O sukcesie aranżacyjnym każdego mieszkania decyduje dbałość o detale. Rola projektanta wnętrz nie ogranicza się jednak wyłącznie do wyboru mebli, dodatków i koloru ścian. Pomoc specjalisty daje przede wszystkim pewność, że nasze mieszkanie będzie funkcjonalne. Wpływ na to ma m.in. sposób rozmieszczenia gniazd elektrycznych.

perfectspace.pl-projektnt-wnetrz-radzi-uklad-gniazd-elektrycznych-4 Projektant wnętrz radzi: układ gniazd elektrycznych

Do najistotniejszych cech każdego projektu należy odpowiedni rozkład gniazd elektrycznych oraz włączników światła (w końcu rola światła w aranżacji wnętrz bywa kluczowa). Projektanci wnętrz posiadają wiedzę w zakresie właściwej liczby gniazd dedykowanych oraz ich wymaganej mocy. Specjaliści biorą pod uwagę konieczność podłączenia sprzętów RTV i AGD już na etapie sporządzania projektu wnętrza, uwzględniając przy tym konieczność zastosowania kilku niezależnych obwodów.

Rozkład gniazd elektrycznych

Zgodnie z wytycznymi Niemieckiego Instytutu Jakości i Znakowania (RAL), wyróżnia się trzy klasy układu funkcjonalnego gniazd elektrycznych i włączników światła:

 • klasę pierwszą (uwzględniającą minimalne standardy),
 • klasę drugą (odpowiadającą nowoczesnym wymogom),
 • klasę trzecią (uwzględniającą przyszłe potrzeby użytkowników).

Gniazdka elektryczne są montowane co do zasady na wysokości 20-30 cm powyżej poziomu posadzki. Rosnącą popularnością cieszą się także modele podłogowe, wyposażone w specjalną klapę maskującą. Projektanci uwzględniają sposób montażu gniazda już na etapie sporządzania projektu, który uwzględnia m.in. otwory w szafkach i zabudowie umożliwiające przeprowadzenie kabli i przedłużaczy.

perfectspace.pl-projektnt-wnetrz-radzi-uklad-gniazd-elektrycznych-4 Projektant wnętrz radzi: układ gniazd elektrycznych

Układ włączników oświetlenia

Włączniki światła montowane są co do zasady w okolicy drzwi wejściowych, po stronie klamki, w odległości około od 10 do 15 cm. Wysokość włącznika jest uzależniona od indywidualnych preferencji użytkowników, jednak średnia wysokość oscyluje w granicach 130-140 cm.

Detale, które kreują wnętrze

Gniazda elektryczne przestały być postrzegane jako nieestetyczna konieczność. Odpowiednio dobrane modele stanowią jeden z elementów dekoracyjnych i udanie podkreślają charakter danej aranżacji. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując nowoczesne modele o unikalnym wzornictwie oraz dowolnej kolorystyce. Dobór gniazdka elektrycznego powinien być uzależniony od konwencji wnętrza. Coraz częściej zastosowanie znajdują także kable natynkowe, doskonale wpisujące się w industrialne aranżacje.

perfectspace.pl-projektnt-wnetrz-radzi-uklad-gniazd-elektrycznych-4 Projektant wnętrz radzi: układ gniazd elektrycznych

Wnętrza o dużej wilgotności

Szczególne wymogi dotyczą wnętrz o wysokim stopniu wilgotności powietrza, w których występuje podwyższone ryzyko zalania. W kuchni czy łazience sprawdzą się modele o wysokim stopniu odporności. Zastosowanie znajdą produkty o współczynniku IP 44 lub wyższym (określającym stopień szczelność przed pyłem oraz współczynnik wodoszczelności). Należy unikać montażu gniazd elektrycznych w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń sanitarnych. Minimalna odległość powinna wynosić przynajmniej 50 cm.

perfectspace.pl-projektnt-wnetrz-radzi-uklad-gniazd-elektrycznych-4 Projektant wnętrz radzi: układ gniazd elektrycznych

Projektanci wnętrz w trosce o dzieci

Przy aranżacji wnętrz należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo i komfort najmłodszych domowników. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku dostępne są modele wyposażone w specjalne klapki oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Zastosowanie znajdują także nowoczesne gniazda wyposażone w specjalne przesłony torów prądowych, które minimalizują ryzyko wystąpienia zagrożeń.

Open modal
Opublikowano piątek, 20 styczeń 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 17 do wpisu “Projektant wnętrz radzi: układ gniazd elektrycznych”

 1. avatar Krystyna napisał(a):
  23 styczeń 2017 o godz. 09:53

  Święta racja – funkcjonalność przede wszystkim. Dopóki człowiek nie będzie miał na co dzień do czynienia ze źle porozmieszczanymi gniazdkami i włącznikami świateł, to nie zrozumie jak irytujące może to być. Dlatego jestem całym sercem za tym, żeby takie zadania powierzać profesjonalistom.

 2. avatar Tomasz napisał(a):
  24 styczeń 2017 o godz. 09:58

  Czasami zdarza mi się widzieć niezasłonięte gniazdka zaraz przy zlewie lub umywalce i zawsze wtedy zadaję sobie pytanie, kto na to pozwolił. Tak samo działają na mnie wyszarpane ze ściany gniazdka w domu pełnym dzieci. Wydaje mi się, że niewiele potrzeba żeby zdarzyło się nieszczęście?

