Smog (ang. smoke – dym, ang. fog – mgła) jest definiowany jako niepożądane zjawisko atmosferyczne, będące efektem działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych – zamglenia i bezwietrznej atmosfery. Zdaniem projektantów wnętrz warto mieć go na uwadze przy aranżacji wnętrz.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 92% populacji żyje na obszarach, gdzie stopień zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. Według Raportu tej organizacji to właśnie w Polsce znajduje się 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki i zadbać o zdrowie domowników.

Projektant wnętrz radzi… i sadzi

Rośliny zawsze odgrywały ważną rolę w aranżacji wnętrz, ożywiając wystrój i wprowadzając do niego domową atmosferę. Od niedawna eksperci zwracają uwagę także na ich inne właściwości – oczyszczanie powietrza. Rośliny produkują tlen oraz ograniczają przedostawanie się pyłów do pomieszczenia. Niwelują też zawartość toksyn i szkodliwych substancji, m.in. benzenu czy formaldehydu.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Rola roślin w walce ze smogiem w warunkach domowych jest niezaprzeczalna. Wbrew pozorom, nie została odkryta dopiero teraz. Właściwości oczyszczające roślin były przedmiotem badań NASA już w 1989 roku. Szerokim echem odbiło się m.in. wystąpienie jednego z członków zespołu badawczego, Kamala Meattle, które wygłosił w ramach cyklu TED. Na liście najskuteczniejszych roślin o właściwościach oczyszczających znalazły się:

 • daktylowiec niski,
 • nephrolepis wyniosły,
 • nephrolepis obliterata,
 • zielistka Sternberga,
 • aglaonema,
 • dypsis lutescens,
 • figowiec Benjamina,
 • epipremnum złociste,
 • anturium Andrego,
 • liriope szafirkowata,
 • rapis wyniosły,
 • gerbera Jamesona,
 • dracena wonna,
 • bluszcz pospolity,
 • sansewieria gwinejska,
 • dracena odwrócona,
 • chryzantema wielkokwiatowa.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Poza roślinami znajdującymi się na liście NASA, eksperci zwracają uwagę także na właściwości: fikusa, paproci (Adiantum, Aeonium), filodendronu, areki czy skrzydłokwiatu. Monstera i areka to przecież obecnie jedne z najmodniejszych kwiatów goszczących w naszych domach.

Selekcja odpowiednich roślin nie powinna ograniczać się do zbadania właściwości oczyszczających. Projektanci wnętrz podkreślają, że wybór odpowiedniego gatunku zależy od warunków panujących w domu, w tym – stopnia nasłonecznienia. Każda z roślin wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

A może chrobotek reniferowy?

Chrobotek reniferowy – znany też pod nazwą chrobotka leśnego oraz mchu islandzkiego – to niewymagający porost, który występuje naturalnie na północy Europy i w krajach skandynawskich. Najczęściej stosuje się go w restauracjach, biurach, hotelach, salonach SPA czy ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych. Mech ten zaczyna się też pojawiać w prywatnych domach i mieszkaniach; jego rosnąca popularność wynika w dużej mierze z tego, że chrobotek idealnie wpisuje się w aranżacje nowoczesne, klasyczne oraz retro. Dekoracyjny mech prezentuje się bardzo efektownie – zwłaszcza w formie oprawionego w ramy obrazu.

Chrobotek reniferowy sprzyja alergikom, gdyż skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn i cząstek kurzu. Wersja kupna jest też trwale zaimpregnowana, dzięki czemu nie rośnie i nie potrzebuje słońca – bez problemu można umieścić nawet w zacienionych pomieszczeniach. Żywy porost ma kolor jasnoszary, ale dla potrzeb dekoracyjnych barwi się go na różne odcienie zieleni, co umożliwia bezproblemowe dopasowanie materiału do charakterystyki danego wnętrza. Ogromną zaletą chrobotka jest też fakt, że nie trzeba go podlewać – roślina wodę pobiera z powietrza (porost lubi taką samą wilgotność jak ludzie, czyli w granicach 40-60%).

