Nawet, jeżeli mieszkasz w domu lub w mieszkaniu, w którym nie ma specjalnie wydzielonego miejsca na jadalnię, urządzenie kawałka przestrzeni do wspólnego spożywania posiłków z rodziną i miłego spędzania czasu ze znajomymi nie musi stanowić wyzwania. Dzięki odpowiednio dobranym meblom można stworzyć mały, ale własny kącik jadalny, który będzie idealnie pasować do reszty domu.

bruzdowa_bialy-0020-1024x683 Urządzanie wnętrz - szukamy miejsca na kącik jadalny

Kącik jadalny znajduje się najczęściej w rogu kuchni, wykuszu lub pod oknem; to nie jadalnia, więc nie musi wcale zajmować za dużo miejsca – wystarczy, że pomieści kilka osób. Z tego powodu nie potrzebne jest kupowanie ogromnego stołu i zestawu 12-tu krzeseł, wystarczy niewielki stół, kilka krzeseł lub sofa albo wygodne poduszki umieszczone pod oknem. Kącik ma być przede wszystkim wydzieloną przestrzenią, w której rodzina będzie mogła wspólnie usiąść, wypić kawę, zjeść posiłek lub po prostu miło i przyjemnie ze sobą porozmawiać.

Wybór mebli

Kącik jadalny można stworzyć na kilka sposobów, ale najczęściej umiejscawia się go w kuchni, gdyż takie rozwiązanie jest najwygodniejsze. Stolik, najlepiej z prostokątnym blatem, można umieścić przy ścianie, co pozwala zaoszczędzić odrobinę miejsca – okrągłe stoliki są co prawda efektowniejsze i łatwiej zmieścić przy nich większą liczbę osób, ale wymagają też ciut więcej wolnej przestrzeni.

bruzdowa_bialy-0020-1024x683 Urządzanie wnętrz - szukamy miejsca na kącik jadalny

Szczególnej uwagi wymaga również wybór krzeseł. Najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne są z reguły drewniane krzesła tapicerowane, które choć nieco klasyczne, skutecznie opierają się nudzie. Jeśli jednak nasz kącik jest niewielki i zależy nam na oszczędności miejsca, to sensowną alternatywę stanowią krzesła składane: drewniane, plastikowe lub metalowe; można je rozkładać jedynie w razie jakiejś potrzeby, a na co dzień przechowywać złożone w szafce lub na ścianie.

Wyspa kuchenna w urządzaniu wnętrz

Jeżeli nie przemawiają do nas klasyczne stoły, to idealnym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, która nie tylko sprzyja wspólnemu gotowaniu (dostęp ze wszystkich stron), ale także może pełnić funkcję dodatkowego blatu, stołu kuchennego lub barku. Jeżeli blat jest zainstalowany wyżej, to ustawienie wokół niego stołków barowych doda naszej aranżacji nieco klubowego charakteru – można je chować pod blatem, jeżeli ten wystaje poza podstawę wyspy.

bruzdowa_bialy-0020-1024x683 Urządzanie wnętrz - szukamy miejsca na kącik jadalny

Kącik jadalny to jednak nie tylko odpowiednie meble, lecz także kolory oraz światło. Jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, warto więc postawić na beże i szarości, które pozwolą osiągnąć wrażenie przestrzeni. Koniecznie należy zadbać też o równomiernie oświetlenie stołu lub wyspy kuchennej, gdyż odpowiednie światło sprzyja zadaniom kulinarnym.

bruzdowa_bialy-0020-1024x683 Urządzanie wnętrz - szukamy miejsca na kącik jadalny

Detale w urządzaniu wnętrz

Lampę należy powiesić bezpośrednio nad stołem, szczególnie, gdy stół znajduje się w nietypowym miejscu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie ma takiej możliwości, można umieścić tuż obok stołu lampę na długiej nóżce. Na ścianie obok stołu warto powiesić coś, co przyciągnie wzrok, np. ogromne lustro lub obraz – z troski o spójny charakter urządzanego wnętrza nie powinniśmy jednak odchodzić od ogólnego stylu, który widoczny jest w pozostałej części mieszkania.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 11 wrzesień 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 3 do wpisu “Urządzanie wnętrz – szukamy miejsca na kącik jadalny”

 1. avatar Margaret napisał(a):
  11 wrzesień 2015 o godz. 11:04

  Posiadanie oddzielnego pomieszczenia na jadalnię to prawdziwy komfort. Ale jak zaznaczono w tekście, wystarczy niewielki kącik aby urządzić miejsce, gdzie można celebrować posiłki. Fajne pomysły – zwłaszcza ten przy wsypie kuchennej.

 2. avatar Honey napisał(a):
  21 październik 2015 o godz. 10:07

  Pomysł z kolorowymi krzesłami zamiast identycznych – świetny. Stół z szklanym blatem, który odbija światło – jeszcze lepszy. Chce taki zestaw do mojego mieszkania! Zakochałam się.

 3. avatar lunart.eu napisał(a):
  12 listopad 2015 o godz. 14:38

  Lada w kuchni jest fajna, ale moim zdaniem nie zastąpi stołu, przy którym może usiaść cała rodzina :)

Zostaw odpowiedź