 3. avatar Irena napisał(a):
  31 styczeń 2017 o godz. 15:04

  A mi marzy się tak popularne ostatnio zdalne sterowanie wszystkimi włącznikami. Mogłabym gasić światło za mężem i dziećmi bez ruszania się z miejsca ;) Cudowna wizja!

 4. avatar Kevin napisał(a):
  2 luty 2017 o godz. 10:05

  Wydaje mi się, że coraz popularniejsze jest sprytne ukrywanie gniazdek :) Widziałem ostatnio u znajomych ciekawe rozwiązanie, w którym gniazdka w kuchni ukryte były na blacie za taką przesuwną listwą.

 5. avatar Asia napisał(a):
  3 luty 2017 o godz. 10:05

  To ciekawe, że gdyby mi ktoś powiedział o kablach natynkowych, to najprawdopodobniej postukałabym się w głowę :) Ale jeśli zobaczy się to w odpowiedniej aranżacji, w której wszystko ze sobą współgra to naprawdę świetnie to wygląda.

 6. avatar Timon napisał(a):
  6 luty 2017 o godz. 13:12

  Mimo że w miarę dobrze starałem się rozplanować gniazdka w moim mieszkaniu, to bez przedłużacza się nie obeszło. Ładowarki do telefonu, laptop, telewizor, lampka nocna, lampa stojąca… mógłbym tak jeszcze wymieniać i wyszłoby na to, że w jednym małym pokoju przydałoby się z 15 gniazdek. Ciężka sprawa.

 7. avatar Karolek napisał(a):
  7 luty 2017 o godz. 10:56

  Sam przekonałem się o tym, że dobry projektant nawet z na pozór nieustawnego mieszkania potrafi stworzyć prawdziwe cuda! Racja, że ładne wnętrza to jedno, ale wnętrza funkcjonalne to drugie.

 8. avatar Sola napisał(a):
  8 luty 2017 o godz. 15:49

  Jak dla mnie gniazdka to gniazdka, a nie żadna dekoracja. Powinny być estetyczne i nie rzucać się w oczy :)

 9. avatar Krystka napisał(a):
  10 luty 2017 o godz. 09:33

  A ja jestem za tym, aby działać kreatywnie z każdej kwestii. Dla mnie gniazdka i włączniki mogą być nawet kolorowe, wyeksponowane, z kablami na wierzchu. Ważne po prostu, aby całe wnętrze było spójne i dobrze się prezentowało.

 10. avatar Alek napisał(a):
  13 luty 2017 o godz. 15:38

  Zgadzam się, szczególnie w pokoju dziecięcym kolorowe włączniki mogą świetnie się sprawdzić.

 11. avatar Ewka napisał(a):
  15 luty 2017 o godz. 11:26

  A ja zdecydowałam się na zasłonięte gniazdka w całym mieszkaniu, nie tylko w łazience, czy w pobliżu zlewu. Uważam, że wyglądają bardziej estetycznie i są bezpieczniejsze. Szczególnie jeśli ma się w domu dzieci albo zwierzęta.

 12. avatar Urszula napisał(a):
  20 luty 2017 o godz. 08:36

  Dobrze powiedziane, ja zdecydowałam się na współpracę z profesjonalistami nie tylko po to, aby mieć piękne mieszkanie, ale przede wszystkim żeby było funkcjonalne i wygodne!

 13. avatar kocia napisał(a):
  22 luty 2017 o godz. 07:31

  Każdy, kto ma dziecko, doskonale wie, że wtedy na bezpieczeństwo zwraca się szczególną uwagę. Mniej ważne, żeby było ładnie, najważniejsze, żeby było bezpiecznie. A jak uda się to ze sobą połączyć to już w ogóle super.

 14. avatar Andrzej napisał(a):
  27 luty 2017 o godz. 08:08

  Widzę, że w modzie są surowe elementy we wnętrzach, zgadza się? Mam na myśli cegły, ściany stylizowane na betonowe itp..

 15. avatar Zuzanna napisał(a):
  10 maj 2017 o godz. 12:27

  Dziękuję za sporo przydatnych informacji. Temat jest mi bliski :)

 16. avatar Ola Guzik napisał(a):
  18 listopad 2017 o godz. 12:36

  Bardzo ciekawy wpis, ja jestem właśnie na etapie początkowym surowego remontu, do montowania gniazdek jeszcze daleko ale już teraz wolę się zaopatrzyć w odpowiednia wiedzę na ten temat. Dziękuję za wpis.

 17. avatar Olka napisał(a):
  14 maj 2018 o godz. 10:14

  Genialny wpis! Gratuluję talentu do tworzenia wpisów przesyconych wartościowymi informacjami a jednocześnie przyjemnych w czytaniu :) Osobiście posiadam w kuchni wysuwane gniazdka. Jest to niezwykłe ułatwienie użytkowania i zapewnia estetyczny wygląd. Ogólnie gniazda blatowe to świetna sprawa, znacznie ułatwiają ich używanie.

Zostaw odpowiedź