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Doniczki antysmogowe

Naprzeciw potrzebom klientów wychodzą także producenci doniczek. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy m.in. doniczki antysmogowe, których działanie bazuje na działaniu węgla aktywnego i substratu mineralnego. Doniczki umożliwiają przepływ powietrza – zasysanie powietrza od dołu i wentylację korzeni. Zgodnie z deklaracjami, mają zwiększać wydajność działania roślin, wspierając ich właściwości. Wśród nowoczesnych rozwiązań dostępne są także zautomatyzowane urządzenia nawadniające. Należy jednak podchodzić do tych propozycji z dużą dozą krytycyzmu. Ich skuteczność na dzień dzisiejszy nie została potwierdzona.

Ciekawi Cię wpływ aranżacji wnętrza na zdrowie? Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów: jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Opublikowano piątek, 01 grudzień 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 17 do wpisu “Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze”

 1. avatar lepa napisał(a):
  5 grudzień 2017 o godz. 11:43

  Jak można przeczytać na jednej ze stron producenta takich doniczek "Wystarczy zasadzić roślinę w doniczce razem z gotowym zestawem węgla aktywnego oraz substratu mineralnego i już po 2 tygodniach w pełni działa nasz naturalny oczyszczacz powietrza.W doniczce roślina 8 krotnie wydajniej czyści powietrze niż w standardowej doniczce." Tylko nigdzie nie mogę doczytać czy trzeba w niej wymieniać ten zestaw węgla aktywnego, czy inne odpady.

 2. avatar romualda napisał(a):
  6 grudzień 2017 o godz. 09:05

  NASA a nie amerykańscy naukowcy? a może to jest to samo. Tylko czy oni wiedzą że niektóre z wymienionych przez nich roślin są trujące dla małych dzieci i zwierząt domowych? Zresztą co zrobi taka jedna mała roślina w pomieszczeniu na 20m2 gdzie oprócz domowników znajdują się urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne czyli tv, radio, komputer? Nic nie da. Trzeba by było posadzić sobie dżunglę.

 3. avatar izaura napisał(a):
  7 grudzień 2017 o godz. 11:09

  @romualda Może dżungli nie trzeba mieć, ale każda roślina ma wartość, bo wpływa na dobre samopoczucie domowników. Nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja ;) A kto jaką zieleń lubi to już sobie posadzi.

 4. avatar ciabata napisał(a):
  7 grudzień 2017 o godz. 17:47

  @lepa Filtry w doniczkach antysmogowych nie zużywają się i nie brudzą. Szkodliwe substancje zostają rozkładane na podstawowe składniki odżywcze przez mikroorganizmy żyjące na korzeniach.

 5. avatar Koko napisał(a):
  10 grudzień 2017 o godz. 18:40

  Doniczki antysmogowe to bardzo wysoki koszt, ponad 300 zł za sztukę, a przeliczyć to na 10 kwiatów to wychodzi całkiem niezła suma. Ale czego nie robi się dla zdrowia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 6. avatar madera napisał(a):
  13 grudzień 2017 o godz. 16:58

  Te rośliny to jednak dobro narodowe, a my wycinamy te puszcze i po co? Przecież bez roślin zginiemy. A my rozwijamy przemysł, napędzamy gospodarkę zapominając o tym co najważniejsze. Produkujemy te doniczki antysmogowe, a przecież żeby je wyrodukować ile zanieczyszczeń zostało wyemitowanych do atmosfery? Pewnie więcej niż jest ona w stanie pochłonąć. I niby koło się zamka. Tworzymy zapotrzebowanie na produkty, które nie są w sumie nam potrzebne.

