Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Jeżeli coroczne oglądanie „Kevina samego w domu” nauczyło nas czegokolwiek życiowego, to tego, że włamywacze bardzo lubią okradać puste mieszkania. Jeżeli zatem dużo czasu spędzamy poza domem, a zależy nam na jego bezpieczeństwie, to do wyboru mamy dwa wyjścia: wyposażyć go w system alarmowy albo zatrudnić do jego pilnowania Macaulay Culkina.

Przasnyska7noc-044-1024x683 Projektant wnętrz o systemach alarmowych

Inteligentny dom

Systemy alarmowe bazują na pracy panelu pozwalającego na sterowanie całym systemem bezpieczeństwa. Nowoczesne modele pozwalają na koordynację alarmu z innymi urządzeniami, nie ograniczając się wyłącznie do systemów antywłamaniowych. Są one powiązane z pilotami przeznaczonymi dla konkretnych użytkowników, umożliwiającymi obsługę systemu audio, oświetlenia oraz klimatyzacji. Gwarantują one swoim użytkownikom optymalizację kosztów oraz komfort, a to wszystko przy zachowaniu odpowiednich standardów ochrony środowiska.

Przasnyska7noc-044-1024x683 Projektant wnętrz o systemach alarmowych

Rodzaje czujników

Projektant wnętrz dostosowuje system alarmowy do założeń konkretnego projektu. Dobór odpowiednich sensorów jest uzależniony od charakteru wnętrza, jego metrażu, a także wyodrębnionych stref pomieszczeń. Popularnością cieszą się czujniki przestrzenne PIR, reagujące na ruch. Ich działanie opiera się wyłącznie na detekcji promieniowania. W strefach wymagających szczególnej uwagi, standardowe modele ustępują jednak precyzyjnym czujnikom dualnym. Ogród i taras wymagają systemów o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W tym zakresie doskonale sprawdzą się właśnie czujki PIR+MW, łączące wykrywanie za pomocą mikrofal oraz fal podczerwieni.

Przasnyska7noc-044-1024x683 Projektant wnętrz o systemach alarmowych

Producenci wychodzą także naprzeciw potrzebom miłośników zwierząt. W szerokim asortymencie znajdziemy czujniki, które nie reagują na ruch czworonoga do określonej wysokości. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności przy ich stosowaniu. Coraz częściej projektant wnętrz ma do czynienia z kontraktonami, które instaluje w oknach i drzwiach. Reagują na ruchy okien i drzwi, dzięki stykowi zamykającemu się ze pod wpływem wytwarzanego pola magnetycznego. 

Nowoczesne technologie umożliwiają stałą kontrolę chronionego obiektu dzięki monitoringowi oraz wizualizacji wnętrza. Coraz częściej proponowane są modele obsługiwane przez Internet za pośrednictwem podłączanego do centrali modułu ETHM-1. Pozwalają one na zdalne koordynowanie systemu zabezpieczeń także poprzez aplikację na smartfonie. System składa się z centrali alarmowej wraz z zasilaniem awaryjnym, nadajnika, klawiatury, sygnalizatora oraz czujek. 

Przasnyska7noc-044-1024x683 Projektant wnętrz o systemach alarmowych

Montaż systemu alarmowego

Każdy projektant wnętrz przyzna, że nakład pracy przy instalacji systemu jest uzależniony od charakteru budynku oraz jego przeznaczenia. W przypadku domów nowobudowanych czy też lokali w stanie surowym, montaż systemu alarmowego jest planowany już na etapie projektu, co umożliwia przemyślane wyodrębnienie stref pomieszczeń. W podobnych przypadkach wybierane są systemy alarmowe z pełnym okablowaniem. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy także systemy bezprzewodowe, oparte na transmisji fal radiowych, których montaż jest zupełnie bezinwazyjny.

Alarmy zapobiegają włamaniom na właściwym etapie, stwarzając domownikom możliwość niezwłocznej reakcji i zgłoszenia niebezpiecznego zdarzenia właściwym służbom. Ich projektanci nie poprzestają zresztą jedynie na modelach antywłamaniowych – bezpieczeństwa domowników strzegą również czujki zawartości gazów w powietrzu, detektory dwutlenku węgla, a także sensory przeciwzalewowe oraz przeciwpożarowe.

Opublikowano piątek, 04 grudzień 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 13 do wpisu “Projektant wnętrz o systemach alarmowych”

 1. avatar Amelia napisał(a):
  9 grudzień 2015 o godz. 17:34

  Razem z mężem przy budowie domu zdecydowaliśmy się na alarm,który nie reaguje na ruch czworonoga do określonej wysokości…Niestety w Naszym wypadku się nie sprawdził i musieliśmy całkowicie go zlikwidować bo przy kocie potrafił włączać się co chwila.Może to kwestia złego ustawienia jednakże była to drażniąca sytuacja.

 2. avatar Remigiusz napisał(a):
  9 grudzień 2015 o godz. 17:44

  Jeżeli buduje się dom należy oczywiście wcześniej poinformować fachowców o chęci założenia systemu alarmowego.Jeżeli decydujemy się na zwykły system to składa się on z kilkudziesięciu elementów – centrali alarmowej, czujek i detektorów, sygnalizatorów, manipulatorów – które trzeba ze sobą połączyć. Służące do tego przewody przechodzą przez niemal wszystkie pomieszczenia dlatego najlepiej całe okablowanie umieszczać pod tynkiem.Oczywiście są też systemy bezprzewodowe z tym,że kosztują o wiele więcej i trzeba brać pod uwagę fakt możliwości zakłóceń gdyż łączą się te urządzenia droga radiową.Taka mała dygresja co do artykułu ;)

 3. avatar Karina napisał(a):
  10 grudzień 2015 o godz. 08:03

  A coś więcej w temacie alarmów?Jakie są rodzaje i z jakich najlepiej korzystać?Jestem bardzo ciekawa gdyż stawiamy z mężem dom i szukamy inspiracji oraz informacji po internecie a Wasz blog jest jednym z wiarygodniejszych,dużo pomysłów zradza się dzięki Wam. Nie chcielibyśmy zostać naciągnięci w tej kwestii a niestety artykuł za wiele informacji nie przekazuje.

