Garderoba przestała być postrzegana jako wyznacznik luksusu i stała się standardem nowoczesnego wnętrza – decydują się na nią nawet właściciele mieszkań o niewielkim metrażu. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze pozwala bowiem zaoszczędzić przestrzeń w innych miejscach, znacząco zwiększając funkcjonalność całego mieszkania.

Przasnyska7noc-028-686x1024 Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem garderoby

Lokalizacja, metraż i wyposażenie projektowanej garderoby

Podczas projektowania wnętrz, garderobę umieszcza się najczęściej w pobliżu sypialni i łazienki. Szacuje się, że powinna mieć ona przynajmniej 3m2, gdyż inaczej może okazać się niefunkcjonalna. W przypadku mniejszych lokali wykorzystuje się dowolną przestrzeń, montując szafy systemowe dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika.

Warto zauważyć, że garderobą może być nawet pokój pozbawiony okien, gdyż pomieszczenie to nie potrzebuje światła dziennego – wystarczy odpowiedni system oświetlenia. Nieodłącznym elementem garderoby jest za to lustro, które nie tylko wpływa na odpowiednią ekspozycję światła, ale przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń, spełniając jednocześnie swoją funkcję użytkową.

Przasnyska7noc-028-686x1024 Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem garderoby

Zasady ergonomii a projektowanie wnętrz

W garderobie warto zagospodarować całą ścianę – montując półki aż do samego sufitu. Doskonale sprawdzają się również drzwi przesuwne, gdyż pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Należy pamiętać o zasadach ergonomii wnętrza oraz odpowiednich wymiarach szafek. Za minimalną głębokość szafy uznaje się 60 – 70 cm. Drążek powinien być oddalony od jej tylnej części o co najmniej 35 cm. Drążki montuje się na wysokości 160-180 cm. Dla zapewnienia większej pojemności warto zainwestować także w modele przeznaczone dla krótszych części garderoby. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż drążków, to musimy pamiętać o odpowiednim odstępie pomiędzy nimi: za optymalną odległość uznaje się 110 cm. Z uwagi na zbyt duże obciążenie szerokość półek i drążków nie powinna przekraczać 90 cm.

Przasnyska7noc-028-686x1024 Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem garderoby

Należy zadbać o to, żeby nasza garderoba pełna była półek i szuflad o różnych wymiarach, gdyż umożliwia to realizację różnorodnych funkcji. Za modelowe wymiary szuflad uznaje się wysokość 20 – 25 cm, szerokość 50 – 80 cm oraz głębokość 40 – 60 cm. Doskonałą alternatywę stanowią też kosze – wysuwane lub instalowane na prowadnicach rolkowych.

Elementy wyposażenia garderoby

W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy liczne elementy wyposażenia garderoby: półki, szuflady, kosze, drążki, wieszaki na krawaty, półki na buty, organizery wnętrza szuflad. Stosowanie tych ostatnich zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, bardzo ważne jest zaplanowanie układu garderoby jeszcze na etapie projektowania wnętrz.

Przasnyska7noc-028-686x1024 Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem garderoby

Aby posiadać garderobę nie potrzebujesz dużego apartamentu. Wprawdzie zagospodarowanie odrębnego pomieszczenia jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem, jednak osiągnięcie oczekiwanego efektu jest możliwe także w mieszkaniach o niewielkim metrażu. W ich przypadku doskonałym rozwiązaniem jest odpowiednie wykorzystanie wnęk poprzez instalację szaf systemowych.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 19 luty 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem garderoby”

 1. avatar Maria napisał(a):
  21 luty 2016 o godz. 16:19

  Ach gdybym tylko miała przestrzeń na to aby zagospodarować ją jako garderobę na pewno bym się nie zastanawiała. To jest dobre jak ktoś ma duże mieszkanie czy też dom.

 2. avatar Suli napisał(a):
  24 luty 2016 o godz. 18:39

  Do Maria: Ja wcale nie mam dużego mieszkanka a miejsce na garderobę znalazłam. Nie jest wielka ale jestem nią zachwycona bo w jednym miejscu trzymam buty, ubrania oraz biżuterię.

 3. avatar Benia napisał(a):
  25 luty 2016 o godz. 14:58

  U mnie funkcję całej garderoby stanowi ogromna szafa zawierająca tyle miejsca ile mi potrzeba.

 4. avatar Danuta napisał(a):
  26 luty 2016 o godz. 14:29

  Mam w mieszkaniu do zagospodarowania pomieszczenie mające 4m2 i się własnie zastanawiałam nad garderobą. Przekonaliście mnie tym artykułem że warto.

 5. avatar Nagietek napisał(a):
  26 luty 2016 o godz. 18:18

  We wszystkim co robię staram się być perfekcjonista dlatego moja garderoba posiada tyle półeczek, wieszaków, skrytek i pudełek, że niejednego mogłoby to zadziwić. Jak dla mnie jest idealnie.

 6. avatar Dawid napisał(a):
  29 luty 2016 o godz. 13:17

  Super sprawa,że napisaliście jak powinna wyglądać ergonomia wnętrza.Bardzo przydatna porada jeśli ktoś sam projektuje swoją garderobę.

 7. avatar Felicja napisał(a):
  1 marzec 2016 o godz. 11:54

  Ja mam małe mieszkanko jednak garderoba była jego podstawą podczas wystroju wnętrza. Nie zamieniłabym jej na nic.

 8. avatar Katarzyna napisał(a):
  2 marzec 2016 o godz. 16:45

  Piękna ta biała garderoba na zdjęciu aż się rozmarzyłam nad taką.

 9. avatar Andrzej napisał(a):
  5 marzec 2016 o godz. 12:47

  Wpadłem zobaczyć co to za cudowne garderoby żona wypatrzyła i powiem szczerze,że sam bym sobie taką sprawił.Czy typowo samymi garderobami też się zajmujecie?

Zostaw odpowiedź