Wybór płyty grzewczej to jedna z kluczowych decyzji, którą trzeba podjąć przy urządzaniu wnętrza kuchni. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znaleźć można płyty elektryczne, indukcyjne oraz gazowe. Ich producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując różne rozmiary, warianty kolorystyczne oraz kształty – modele okrągłe, kwadratowe czy eliptyczne. Jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni?

topiel11-006-1024x683 Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza

Płyty gazowe

Tradycjonaliści przy urządzaniu wnętrza kuchni nadal decydują się na wybór płyty gazowej. Wśród największych zalet takiego rozwiązania wymienić można atrakcyjną cenę, optymalne koszty eksploatacji oraz możliwość szybkiej regulacji temperatury. Warto zauważyć, że nowoczesnym modelom daleko jest do ich archaicznych poprzedników, a dzięki awangardowej stylistyce, doskonale wpisują się one zarówno w klasyczne, jak i modernistyczne aranżacje wnętrz. Płyty gazowe coraz częściej są wyposażone w palniki grzewcze o kształcie eliptycznym, dostosowanym do naczyń o niestandardowych kształtach, a także palniki o podwójnej lub potrójnej koronie – o kilkukrotnie silniejszej mocy grzewczej.

Nowoczesne modele gwarantują bezpieczeństwo dzięki urządzeniom antyupływowym gazu. Jego dopływ jest automatycznie odcinany w sytuacji, gdy dojdzie do przypadkowego wygaszenia płomienia. Tradycyjne rozwiązania wiążą się jednak z niską sprawnością energetyczną sprzętu. Ich wadą jest też emisja dwutlenku węgla.

topiel11-006-1024x683 Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza

Płyty elektryczne

Coraz częściej wybór płyty elektrycznej staje się koniecznością, gdyż nowoczesne budynki wielolokalowe często nie są wyposażone w instalację gazową.

Do zalet płyt elektrycznych należą bez wątpienia walory estetyczne i awangardowa stylistyka. Jednolita, płaska powierzchnia znacznie ułatwia utrzymywanie czystości, zaś przyciski dotykowe zapewniają intuicyjną obsługę. Ich system został oparty na elementach grzewczych w postaci spirali elektrycznych lub lamp halogenowych.

topiel11-006-1024x683 Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza

Nowoczesne modele wyposażone są w szereg usprawnień, takich jak m.in. minutniki, automatyka gotowania czy czujniki smażenia, sprawujące bieżącą kontrolę nad temperaturą zawartości naczynia. Dzięki blokadom panelu dotykowego, płyty elektryczne gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa, także dla najmłodszych domowników. Należy liczyć się jednak z wyższą ceną zakupu sprzętu oraz kosztami eksploatacji.

Płyty indukcyjne

Ich system został oparty na wytwarzaniu zmiennego pola magnetycznego. W przeciwieństwie do płyt ceramicznych, nie zawierają elementów grzejnych. Nowoczesne modele posiadają funkcję wykrywania obecności naczyń, dzięki czemu cechuje je najwyższa efektywność energetyczna.

topiel11-006-1024x683 Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza

Rosnącą popularnością cieszy się także funkcja utrzymywania stałej temperatury oraz wskaźnik mocy resztkowej, który sygnalizuje podwyższoną temperaturę danego pola grzejnego po jego wyłączeniu. W nowoczesnych modelach zastosowanie znajduje również tzw. strefa swobodna, która umożliwia użycie dowolnej liczby naczyń o nietypowym kształcie. Niektórzy producenci proponują też nowatorskie rozwiązanie polegające na łączeniu dwóch pól i ich jednoczesną kontrolę (tzw. bridge).

Do niezaprzeczalnych zalet płyt indukcyjnych należy najwyższy stopień bezpieczeństwa użytkowania i intuicyjny system kontroli. Ograniczają zagrożenie poparzeń do minimum. Należy jednak pamiętać, że płyty indukcyjne wymagają użycia naczyń z odpowiednią funkcją.

topiel11-006-1024x683 Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza

Dbałość o środowisko

Przy aranżacji wnętrza warto zwrócić uwagę na ekologię. Wybierając płytę grzewczą powinniśmy kierować się dbałością o ochronę środowiska. W tym zakresie sprawdzą się modele co najmniej o klasie energetycznej A+. Do najskuteczniejszych należą jednak te z oznaczeniem A++.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 15 lipiec 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Urządzanie wnętrza kuchni: płyta grzewcza”

 1. avatar Koala napisał(a):
  15 lipiec 2016 o godz. 13:27

  Ja jestem typową tradycjonalistka i kupiłam od razu całą kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną. Jest łatwa w czyszczeniu, szybko się nagrzewa, równomiernie są nagrzewane naczynia na niej stawiane a kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę tak jakby „zasypia” na moment co powoduje mniejsze zużycie prądu. Od 5 lat wierni mi służy i nie ma ani jednej rysy na powłoce mimo, iż niejednokrotnie zdarzyło się upuścić na nią jakąś łyżkę czy coś.