 4. avatar Avalon napisał(a):
  10 grudzień 2015 o godz. 17:09

  Pani Karino co do systemów alarmowych najlepiej porozmawiać ze swoim projektantem wnętrz. Powiedzieć jaką kwotę chcą Państwo na to przeznaczyć i to już projektant doradzi konkretnie i pomoże wybrać najlepszy system alarmowy. W moim mniemaniu ten artykuł ma na celu przedstawienie takiej możliwości więc nie widzę potrzeby aby były w nim wspominki na temat firm i cen.

 5. avatar Borek napisał(a):
  10 grudzień 2015 o godz. 17:18

  Ja pracuję w branży projektowania wnętrz od lat i wiem jedno jeśli ktoś nie założył systemu alarmowego przy budowie domu a nie planuje robić gruntownego remontu to najlepiej sprawdzają się systemy bezprzewodowe. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że są one droższe oraz, że mogą występować zakłócenia ze względu na to iż łączą się one poprzez systemy radiowe. Oczywiście jest możliwość ulepszenia sieci bezprzewodowej ale trzeba się wiązać z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo trzeba liczyć się z opcją wymiany baterii w czujkach bezprzewodowych co też zmusza do dodatkowych kosztów. Dlatego już przy planach budowy domu warto zastanowić się czy chcemy zakładać alarm czy nie.

 6. avatar Oliwer napisał(a):
  11 grudzień 2015 o godz. 17:46

  Ja uważam,że każdy powinien wziąć pod uwagę ochronę swojego domu już w momencie kiedy się go buduje bądź kupuje i robi generalny remont. Ja tak zrobiłem i nie żałuję, ponieważ nie wydałem ogromnych pieniędzy na to a wiem, że w przypadku mojej nieobecności dom jest chroniony i wszystko sprawnie działa. Kable są zatynkowane w ścianach więc nie latają mi po całym domu i nie ma ryzyka uszkodzenia ich.

 7. avatar Frania napisał(a):
  14 grudzień 2015 o godz. 20:49

  Ja napisze krótko. Alarm mamy zamontowany i nigdy bym z niego nie zrezygnowała. Już dwukrotnie ochroniło to Nasz dom przed złodziejami. Nie ma co się zastanawiać ochrona domu to ochrona Naszych własnych dóbr a niejednokrotnie i bezpieczeństwa rodziny.

 8. avatar Zbigniew napisał(a):
  16 grudzień 2015 o godz. 00:47

  Witam,
  mam pytanie względem czujników ruchu PIR, wiadomo, że czujniki te wykrywają zmiany promieniowania cieplnego, jednak problem jest w tym ze na parterze mam takie „ściany widmo” tzn kuchnia od pomieszczenia dziennego częściowo oddzielona jest ścianą ze szkła hartowanego w pełni prześwitującego na długości 3,5m. Czy taki czujnik wykryje ruch za nią, czy może będzie dla czujnika niemy, bo szkło zablokuje ruch za nim, oraz czy w tym wypadku lepiej będzie zainstalować kolejny czujnik PIR po drugiej stronie szklanej ściany?

 9. avatar Mirka napisał(a):
  18 grudzień 2015 o godz. 21:10

  Mój projektant wnętrz powiedział, że się takimi sprawami nie zajmuje…No cóż zmienić projektanta bo niekompetentny czy może poszukać osobnej firmy, która specjalizuje się w montażu systemów alarmowych i najpierw ich wpuścić do domu bo nie mam zamiaru później na nowo ścian rozkuwać…

 10. avatar Alfred napisał(a):
  20 grudzień 2015 o godz. 20:56

  Ja co prawda nie mam domu ani alarmu w mieszkaniu jednak co mogę polecić to czujki dymu, które są również bardzo ważne. Nie są drogie jedyne co trzeba przypilnować aby baterie się nie wyładowały. Mi już raz życie ocaliły i nie wyobrażam sobie teraz aby mogło ich braknąć.

 11. avatar Seba napisał(a):
  21 grudzień 2015 o godz. 09:06

  Do Zbigniew: Szyba ma własną przewodność i temperaturę więc wynik będzie oszukany. Przykład: czujniki w sklepie, każdy kto by przechodził przy szybkie sklepu, powodowałby załączenie czujnika. Oczywiście podczerwień przenika przez szkło, ale nie w detektorach ruchu, ponieważ posiadają ogranicznik.

 12. avatar Bartek Wektor napisał(a):
  1 lipiec 2018 o godz. 10:15

  Dlaczego alarm w mieszkaniu nie ? U mnie w kamienicy notorycznie włamują się do mieszkań i bez alarmu ani rusz.

 13. avatar InstalProject napisał(a):
  25 sierpień 2018 o godz. 17:34

  Bardzo dobry artykuł. Zdecydowanie warto wyposażyć swoje mieszkanie w takie urządzenia.

Zostaw odpowiedź