Płytki ceramiczne są bez wątpienia najchętniej wybieranym materiałem podczas wykańczania łazienek, ale ich zakup może nastręczyć pewnych trudności – płytki łazienkowe produkowane są w szerokim zakresie rozmiarów. Czym najlepiej kierować się przy ich wyborze? I czy duże płytki sprawdzą w łazience o małym metrażu?

Lazienka-z-wielkoformatowymi-plytkami Rozmiar płytek do łazienki: czy ma znaczenie?

Decyzja o wyborze płytek ceramicznych do łazienki nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać, bo płytki różnią się rozmiarami. I to mocno. Obecnie na rynku dostępnych jest aż kilkadziesiąt różnych formatów płytek ceramicznych – od 1,5×1,5 cm (mozaika) do 120×120 cm (megapłytka). Za branżowy standard przyjęło się uważać płytkę o wymiarze 30×30 cm. Inne często spotykane wymiary (w cm) to: 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45. Uwaga: wymiary płytek ceramicznych są znormalizowane zgodnie z normą PN-EN 14411. Oznacza to, że dopuszczalna różnica na jednym boku płytki wynosi +/-0,5% jej roboczej długości.

Lazienka-z-wielkoformatowymi-plytkami Rozmiar płytek do łazienki: czy ma znaczenie?

Rozmiar nominalny, fabryczny i rzeczywisty

Przed zakupem płytek do łazienki warto wiedzieć, że ich rozmiary dzielą się na nominalne, fabryczne i rzeczywiste. Wymiar nominalny (znamionowy) to wymiar do opisu płytki lub płyty, podany w centymetrach. To właśnie na nim najczęściej koncentrują się klienci. Bardziej precyzyjny jest jednak wymiar fabryczny, czyli ten używany podczas produkcji. Jeżeli wielkość znamionowa wynosi 30×30 cm, to rozmiar fabryczny płytki może mieć ok. 297×297 mm.

Rzeczywiste wymiary płytek mogą się jednak różnić zarówno od wymiarów nominalnych, jak i fabrycznych – jest to spowodowane procesem kurczenia i deformacji płytek podczas ich wypalania. Dlatego kafle są sortowane w fabryce i oznaczane odpowiednim kalibrem. Kaliber to rzeczywisty wymiar płytki, który został zmierzony przy kontroli. Każda fabryka posiada własny system oznaczeń – można go znaleźć na paczce z płytkami. Kaliber może być wyrażony zarówno liczbami (1, 2, 3…), jak i literami (A, B, C…). Kupując kilka paczek płytek, powinniśmy zwrócić uwagę, czy glazura w nich ma dokładnie ten sam kaliber, bo inaczej może dojść do niepożądanej niewspółosiowości płytek w czasie ich układania.

Lazienka-z-wielkoformatowymi-plytkami Rozmiar płytek do łazienki: czy ma znaczenie?

Czy w małej łazience można stosować duże płytki?

Jak najbardziej! Wiele osób uważa, że płytki o dużym formacie zmniejszają optycznie łazienkę, tymczasem stereotyp „duża płytka = duża łazienka” został już dawno obalony. Obecnie w niewielkich łazienkach dopuszczalne są wszystkie formaty płytek, w tym wielkoformatowe. Duże płytki warto jednak kłaść bezfugowo, czy też raczej przy zastosowaniu niezwykle cienkiej fugi – w ten sposób uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny. Mało tego: jasne, duże płytki z połyskiem dodatkowo rozświetlą niewielką przestrzeń. Duże płytki w łazience mają jeszcze jedną zaletę: są zwyczajnie praktyczne, bo łatwiej utrzymać je w czystości. Małe płytki posiadają bowiem większą ilość fug, a te lubią szybko łapać brud, a nawet pleśń.

Pamiętajmy, że mała łazienka stanowi spore wyzwanie aranżacyjne – po co je sobie dodatkowo utrudniać, rezygnując z wielkoformatowych płytek?

Open modal
Opublikowano piątek, 13 wrzesień 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 17 do wpisu “Rozmiar płytek do łazienki: czy ma znaczenie?”

 1. avatar Dolly napisał(a):
  13 wrzesień 2019 o godz. 18:38

  Duże płytki ułożone pionowo na ścianie optycznie wydłużają wnętrze, z kolei rozmieszczone poziomo sprawią, że odniesie y wrażenie że pomieszczenie jest szersze niż w rzeczywistości.

