W jaki sposób utrzymać ład w mieszkaniu? Najłatwiej po prostu pozbyć się większości przedmiotów i zakosztować popularnego ostatnio minimalizmu, ale można też zadbać o funkcjonalny projekt aranżacji, który ułatwi bieżące utrzymanie czystości. Rola projektanta wnętrz nie ogranicza się bowiem jedynie do dbałości o walory estetyczne – musi się on także koncentrować na tworzeniu aranżacji z uwzględnieniem zasad ergonomii.

perfectspace.pl-projektant-wnetrz-radzi-szafa-systemowa-1 Projektant wnętrz radzi: szafa systemowa

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na posiadanie osobnej garderoby, w której będzie przechowywać odzież oraz różnego rodzaju elementy wyposażenia. Warto jednak poświęcić dostępną przestrzeń na montaż szafy systemowej we wnęce bądź na całej długości linii ściany. Już jedna odpowiednio zaprojektowana konstrukcja pozwoli na zaoszczędzenie przestrzeni w innych strefach domu. Aranżacja zewnętrznej części szafy stwarza pełną dowolność. Sprawdzą się zarówno drzwi wykonane z drewna, szkła, materiałów syntetycznych, jak i lakobelu. Warto pomyśleć o drzwiach przesuwanych, które pozwolą na dodatkowe oszczędność miejsca.

perfectspace.pl-projektant-wnetrz-radzi-szafa-systemowa-1 Projektant wnętrz radzi: szafa systemowa

Zasady ergonomii według projektanta wnętrz

Odpowiedni projekt pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń: od podłogi aż po sufit. Zastosowanie znajdują różne moduły półek, wieszaków, szuflad oraz koszy, a także ścianek z uchwytami i haczykami na buty i krawaty. Rozkład elementów wyposażenia powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji użytkownika, dlatego należy zaplanować go już na etapie sporządzania projektu aranżacji.

Należy zadbać o to, aby szafa zawierała półki o różnych wymiarach, dostosowanych do pełnionych funkcji. Przyjmuje się, że standardowe wymiary półki to: 20-40 cm (wysokość) oraz 50-80 cm (szerokość). Szerokość półek, szuflad i drążków nie powinna jednak przekraczać 90 cm z uwagi na zagrożenie zbyt dużym obciążeniem. Doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań stanowią kosze – wysuwane lub instalowane na prowadnicach rolkowych.

perfectspace.pl-projektant-wnetrz-radzi-szafa-systemowa-1 Projektant wnętrz radzi: szafa systemowa

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni zapewniają pantografy – drążki wyposażone w uchwyt, umożliwiające opuszczenie drążka wraz z przechowywaną odzieżą. Przyjmuje się, że minimalna głębokość szafy wynosi 60-70 cm (szerokość wieszaka to ok. 35-45 cm). Projektanci wnętrz zalecają, aby drążek był zamontowany w odległości co najmniej 40-45 cm. Należy pamiętać o wieszakach przeznaczonych zarówno do odzieży krótkiej, jak i długiej. Przestrzeń przeznaczona na dłuższe elementy garderoby powinna wynosić 150-180 cm, na krótsze – 90-100 cm. Za optymalną odległość dzielącą pręty uznaje się 110 cm.

perfectspace.pl-projektant-wnetrz-radzi-szafa-systemowa-1 Projektant wnętrz radzi: szafa systemowa

Projektanci wnętrz wiedzą, jak zagospodarować każdy fragment przestrzeni. Na bokach oraz drzwiach szaf najczęściej montują wieszaki na szale, krawaty oraz biżuterię. Specjaliści zwracają uwagę także na funkcjonalność półek przeznaczonych na stałe elementy wyposażenia domu, w tym sprzęt AGD, a także do przechowywania małych przedmiotów – w tym zakresie sprawdzą się pionowe i poziome organizery do szuflad i szafek.

Open modal
Opublikowano piątek, 03 luty 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: szafa systemowa”

 1. avatar konikowa napisał(a):
  10 luty 2017 o godz. 11:45

  Duża szafa to podstawa! Zawsze uważałam się za bałaganiarę, która nie potrafi utrzymać porządku w szafie, a jak skończyłam studenckie życie, to okazało się po prostu, że zawsze miałam za mało miejsca. Teraz mam właśnie taką od podłogi do sufitu i wszystko pięknie się mieści.

 2. avatar tosiek napisał(a):
  10 luty 2017 o godz. 15:42

  Prawdziwą sztuką jest stworzenie szafy bardzo pojemnej, ale zajmujące niewiele miejsca. U mnie na szczęście się to udało. Nie ma nic gorszego niż taki wielki klocek w kącie, który zmniejsza pomieszczenie o połowę.

 3. avatar Anka napisał(a):
  13 luty 2017 o godz. 07:34

  Garderoba to rzeczywiście prawdziwy „luksus” i ciche marzenie każdej kobiety, ale wygospodarowanie osobnego pomieszczenia w mieszkaniu wcale nie jest takie łatwe. Na szczęście fajna, pojemna szafa też załatwia sprawę! :)

 4. avatar kusia napisał(a):
  13 luty 2017 o godz. 14:31

  Po przerobieniu kilku mieszkań, w których nawet nie było miejsca na porządną szafę, już postanowiłam, że jeśli kiedyś będę budowała dom, to musi znaleźć się w nim garderoba.

 5. avatar Hela napisał(a):
  14 luty 2017 o godz. 11:17

  Na szczęście wyleczyłam się z chomikowania. Kiedyś nadmiar ubrań, książek, szpargałów, bibelotów to był standard. Wtedy nawet najbardziej przemyślana szafa by mi nie pomogła.

 6. avatar Karolka napisał(a):
  15 luty 2017 o godz. 15:20

  Wydaje mi się, że takie szafy od samej podłogi do sufitu są bardzo przytłaczające, chociaż kto wie, może zrobione z głową mogą się sprawdzać świetnie.

 7. avatar Wulka napisał(a):
  16 luty 2017 o godz. 07:53

  Taka prawda, że duża, dobrze przemyślana szafa pozwala nie tylko na uniknięcie bałaganu, ale też na zaoszczędzenie czasu, przynajmniej wszystko łatwo jest znaleźć.

 8. avatar Jusia napisał(a):
  16 luty 2017 o godz. 13:23

  Całe szczęście, że mam takiego zdolnego tatę, który zrobił dla mnie dokładnie taką szafę, jaką sobie wymarzyłam. Mogę tam pomieścić dosłownie wszystko, a wiadomo, że w kawalerce to prawdziwy skarb :)

 9. avatar zadowolona napisał(a):
  17 luty 2017 o godz. 14:17

  A ja wiem, czy garderoba to taki luksus. Jeśli tylko nie ma się miniaturowego mieszkania bądź domu, to zawsze w jakiś sposób można wygospodarować trochę przestrzeni.

Zostaw odpowiedź