 7. avatar sasanka napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:50

  No proszę, moda na kwiaty w mieszkaniu powróciła? Już przeszło obrzydzenie paprotkami i palemkami w doniczkach? I prawidłowo. Tutaj temat potraktowany jest dość pobieżnie, ale naprawdę warto zagłębić się w temat. Nie zdajemy sobie sprawy jak rośliny doniczkowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu i na nasze samopoczucie.

 8. avatar Oasis napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:55

  Palemki w doniczkach nie były takie złe. Oprócz tego że oczyszczały powietrze z benzenu, amoniaku i formaldehydu (wykorzystywany w lakierach i dezodorantach) to świetnie nawilżał powietrze. Przydatne w okresie grzewczym. Zamiast wydać kilka stów na plastikowy nawilżacz powietrza może warto sięgnąć po taką roślinkę? Z pewnością wyjdzie to na zdrowie Tobie i środowisku.

 9. avatar 2YOU napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:59

  Ze smogiem nie wygramy, ale przynajmniej możemy z nim walczyć we własnym mieszkaniu. Po zeszłorocznych alertach o dramatycznej jakości powietrza w Warszawie zakupiłem DRACENĘ obrzeżoną. Może i wygląda jak palemka ale za to pochłania tlenek węgla.

 10. avatar Isaak napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 10:11

  W sypialni zaleca się stawianie aloesu, ponieważ nocą wydziela tlen. A reszta kwiatów nocą nie produkuje tlenu, bo nie mają światła a fotosynteza ustaje. Zaopatrzcie się w 3 doniczki to z pewnością poczujecie różnicę. I nie trzeba od razu kupować, wystarczy wziąć pęd od teściowej ;) aloes szybko się przyjmuje

 11. avatar Verona napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 10:51

  Super, że projektanci wnętrz promują umieszczanie roślin w mieszkaniach. Tym bardziej że nie musimy się ograniczać już do wspomnianych paprotek. Taka sadzonka cytrusów czy bardzo popularne obecnie sadzonki sukulentów.

 12. avatar wiera napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 12:51

  Oprócz doniczek antysmogowych można zaopatrzyć się w siatki antysmogowe, które działają na zasadzie moskitiery. Idealna dla osób które nie chcą zamykać okien przez zimę. Można ją również wykorzystać jako ochrona przed pyłkami i bateriami w przypadku alergii czy chorób płuc.

 13. avatar Jolanta napisał(a):
  25 grudzień 2017 o godz. 10:53

  Mój syn jest alergikiem i niestety tutaj jest problem z roślinami w mieszkaniu. Jeżeli poziom wilgoci w doniczce wzrasta istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego w każdej doniczce muszę wymieniać podłoże na żwirowo-piaskowe, czyli takie które stosuje się w kaktusach czy sukulentach.

 14. avatar Ludmiła napisał(a):
  28 grudzień 2017 o godz. 06:06

  A propo tych sukulentów, to czy one pochłaniają zanieczyszczenia? Jak dla mnie są to rośliny wegetujące – leniwe :P Nie wiele potrzebują do tego aby przetrwać, to czy mogą dać coś od siebie?

 15. avatar Karola napisał(a):
  30 grudzień 2017 o godz. 19:01

  @Jolanta zgadzam się z Tobą całkowicie. Dodam jeszcze, że najbardziej uczulają kwiaty doniczkowe kolorowe, o ozdobnych liściach. Emitują najcięższe pyłki. Również rośliny o grubych łodygach po przełamaniu wydzielają soki które alergizują.

 16. avatar Krystian napisał(a):
  6 styczeń 2019 o godz. 16:51

  Rośliny dobrze oczyszczają powietrze, ale niestety są to metody doraźne. Z problemem smogu trzeba walczyć u źródła i dopóki ludzie będą palić śmieciami, nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów nic się nie zmieni

 17. avatar Paweł napisał(a):
  18 styczeń 2019 o godz. 16:53

  Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu, jednak zwracać należy szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropian. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

Zostaw odpowiedź