 2. avatar Arleta napisał(a):
  13 wrzesień 2019 o godz. 19:19

  Im mniej płytek wykorzystamy w małej łazience tym wyda się nam ona mniejsza. Potwierdzone info, sprawdzone empirycznie.

 3. avatar Don napisał(a):
  13 wrzesień 2019 o godz. 20:01

  Z dużymi płytkami na podłodze w małej łazience problem jest tego typu że na początku trzeba zaplanować ich rozmieszczenie oraz ewentualne przycięcia, albo dobrać taki format aby przycięć było jak najmniej.

 4. avatar Klara napisał(a):
  13 wrzesień 2019 o godz. 20:47

  A może zamiast skupiać się na formacie płytki warto bliżej poznać kształty jakie można z nich stworzyć. Ostatnio widziałam mnóstwo ciekawych aranżacji łazienek z użyciem płytek w kształcie wąskiego prostokata ułożonych w jodełkę. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia.

 5. avatar Marlena napisał(a):
  13 wrzesień 2019 o godz. 21:25

  Z tymi fugami macie rację. Nie ma nic gorszego jak kłująca po oczach fuga. Nic tak nie potrafi obrzydzic płytki jak źle dobrana fuga.

 6. avatar Sonia napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 06:09

  Kolorystyczne zestawienia i niestandardowe połączenia rozmiarów płytek są sojusznikami w tworzeniu małego wnętrza. Złudzenie optycznym moży zdziałać cuda.

 7. avatar Marvin napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 08:26

  Graficzne wzory zdecydowanie zmniejszą pomieszczenie, dlatego warto ich unikać w małych pomieszczeniach.

 8. avatar Luiza napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 09:35

  Z praktycznego punktu widzenia, obok wanny polecam płytki w większym formacie. Ze względu na dużą ilość wody fuga z czasem potrafi się wypłukać, więc im niej mniej tym lepiej.

 9. avatar Roberto napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 10:04

  Moi drodzy, czemu w tekście nie jest wspomniane że w małej łazience znaczenie ma nie rozmiar płytek ale fugi! Jej wielkość i kolor potrafią czasami zdziałać cuda, dosłownie.

 10. avatar Piotreł napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 11:42

  Jeśli już zdecydujemy się na duże płytki do łazienki, musimy starannie przemyśleć ich układ. Chodzi o cięcia. Zbyt duża ilość cięć, może być o prostu nieopłacalny. Nagle duży format stanie się mniejszy, a tego chyba nie chcemy.

 11. avatar Marian napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 17:13

  Wszystko zależy od naszej wyobraźni i pomysłu. Jak widać wielkie formaty dobrze współgrają z mozaiką, czy płytkami w kształcie plastra miodu.

 12. avatar Fontella napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 17:58

  Piękny efekt uzyskałam w swojej małej łazience dzięki dużym for atom płytek imitujacych marmur. Wszyło cudownie!

 13. avatar Emiliana napisał(a):
  14 wrzesień 2019 o godz. 18:37

  Jak można zauważyć na powyższych zdjęciach w nowoczesnych aranżacjach wielkość plytek nie ma zanczenia.

 14. avatar Edek napisał(a):
  17 wrzesień 2019 o godz. 21:41

  Ja w swojej mini łazienczce zastosowałem duże płytki na podłodze i podwieszane meble. Bo im więcej elementów na podłodze tym większe poczucie haosu.

 15. avatar Soha napisał(a):
  18 wrzesień 2019 o godz. 14:12

  Wiadomo że w małej łazience sprawdzą się płytki z połyskiem, odbijające światło. A wtedy format nie ma znaczenia.

 16. avatar Dawid napisał(a):
  18 wrzesień 2019 o godz. 15:29

  Mała łazienka mniej sprzątania, większe płytki to mniej fug więc sprzątania też mniej ;)

 17. avatar Anita napisał(a):
  20 wrzesień 2019 o godz. 11:49

  Mała łazienka nie lubi być zagracana, dlatego warto wcześniej przyśleć kwestię szafek. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku zrobienie ich w zabudowie.

Zostaw odpowiedź