Według najnowszych prognoz liczba bogatych i zamożnych Polaków stale wzrasta, a w 2016 roku po raz pierwszy w historii przekroczy milion; tym samym rośnie również popyt na rynku dóbr luksusowych. Osoby majętne podchodzą do zakupów jednak racjonalnie, a nabycie luksusowego dobra niejednokrotnie rozpatrywane jest przez nie w kategorii inwestycji. Jednym z najbardziej popularnych dóbr luksusowych nadal pozostaje zakup nieruchomości.

klimczaka020 Jakie są wyznaczniki luksusowego mieszkania?

Zamożni i bogaci Polacy zwracają szczególną uwagę na jakość i wykonanie produktów, bo ich zakup traktują jako inwestycję; swój dochód lokują najczęściej w nieruchomościach. I choć liczba majętnych Polaków stale wzrasta, to rodzimy rynek luksusowych nieruchomości wciąż dopiero raczkuje w porównaniu do światowych liderów; szacuje się, że łączna wartość transakcji na rynku pierwotnym nieruchomości luksusowych wynosi w Polsce ok. 500 mln zł rocznie. Co jednak konkretnie decyduje o tym, że nieruchomość postrzegana jest jako luksusowa?

Odpowiednia lokalizacja to wyznacznik luksusu?

Żeby uznać nieruchomość za luksusową, kluczowa jest prestiżowa lokalizacja obiektu, który powinien znajdować się w centrum miasta, niedaleko starówki albo w sąsiedztwie parku, teatru lub opery. Zwłaszcza bliskość terenów zielonych jest atutem, gdyż gwarantuje odpowiednią przestrzeń rekreacyjną oraz ciszę. Bardzo ważną rolę odgrywa również niepowtarzalny widok z okien – imponująca panorama miasta dużo lepiej oddaje luksusowy charakter mieszkania niż widok pobliskiego supermarketu.

klimczaka020 Jakie są wyznaczniki luksusowego mieszkania?

W przypadku Warszawy cena za metr luksusowego apartamentu (z rynku wtórnego) w samym Śródmieściu potrafi wynosi nawet ponad 30 tys. zł. Taka cena wynika z prestiżowej lokalizacji, gdyż dzielnica jest dobrze skomunikowana, z dużą ilością restauracji, pubów i klubów. Mieści się w niej także większość warszawskich kin i teatrów oraz siedziby największych instytucji i firm.

Luksus to odpowiedni standard wykończenia

Luksus oznacza przede wszystkim wysoki standard wykończenia oraz wykorzystanie szlachetnych materiałów o odpowiedniej jakości. Dlatego w najdroższych mieszkaniach da się często dostrzec różne egzotyczne odmiany drewna lub naturalny kamień – taki marmur ma zastosowanie w przypadku schodów wewnętrznych, parapetów okiennych, posadzek wewnętrznych czy blatów kuchennych. Na ekskluzywność wnętrza wpływają również znajdujące się w nim tkaniny wysokiej jakości, ale metr haftowanego jedwabiu w wielu kolorach potrafi osiągać cenę nawet 1,2 tys. zł.

klimczaka020 Jakie są wyznaczniki luksusowego mieszkania?

Komfort lokatora

Każda nieruchomość „z górnej półki” wyposażona jest obecnie w inteligentne systemy zarządzania, które umożliwiają zdalne sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem czy urządzeniami AGD. Zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych w postaci bezszumowej instalacji kanalizacyjnej, energooszczędnego oświetlenia czy nowoczesnej kontroli dostępu zwiększa komfort lokatorów oraz pozwala im na lepsze zachowanie prywatności. Udogodnieniem przemawiającym na korzyść mieszkań położonych w luksusowych apartamentowcach jest z kolei łatwy dostęp do klubów fitness, sauny czy basenu.

klimczaka020 Jakie są wyznaczniki luksusowego mieszkania?

Inwestycja w luksus

Warto pamiętać, że nie istnieje jedna definicja luksusu, a postrzeganie dóbr i usług jako luksusowe zależy od poziomu zamożności danej osoby – najbogatsi Polacy za luksusowe postrzegają te nieruchomości, w których metr kwadratowy kosztuje ponad 20 tys. zł. To właśnie cena i położenie nieruchomości, a nie jej wielkość, uznawana jest za wyznacznik luksusu. 

Niestety samo zainwestowanie w materiały i sprzęty z najwyższej półki nie gwarantuje jeszcze, że nasze mieszkanie będzie wyglądać z klasą. Wręcz przeciwnie, nie znając umiaru, bardzo łatwo popaść w tandetę. Takie źle urządzone mieszkanie może okazać się bardzo kosztownym błędem. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawierzenie tej roli specjalistom od wystroju wnętrz.

Czy warto zatem zainwestować w luksusową nieruchomość? Owszem, bo wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na dobra luksusowe w Polsce, wzrastają również ceny ekskluzywnych nieruchomości. Obecnie kształtują się na stosunkowo niskim poziomie – oczywiście w porównaniu do podobnych lokali w innych częściach świata: penthouse w Londynie potrafi kosztować aż 200 mln dolarów, apartament w Nowym Jorku to wydatek 70 mln dolarów, a dom szeregowy w Paryżu osiąga cenę 65 mln dolarów. Warszawa ze swoimi luksusowymi mieszkaniami po 10 mln złotych wygląda bardzo skromnie, ale jedną z cech tego typu nieruchomości jest to, że mają one niepisaną gwarancję wzrostu swojej wartości, więc kwota ta może szybko się zdezaktualizować.

 

Opublikowano poniedziałek, 13 lipiec 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Jedna odpowiedź do wpisu “Jakie są wyznaczniki luksusowego mieszkania?”

  1. avatar Emaar Off-Plan Projects napisał(a):
    30 styczeń 2019 o godz. 11:33

    It is estimated that the total value of transactions in the primary market of luxury properties in Poland amounts to approximately 500 million PLN per year.

Zostaw odpowiedź