, dlatego pralka zwykle wciąż pozostaje elementem wyposażenia łazienki. Przyjmuje się, że powinna być umieszczona we wnęce, która może pozostać zamknięta lub otwarta. Zaleca się umieszczenie nad pralką półki lub szafki, która posłuży do przechowywania przedmiotów i pomoże w utrzymaniu porządku w pomieszczeniu.

Pralka może zostać umieszczona także pod blatem umywalki, którego szerokość powinna wynosić ok. 60 cm. Każdy projektant wnętrz wie jednak, że należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy pralką a blatem. Przerwa umożliwi prawidłową pracę urządzenia oraz swobodny dostęp w razie konieczności wykonania prac serwisowych. Niezabudowana pralka ułatwia natomiast codzienne korzystanie.

Pralka-ukryta-pod-szafka-w-lazience-pralka-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: gdzie ustawić pralkę?

Czego nie widać

Popularnym rozwiązaniem jest ukrycie pralki. Projektanci wnętrz proponują rozwiązania w zabudowie bądź częściowej zabudowie, np. dzięki wykorzystaniu gotowej szafy do zabudowy pralki. Uwaga: modele wolnostojące pralek mają zwykle większą pojemność niż urządzenia do zabudowy, ale nie różnią się liczbą dostępnych funkcji i programów.

Przy wyborze pralki stajemy także przed wyborem pralki ładowanej od góry lub od przodu. Ta pierwsza doskonale sprawdzi się w niewielkiej łazience, bo zajmuje zdecydowanie mniej miejsca (polecamy tekst o urządzaniu łazienek o niewielkim metrażu). Pralki ładowane od przodu wprawdzie wymagają więcej przestrzeni, ale umożliwiają za to przechowywanie przedmiotów na blacie.

Pralka-ukryta-pod-szafka-w-lazience-pralka-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: gdzie ustawić pralkę?

Projekt wnętrz: jakie parametry są ważne?

Do najistotniejszych cech urządzenia należy klasa energetyczna. Obecnie zaleca się stosowanie przyjaznych środowisku modeli klasy A+++. Klasa energetyczna wyróżnia pralkę z uwagi na roczne zużycie prądu w kilowatach na godzinę (kW/h). Należy pamiętać, że środki zainwestowane w nowocześniejszą pralkę zwrócą się dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Na rynku dostępne są modele o pojemności od trzech do kilkunastu kilogramów. Przy wyborze odpowiedniej pralki należy kierować się liczbą domowników. Dla jednej-dwóch osób w zupełności wystarczy model o pojemności pięciu kilogramów. Zakup pralki o większym bębnie nie zawsze będzie wiązał się ze wzrostem kosztów eksploatacji. Nowoczesne modele są wyposażone w tzw. automatykę wagową i dostosowują ilość zużytej wody do stopnia zapełnienia.

Pralka-ukryta-pod-szafka-w-lazience-pralka-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: gdzie ustawić pralkę?

Istotną cechą jest także efektywność prania i wirowania, która oscyluje w granicach od kilkuset do 1600 obrotów na minutę. Przyjmuje się 9-stopniową skalę, poczynając od klasy G (najmniej efektywna) po klasę A+++ (najbardziej efektywna). Pobór wody i poziom głośności powinien być oczywiście jak najmniejszy, ponieważ ma przełożenie na komfort użytkowania. Przyjmuje się, że jej przeciętne zużycie wody oscyluje w granicach 9 000 litrów na jedno gospodarstwo domowe. W każdym przypadku należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i odpowiedniej konserwacji urządzenia.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 02 marzec 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 7 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: gdzie ustawić pralkę?”

 1. avatar Ulka napisał(a):
  3 marzec 2018 o godz. 12:32

  Najlepiej pralkę ustawić tak aby nie przeszkadzała. W nowoczesnym budownictwie domków jednorodzinnych na planach projektowych miejsce na pralkę jest przewidziane w kotłowni. A nowoczesna kotłownia to pomieszczenie do sterowania ogrzewaniem gazowym, a nie prl-owska kotłownia z węglem i drewnem. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie.

 2. avatar Pralina napisał(a):
  3 marzec 2018 o godz. 17:30

  Estetyka dzisiejszych pralek powala na kolana. Niektóre są tak piękne że aż się chce je eksponować.

 3. avatar Neftys napisał(a):
  5 marzec 2018 o godz. 20:27

  Pralka powróciła na salony? Tzn znowu chcemy ją pokazywać? Nie mam nic przeciwko, bo ukrycie pralki nie należy do najłatwiejszych zadań

 4. avatar Maya napisał(a):
  12 marzec 2018 o godz. 19:20

  Tekst bardziej o parametrach pralek niż o sposobie ulokowania pralki w mieszkaniu. Dane techniczne pralek szybko się zmieniają a dobra rada zawsze w cenie. A takich tutaj brak.

 5. avatar Twix napisał(a):
  13 marzec 2018 o godz. 16:00

  Zgadzam się z Maya tekst bardziej o tym jaka pralkę zakupić niż gdzie ją umieścić. Wgl bardzo sztywno napisany. Kto dziś używa sformułowania „gospodarstwo domowe”?

 6. avatar Bartek napisał(a):
  13 marzec 2018 o godz. 16:02

  Podobno w amerykańskich mieszkaniach jest zakaz instalacji pralek, dlatego wszyscy w tych filmach korzystają z pralni. I wszystkich na to stać. U nas nawet nie opłaca się czyścić płaszcza zimowego bo taniej idzie kupić nowy na wyprzedaży.

 7. avatar Ludzwik napisał(a):
  21 marzec 2018 o godz. 18:05

  Po co zabudowywac pralkę skoro i tak ja widać? To już nie można normalnie położyć na jej blacie kosmetyków, tylko trzeba półkę nad nią montować? Po prostu sztuka dla sztuki

Zostaw odpowiedź