 2. avatar Krystyna napisał(a):
  16 lipiec 2016 o godz. 15:03

  Płyty indukcyjne idealnie sprawdzają się przy małych dzieciach – wiem bo sama postawiłam na taką. Fakt faktem są jednymi z droższych a specjalne garnki do tych płyt też swoją cenę mają, ale jak najbardziej warto bo dają większe poczucie bezpieczeństwa w momencie kiedy gotujemy, a dzieci biegają po mieszkaniu.

 3. avatar Atek napisał(a):
  17 lipiec 2016 o godz. 13:21

  Obecnie możliwość zakupienia osobno płyty jak i piekarnika daje wiele możliwości i na pewno jest praktyczniejsze do ustawienia kuchni. Ja osobiście płytę grzewczą indukcyjną mam na wysepce w kuchni, a piekarnik wbudowany w meble. Jak dla mnie wielki plus dla możliwości zakupu płyt grzewczych osobno ze względu na to, że zabierają mniej miejsca niż cała kuchenka i można je umieścić niemal w każdy miejscu.

 4. avatar Molinka napisał(a):
  18 lipiec 2016 o godz. 14:06

  Ja mam płytę gazową jednak zasadniczą wadą takich płyt jest konieczność doprowadzenia gazu do kuchni, co po pierwsze wiąże się z dodatkowym wydatkiem, jeśli przyłącza gazu wcześniej nie posiadaliśmy oraz z koniecznością zapewnienia dostępu do rur doprowadzających gaz. Największą wygodą gotowania na gazie jest znacznie większa moc oraz większa kontrola temperatury.

 5. avatar Rudzik napisał(a):
  18 lipiec 2016 o godz. 19:19

  Do Molinka: też mam płytę gazową jednak zamiast rur mam po prostu butlę z gazem w szafce schowaną. Niestety nie zawsze jest możliwość pociągnięcia rurek. I zgodzę się z Tobą w 100%, że zdecydowaną zaletą jest kontrola temperatury i moc. Zresztą sam wróciłem z płyty elektrycznej do gazowej bo nie ogarniałem.

 6. avatar asiaGB1977 napisał(a):
  19 lipiec 2016 o godz. 09:03

  Ja mam plyte gazowa bez plomieni, co wyglada jak indukcja i jestesmy zadowoleni, sprawdzcie sobie w necie serio.

 7. avatar Monteren napisał(a):
  19 lipiec 2016 o godz. 10:22

  Ja osobiście też mam płytę gazową z tym, że ceramiczną, pod którą płomienie są schowane. I tutaj chciałbym wymienić kilka zalet, które warto wziąść pod uwagę w wyborze takiej:
  -Zużycie gazu jest do 50% niższe w porównaniu z tradycyjnymi kuchenkami gazowymi,
  -Palniki nagrzewają płytę tylko w wyznaczonych miejscach, dlatego też nie ma strat ciepła,
  -Kuchenka grzeje cyklicznie (podobnie jak elektryczna, przez co oszczędza gaz,
  -Wysoka temperatura pracy palników pozwala znacznie dokładniej wykorzystać gaz niż w standardowych – kuchniach gazowych,
  -Nie wymaga specjalnych garnków,
  -Posiada panel dotykowy – sterowanie każdym z palników jest proste i intuicyjne.

 8. avatar Alka napisał(a):
  22 lipiec 2016 o godz. 11:54

  Ja zakupiłam płytę indukcyjną bo tak wszyscy zachwalali i szybko wymieniałam ją na gazową właśnie taką z ukrytymi palnikami. Estetycznie wygląda tak samo z tym, że naprawdę te garnki nie są w tak kosmicznych cenach. Może i indukcja jest lepsza ale na pewno nie tańsza jak to wiele osób twierdzi.

 9. avatar Krynia napisał(a):
  23 lipiec 2016 o godz. 20:11

  A ja mam indukcyjną i nie wymieniłabym jej na żadną inną. Garnki są o wiele trwalsze i na przydadzą się na długie lata więc nie wymagają częstej wymiany. Dodatkowo przy dzieciach jest to naprawdę dobry wydatek bo po ściągnięciu garnka z palnika momentalnie palnik robi się chłodny i nie ma ryzyka poparzenia.

 10. avatar Natalia napisał(a):
  15 wrzesień 2016 o godz. 08:28

  Ja również jestem zwolenniczką płyt indukcyjnych, z gazowymi mam niemiłe wspomnienia.. :)

Zostaw odpowiedź