Smog (ang. smoke – dym, ang. fog – mgła) jest definiowany jako niepożądane zjawisko atmosferyczne, będące efektem działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych – zamglenia i bezwietrznej atmosfery. Zdaniem projektantów wnętrz warto mieć go na uwadze przy aranżacji wnętrz.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 92% populacji żyje na obszarach, gdzie stopień zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy. Według Raportu tej organizacji to właśnie w Polsce znajduje się 33 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM2.5. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki i zadbać o zdrowie domowników.

Projektant wnętrz radzi… i sadzi

Rośliny zawsze odgrywały ważną rolę w aranżacji wnętrz, ożywiając wystrój i wprowadzając do niego domową atmosferę. Od niedawna eksperci zwracają uwagę także na ich inne właściwości – oczyszczanie powietrza. Rośliny produkują tlen oraz ograniczają przedostawanie się pyłów do pomieszczenia. Niwelują też zawartość toksyn i szkodliwych substancji, m.in. benzenu czy formaldehydu.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Rola roślin w walce ze smogiem w warunkach domowych jest niezaprzeczalna. Wbrew pozorom, nie została odkryta dopiero teraz. Właściwości oczyszczające roślin były przedmiotem badań NASA już w 1989 roku. Szerokim echem odbiło się m.in. wystąpienie jednego z członków zespołu badawczego, Kamala Meattle, które wygłosił w ramach cyklu TED. Na liście najskuteczniejszych roślin o właściwościach oczyszczających znalazły się:

 • daktylowiec niski,
 • nephrolepis wyniosły,
 • nephrolepis obliterata,
 • zielistka Sternberga,
 • aglaonema,
 • dypsis lutescens,
 • figowiec Benjamina,
 • epipremnum złociste,
 • anturium Andrego,
 • liriope szafirkowata,
 • rapis wyniosły,
 • gerbera Jamesona,
 • dracena wonna,
 • bluszcz pospolity,
 • sansewieria gwinejska,
 • dracena odwrócona,
 • chryzantema wielkokwiatowa.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Poza roślinami znajdującymi się na liście NASA, eksperci zwracają uwagę także na właściwości: fikusa, paproci (Adiantum, Aeonium), filodendronu, areki czy skrzydłokwiatu. Monstera i areka to przecież obecnie jedne z najmodniejszych kwiatów goszczących w naszych domach.

Selekcja odpowiednich roślin nie powinna ograniczać się do zbadania właściwości oczyszczających. Projektanci wnętrz podkreślają, że wybór odpowiedniego gatunku zależy od warunków panujących w domu, w tym – stopnia nasłonecznienia. Każda z roślin wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Projektant-wnetrz-radzi-aby-rosliny-znajdowaly-sie-w-miejscu-gdzie-spedzamy-duza-ilosc-czasu-rosliny-pozytywnie-wplywaja-na-nasze-samopoczucie Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze

Doniczki antysmogowe

Naprzeciw potrzebom klientów wychodzą także producenci doniczek. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy m.in. doniczki antysmogowe, których działanie bazuje na działaniu węgla aktywnego i substratu mineralnego. Doniczki umożliwiają przepływ powietrza – zasysanie powietrza od dołu i wentylację korzeni. Zgodnie z deklaracjami, mają zwiększać wydajność działania roślin, wspierając ich właściwości. Wśród nowoczesnych rozwiązań dostępne są także zautomatyzowane urządzenia nawadniające. Należy jednak podchodzić do tych propozycji z dużą dozą krytycyzmu. Ich skuteczność na dzień dzisiejszy nie została potwierdzona.

Ciekawi Cię wpływ aranżacji wnętrza na zdrowie? Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z naszych poprzednich wpisów: jak stworzyć dom przyjazny alergikom?

Opublikowano piątek, 01 grudzień 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 15 do wpisu “Projektant wnętrz vs smog. Rośliny, które oczyszczą wnętrze”

 1. avatar lepa napisał(a):
  5 grudzień 2017 o godz. 11:43

  Jak można przeczytać na jednej ze stron producenta takich doniczek "Wystarczy zasadzić roślinę w doniczce razem z gotowym zestawem węgla aktywnego oraz substratu mineralnego i już po 2 tygodniach w pełni działa nasz naturalny oczyszczacz powietrza.W doniczce roślina 8 krotnie wydajniej czyści powietrze niż w standardowej doniczce." Tylko nigdzie nie mogę doczytać czy trzeba w niej wymieniać ten zestaw węgla aktywnego, czy inne odpady.

 2. avatar romualda napisał(a):
  6 grudzień 2017 o godz. 09:05

  NASA a nie amerykańscy naukowcy? a może to jest to samo. Tylko czy oni wiedzą że niektóre z wymienionych przez nich roślin są trujące dla małych dzieci i zwierząt domowych? Zresztą co zrobi taka jedna mała roślina w pomieszczeniu na 20m2 gdzie oprócz domowników znajdują się urządzenia emitujące fale elektromagnetyczne czyli tv, radio, komputer? Nic nie da. Trzeba by było posadzić sobie dżunglę.

