Nadeszło długo wyczekiwane lato. W tym okresie szczególną uwagę przywiązujemy do aranżacji ogrodu i tarasu, z myślą o relaksie na łonie natury. Kwintesencję letniej atmosfery poczujemy dzięki hamakowi, który pozwoli na chwilę wrócić myślami do beztroskich chwil z dzieciństwa.

Historia hamaka sięga czasów starożytnych. Do Europy dotarł prawdopodobnie w okresie kolonializmu. Został rozpowszechniony dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Do dnia dzisiejszego w odległych zakątkach świata hamak ma wciąż charakter użytkowy. Pełni funkcję prostego, lekkiego łóżka, eliminującego konieczność kontaktu z podłożem (w tym niebezpiecznymi insektami).

Materialowy-hamak-w-pokoju-dzieciecym Projektant wnętrz radzi: hamak w aranżacji domu i ogrodu

Zastosowanie hamaka nie ogranicza się do ogrodu czy tarasu. Coraz częściej wkracza do nowoczesnych wnętrz, nadając im unikalny charakter. Hamak przestał być postrzegany wyłącznie jako element wyposażenia pokoju dziecięcego. Doskonale sprawdza się m.in. w awangardowych aranżacjach utrzymanych w stylu boho.

W mniejszych wnętrzach doskonale sprawdzą się tzw. krzesła brazylijskie (fotele hamakowe, np. typu kula lub typu kokon), czyli siedziska montowane do stropu. Historia fotela wiszącego sięga lat 60 XX-go wieku, kiedy popularność zyskał projekt Bubble Chair, stworzony przez Earo Aarnio.

Eksperci wyróżniają następujące rodzaje hamaków:

a) hamak brazylijski – posiadający ozdobne frędzle,

b) hamak kolumbijski – wyróżniający się dużym rozmiarem (pomieści więcej niż jedną osobę),

c) hamak meksykański – o rzadkim splocie, do złudzenia przypominającym sieć rybacką.

Materialowy-hamak-w-pokoju-dzieciecym Projektant wnętrz radzi: hamak w aranżacji domu i ogrodu

W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy zarówno hamaki przyczepiane do sufitu, jak i montowane do ścian. Wybór odpowiedniego modelu jest uzależniony od warunków technicznych i preferencji domowników. Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. W przypadku hamaka szczególnie ważny jest odpowiedni montaż, który wymaga co najmniej 3,50 m długości oraz 1,40 m szerokości. Powinien unosić się na wysokości ok. 50 cm nad podłożem. Najczęściej hamaki montowane są w oparciu o haki montażowe (wyposażone w kołki rozporowe). Odległość pomiędzy punktami zawieszenia powinna odpowiadać mniej więcej 80% długości instalowanego hamaka.

Jednym z najistotniejszych parametrów jest maksymalne obciążenie, które powinno zostać wyszczególnione w specyfikacji produktu. Dopuszczalne obciążenie tradycyjnych modeli oscyluje w granicach od 90 do 160 kg (choć może sięgać nawet do 300 kg). W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy także modele z drążkami, które zajmują jednak więcej przestrzeni.

Materialowy-hamak-w-pokoju-dzieciecym Projektant wnętrz radzi: hamak w aranżacji domu i ogrodu

Eksperci wyróżniają hamaki sznurkowe i materiałowe. Popularnością cieszą się przede wszystkim modele z bawełny, płótna oraz materiałów syntetycznych (poliester, polipropylen i nylon). W przypadku hamaków sznurkowych, większy komfort zapewnią modele o gęstym splocie. Do najlżejszych zaliczane są hamaki turystyczne, które umożliwiają błyskawiczny montaż.

Opublikowano piątek, 22 czerwiec 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: hamak w aranżacji domu i ogrodu”

 1. avatar Tomasz napisał(a):
  22 czerwiec 2018 o godz. 17:50

  Mam i na lato montuje na ogrodzie. Fantastyczne czyta się w nim książki i ucina popołudniowe drzemki.

 2. avatar Maciej napisał(a):
  23 czerwiec 2018 o godz. 11:40

  Taka ciekawostka spanie w hamaku oznacza bardzo szybkie przejście do fazy głębokiego snu – to znaczy, że śpimy skuteczniej.

 3. avatar Nesquik napisał(a):
  24 czerwiec 2018 o godz. 14:27

  Córka bardzo chciała w pokoju taki podwieszany fotel, to kupiłem. Rok już to wisi, a może z 3 razy widziałem jak w nim siedzi. Mogłem lepiej zainwestować te pieniądze i kupić hamak. Na pewno byłby cześciej używany.

 4. avatar Trybuś napisał(a):
  27 czerwiec 2018 o godz. 11:10

  Dla mało spoatrzegawczych ważna uwaga: kupując hamak trzeba zwrócić uwagę czy jest do niego dołączony zestaw montażowy. W wielu przypadkach śruby i haki trzeba dokupywac oddzielnie co wiąże się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami przy montażu.

 5. avatar Majka napisał(a):
  29 czerwiec 2018 o godz. 17:48

  A czy jak się podczepię hamakiem do balkonu sąsiada nade mną to się zerwie? Muszę pytać sąsiadów albo spółdzielnie o zgodę?

 6. avatar Alicja napisał(a):
  29 czerwiec 2018 o godz. 21:33

  Super… nie ma chyba osoby, która nie chciałaby mieć czegoś takiego. Taki powrót do czasów dzieciństwa

 7. avatar Pytajnik napisał(a):
  1 lipiec 2018 o godz. 09:54

  A czy ściany w bloku są na tyle wytrzymałe aby zawiesić hamak? Nie chciał bym mieć sąsiadów z góry na głowie…

 8. avatar Maria napisał(a):
  5 lipiec 2018 o godz. 15:03

  Takie wiszące krzesło jest największą atrakcją pokoju dziecięcego, a ucieszy także nastolatka. Jako babcia uwielbiam sprawiać prezenty wnukom. Jednym z nich był właśnie taki hamak. Najpierw kupiłam młodszemu Piotrusiowi 6 lat, ale tak się spodobal starszej Natalce 15 lat, że jej też kupiłam. To był najlepszy prezent jaki mogłam sprawić. Z radością patrzę jak z niego korzystając, czytając książki.

Zostaw odpowiedź