Okres wakacyjny powoli dobiega końca, ale nic straconego – urządzając mieszkanie w stylu Hampton, zawsze będziemy czuć się jak na luksusowych wakacjach nad morzem! Czym konkretnie charakteryzuje się ten zrodzony w Stanach Zjednoczonych styl?

Styl-Hampton-to-jasna-paleta-barw-nawiązująca-do-nadmorskiego-krajobrazu. Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island

Na początek drobna ciekawostka statystyczna: w ubiegłym roku nad Morzem Bałtyckim wypoczywało ponad 1,72 miliona turystów. Co tu dużo mówić: jesteśmy narodem zakochanym w Bałtyku, nic więc dziwnego, że różne morskie akcenty coraz częściej trafiają również do naszych mieszkań. Nadmorskie inspiracje nie muszą jednak oznaczać statków w butelkach, kół ratunkowych i muszli – zamożni nowojorczycy przez styl nadmorski rozumieją raczej jasną kolorystykę, miękkie w dotyku materiały oraz wygodne meble z drewna i wikliny.

Styl-Hampton-to-jasna-paleta-barw-nawiązująca-do-nadmorskiego-krajobrazu. Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island

Czym jest styl Hampton?

Styl Hampton swoją nazwę zawdzięcza miasteczkom East Hampton oraz Southampton położonym na wyspie Long Island. To bardzo ekskluzywna okolica, pełna luksusowych rezydencji i domów na plaży, stanowiąca tradycyjne miejsce wypoczynku zamożnych mieszkańców Nowego Jorku, pragnących odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Swoje letnie rezydencje mają tam m.in. Robert De Niro, Sarah Jessica Parker czy Calvin Klein.

Czym charakteryzują się mieszkania w stylu Hampton? W dużym skrócie styl ten stanowi połączenie letniego wiejskiego domku i klasycznego nowojorskiego apartamentu. To właśnie ten drugi, nowojorski pierwiastek sprawia, że wnętrza w stylu Hampton są znacznie bardziej glamour niż te urządzone w stylu marynistycznym. To wnętrza swobodne, ale jednocześnie konserwatywne i wyrafinowane.

Styl-Hampton-to-jasna-paleta-barw-nawiązująca-do-nadmorskiego-krajobrazu. Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island

Do cech charakterystycznych stylu Hampton należą:

 • Jasna paleta barw, nawiązująca do nadmorskiego krajobrazu. Kolorystyka stylu Hampton opiera się na bielach, beżach, écru, szarościach i srebrze. W tego typu wnętrzach nie powinno też zabraknąć różnych odcieni błękitu – to w końcu kolor morza. Dzięki zastosowaniu takiej a nie innej kolorystyki, mieszkania urządzone w stylu Hampton sprawiają wrażenie przestronnych, lekkich i subtelnych.
 • Eleganckie, klasyczne meble o tradycyjnych kształtach. Styl Hampton kocha wszelkiego rodzaju antyki i stylizowane meble: kolonialne stoliki i komody, drewniane sekretarzyki czy eleganckie fotele w ludwikowskim stylu. Ponadto we wnętrzu Hampton nie powinno zabraknąć mebli tapicerowanych, szczególnie dużej, miękkiej sofy z dużą ilością ozdobnych poduszek.
 • Dostęp do naturalnego światła. Jedną z cech charakterystycznych domów w stylu Hampton stanowią obszerne okna oraz przeszklone drzwi prowadzące na werandę, dzięki którym do wnętrza dostaje się sporo naturalnego światła. Generalnie zaleca się rezygnację z ciężkich zasłon i odsłonięcie każdego centymetra okna.

Styl-Hampton-to-jasna-paleta-barw-nawiązująca-do-nadmorskiego-krajobrazu. Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island

 • Naturalne materiały: drewno, kamień, wiklina, trawa morska czy len. W pomieszczeniach inspirowanych stylem willi na Long Island zwyczajnie nie może zabraknąć naturalnych materiałów! Warto przy tym sięgać po elementy, które wprowadzą do wnętrza nienachalny, wakacyjny klimat, np. bujany fotel.
 • Dodatki sprzyjające wypoczynkowi. Mile widziane są komfortowe poduszki i pledy, kryształowe żyrandole, masywne kufry, złote świeczniki i świeże kwiaty.

Styl-Hampton-to-jasna-paleta-barw-nawiązująca-do-nadmorskiego-krajobrazu. Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island

Styl Hampton może podsumować dwoma słowami: swobodna elegancja. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i luksus, ale chcą też poczuć w swoim mieszkaniu nieco wakacyjnego klimatu. Styl Hampton z jakiegoś powodu Cię nie przekonuje? W takim razie zawsze możesz sięgnąć po styl neo-retro.

Opublikowano piątek, 09 sierpień 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Styl Hampton, czyli nadmorskie wnętrza rodem z Long Island”

 1. avatar Martyna napisał(a):
  9 sierpień 2019 o godz. 15:50

  Piękne te wnętrza. Szkoda że nie stać każdego na taki dom, życie byłoby o wiele szczęśliwsze.

 2. avatar Siena napisał(a):
  9 sierpień 2019 o godz. 20:10

  Te białe sofy bardzo praktyczne… Denerwuje mnie w wielu aranżacjach stosuje się takie nieprakryczne elelmanty, tak jakby miało to tylko wyglądać a nie służyć człowiekowi

 3. avatar Teresa napisał(a):
  10 sierpień 2019 o godz. 12:17

  Szkoda ze polskie domki letniskowe nad Bałtykiem tak nie wyglądają, tylko musimy znosić ten ciężki prlowski wystrój. O wiele bardziej czulabym się wypoczęta przebywając w takim wnętrzu.

 4. avatar Marcelo napisał(a):
  10 sierpień 2019 o godz. 14:59

  Styl Hampton w stylu polskim? Kilka muszelek, obrazki z bursztynem i wiklinowe meble :D

 5. avatar Gento napisał(a):
  11 sierpień 2019 o godz. 08:14

  Cudowny jest ten styl, taki lekki niewymuszony. Szkoda że w naszych salonach meblowych nie ma tego typu aranżacji żeby się zainspirować. Królują ciemne, obszerne kanapy i masywne szafki, a potem mamy takie ciężkie, katalogowe wnętrza z małą ilością światła, bo przecież firanki są takie polskie…

 6. avatar Suri napisał(a):
  11 sierpień 2019 o godz. 14:04

  Dla mnie styl Hampyo sprowadza się do trzech rzeczy: światło, biel i elementy błękitu. Przymierzam się do zmiany wystroju mojego salonu i ten styl bardzo przypadł mi do gustu.

 7. avatar Havana napisał(a):
  12 sierpień 2019 o godz. 12:46

  Brakuje tylko wesołej gromadki dzieci na zdjęciach salonu i wyszło by jak w raju

 8. avatar Mirella napisał(a):
  15 sierpień 2019 o godz. 18:25

  Ale kuchnia to nie bardzo taka w stylu Hampton. Równie dobrze mogłaby znajdować się w mieszkaniu pod wynajem. Projektant mógł się bardziej postarać.

 9. avatar Viki napisał(a):
  20 sierpień 2019 o godz. 13:17

  Faktycznie, widziałam o wiele lepsze kuchnię w stylu Hampton. Ta jest taka klasyczna, bez elementu zaskoczenia.

Zostaw odpowiedź