 3. avatar izaura napisał(a):
  7 grudzień 2017 o godz. 11:09

  @romualda Może dżungli nie trzeba mieć, ale każda roślina ma wartość, bo wpływa na dobre samopoczucie domowników. Nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja ;) A kto jaką zieleń lubi to już sobie posadzi.

 4. avatar ciabata napisał(a):
  7 grudzień 2017 o godz. 17:47

  @lepa Filtry w doniczkach antysmogowych nie zużywają się i nie brudzą. Szkodliwe substancje zostają rozkładane na podstawowe składniki odżywcze przez mikroorganizmy żyjące na korzeniach.

 5. avatar Koko napisał(a):
  10 grudzień 2017 o godz. 18:40

  Doniczki antysmogowe to bardzo wysoki koszt, ponad 300 zł za sztukę, a przeliczyć to na 10 kwiatów to wychodzi całkiem niezła suma. Ale czego nie robi się dla zdrowia. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 6. avatar madera napisał(a):
  13 grudzień 2017 o godz. 16:58

  Te rośliny to jednak dobro narodowe, a my wycinamy te puszcze i po co? Przecież bez roślin zginiemy. A my rozwijamy przemysł, napędzamy gospodarkę zapominając o tym co najważniejsze. Produkujemy te doniczki antysmogowe, a przecież żeby je wyrodukować ile zanieczyszczeń zostało wyemitowanych do atmosfery? Pewnie więcej niż jest ona w stanie pochłonąć. I niby koło się zamka. Tworzymy zapotrzebowanie na produkty, które nie są w sumie nam potrzebne.

 7. avatar sasanka napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:50

  No proszę, moda na kwiaty w mieszkaniu powróciła? Już przeszło obrzydzenie paprotkami i palemkami w doniczkach? I prawidłowo. Tutaj temat potraktowany jest dość pobieżnie, ale naprawdę warto zagłębić się w temat. Nie zdajemy sobie sprawy jak rośliny doniczkowe mogą wpływać na jakość powietrza w mieszkaniu i na nasze samopoczucie.

 8. avatar Oasis napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:55

  Palemki w doniczkach nie były takie złe. Oprócz tego że oczyszczały powietrze z benzenu, amoniaku i formaldehydu (wykorzystywany w lakierach i dezodorantach) to świetnie nawilżał powietrze. Przydatne w okresie grzewczym. Zamiast wydać kilka stów na plastikowy nawilżacz powietrza może warto sięgnąć po taką roślinkę? Z pewnością wyjdzie to na zdrowie Tobie i środowisku.

 9. avatar 2YOU napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 09:59

  Ze smogiem nie wygramy, ale przynajmniej możemy z nim walczyć we własnym mieszkaniu. Po zeszłorocznych alertach o dramatycznej jakości powietrza w Warszawie zakupiłem DRACENĘ obrzeżoną. Może i wygląda jak palemka ale za to pochłania tlenek węgla.

 10. avatar Isaak napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 10:11

  W sypialni zaleca się stawianie aloesu, ponieważ nocą wydziela tlen. A reszta kwiatów nocą nie produkuje tlenu, bo nie mają światła a fotosynteza ustaje. Zaopatrzcie się w 3 doniczki to z pewnością poczujecie różnicę. I nie trzeba od razu kupować, wystarczy wziąć pęd od teściowej ;) aloes szybko się przyjmuje

 11. avatar Verona napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 10:51

  Super, że projektanci wnętrz promują umieszczanie roślin w mieszkaniach. Tym bardziej że nie musimy się ograniczać już do wspomnianych paprotek. Taka sadzonka cytrusów czy bardzo popularne obecnie sadzonki sukulentów.

 12. avatar wiera napisał(a):
  15 grudzień 2017 o godz. 12:51

  Oprócz doniczek antysmogowych można zaopatrzyć się w siatki antysmogowe, które działają na zasadzie moskitiery. Idealna dla osób które nie chcą zamykać okien przez zimę. Można ją również wykorzystać jako ochrona przed pyłkami i bateriami w przypadku alergii czy chorób płuc.

 13. avatar Jolanta napisał(a):
  25 grudzień 2017 o godz. 10:53

  Mój syn jest alergikiem i niestety tutaj jest problem z roślinami w mieszkaniu. Jeżeli poziom wilgoci w doniczce wzrasta istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego w każdej doniczce muszę wymieniać podłoże na żwirowo-piaskowe, czyli takie które stosuje się w kaktusach czy sukulentach.

 14. avatar Ludmiła napisał(a):
  28 grudzień 2017 o godz. 06:06

  A propo tych sukulentów, to czy one pochłaniają zanieczyszczenia? Jak dla mnie są to rośliny wegetujące – leniwe :P Nie wiele potrzebują do tego aby przetrwać, to czy mogą dać coś od siebie?

 15. avatar Karola napisał(a):
  30 grudzień 2017 o godz. 19:01

  @Jolanta zgadzam się z Tobą całkowicie. Dodam jeszcze, że najbardziej uczulają kwiaty doniczkowe kolorowe, o ozdobnych liściach. Emitują najcięższe pyłki. Również rośliny o grubych łodygach po przełamaniu wydzielają soki które alergizują.

Zostaw odpowiedź