Szukasz mebli do swojej kuchni? No to lepiej uważaj, bo szafka szafce nierówna! Oferta rynkowa jest bardzo bogata, ale poszczególne modele charakteryzują się nieco odmiennymi właściwościami, co sprawia, że wybór nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Poniżej podpowiadam, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy zakupie szafki kuchennej.

Szafki-kuchenne-z-systemem-szuflad-i-szafek-oraz-przeszklonych-witryn-z-duzymi-uchwytami Wybór szafek kuchennych: na co zwrócić uwagę?

Urządzanie kuchni wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z najcięższych jest bez wątpienia wybór odpowiednich szafek kuchennych. Dlaczego? Ponieważ meble te powinny łączyć w sobie kilka cech – w ich przypadku liczy się nie tylko atrakcyjny, przyjemny dla oka wygląd, ale również funkcjonalność i trwałość. Szafki kuchenne to inwestycja na długie lata, wszystko musi być więc dokładnie przemyślane – od koloru, poprzez sposób otwierania, na uchwytach skończywszy.

Szafki-kuchenne-z-systemem-szuflad-i-szafek-oraz-przeszklonych-witryn-z-duzymi-uchwytami Wybór szafek kuchennych: na co zwrócić uwagę?

Mechanizmy otwierania szafek kuchennych

Sposób, w jaki otwierają się kuchenne szafki, jest istotny, bo wpływa bezpośrednio na komfort naszego codziennego funkcjonowania – jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Obecnie najpopularniejszym trendem panującym w projektach mebli kuchennych są szafki otwierane do góry, które swoim mechanizmem przypominają działanie luku bagażowego w samolocie. Niemal całkowicie wyparły one tradycyjne modele otwierane na boki. Czemu zawdzięczają one swoje powodzenie? Przede wszystkim fronty, które otwierają się do góry, nie kolidują z innymi szafkami, zajmują mniej przestrzeni użytkowej, a poza tym są zdecydowanie bezpieczniejsze, bo eliminują ryzyko zawadzenia głową o kant drzwiczek.

Szafki-kuchenne-z-systemem-szuflad-i-szafek-oraz-przeszklonych-witryn-z-duzymi-uchwytami Wybór szafek kuchennych: na co zwrócić uwagę?

Drugim, równie wygodnym i ergonomicznym rozwiązaniem, jest pionowe otwieranie frontów przy użyciu specjalnie wmontowanego podnośnika. W jaki sposób dokładnie działa ten mechanizm? Jest on bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze: wystarczy, że delikatnie naciśniemy na drzwiczki, a te się wysuną do przodu i uniosą (równolegle do krawędzi szafki).

Jakie uchwyty do szafek kuchennych?

Uchwyty często są lekceważone. A szkoda, bo odpowiednio dobrane stanowią ważny element dekoracyjny kuchni. Uchwyty mogą być małe, skromne i proste w formie lub wytworne, okazałe i przykuwające uwagę – ważne jednak, żeby współgrały z ogólnym wystrojem. Obecnie coraz większą popularnością w minimalistycznych kuchniach cieszą się jednak bezuchwytowe systemy otwierania szafek, bo dzięki nim zabudowa kuchenna sprawia wrażenie niezakłóconej i ujednoliconej. Rozwiązanie to poleca się szczególnie osobom, którym zależy na wyeksponowaniu walorów zastosowanych frontów kuchennych.

Szafki-kuchenne-z-systemem-szuflad-i-szafek-oraz-przeszklonych-witryn-z-duzymi-uchwytami Wybór szafek kuchennych: na co zwrócić uwagę?

Jednym ze sposobów na pozbycie się zwykłych uchwytów, są uchwyty frezowane, które ukrywa się w głębi lub na obrzeżach frontów – drewnianych bądź lakierowanych. Tego typu uchwyty najefektowniej prezentują się w przypadku frontów lakierowanych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że rozwiązanie to nie jest przesadnie praktyczne, bo częste uderzanie paznokciami o lakierowane uchwyty powoduje ich pękanie i zarysowania. Poza tym brak uchwytów oznacza konieczność częstego dotykania frontów, co sprawia, że te szybciej się brudzą i wymagają nieustannego czyszczenia.

Uwaga: jeżeli zależy nam na sprawnym sprzątaniu kuchni, to najlepszym wyborem są szafki proste w budowie, bez zbędnych zakamarków, o gładkiej powierzchni, która jest odporna na środki myjące i dezynfekujące. Tutaj można poczytać o innych rozwiązaniach aranżacyjnych, które pozwolą utrzymać porządek we wnętrzu.

Open modal
Opublikowano piątek, 05 październik 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Wybór szafek kuchennych: na co zwrócić uwagę?”

 1. avatar Szufi napisał(a):
  5 październik 2018 o godz. 16:43

  Czekam na tekst o systemach szuflad do kuchni. Jestem ciekawa opinii na temat czy warto brać większe i głębsze szuflady czy mniejsze i płytsze. I jak to wszystko wygląda w praktyce.

 2. avatar Gruszka napisał(a):
  5 październik 2018 o godz. 18:12

  Te żłobienia we frontach szafek zawsze wydawały mi się takie bez sensu. Nie chodzi tylko o kuchnię, ale też meble pokojowe. Przecież to zbiera kurz i tłuszcz. Tylko dodatkowa praca z tego powstaje.

 3. avatar Tami napisał(a):
  5 październik 2018 o godz. 19:41

  Uchwyty do szafek są piękne i nigdy z nich nie zrezygnuje. Ale jedna rzecz mnie przytłacza, zbytnie nagromadzenie uchwytów i chaos powstający przy okazji. Jeżeli ktoś decyduje się na uchwyty to niech ma na uwadze ich rozmieszczenie.

 4. avatar Zgrywus napisał(a):
  5 październik 2018 o godz. 22:37

  A kto pamięta ten moment uderzenia głową o kant szafki? I ta myśl – kto ją k…. otworzył

 5. avatar Nails napisał(a):
  6 październik 2018 o godz. 11:49

  Drogie Panie uważajcie na uchwyty frezowanie, utrzymanie pięknych paznokci zagrożone. Złamany paznokieć boli najbardziej. Zdecydowanie odradzam – stała użytkowniczka frezów.

 6. avatar Filip napisał(a):
  6 październik 2018 o godz. 15:55

  A czy ktoś miał okazję testować przesuwne fronty w kuchni?

 7. avatar Łukasz napisał(a):
  9 październik 2018 o godz. 14:15

  Najważniejszy jest dobry projekt kuchni i solidne wykonaną nie, a wygląd zewnętrzny to tylko wisienka na torcie.

 8. avatar Emi napisał(a):
  12 październik 2018 o godz. 10:26

  Zbyt ogólny ten artykuł. Jakie szafki wybrać? Szafki to nie tylko fronty i uchwyty, ale i material, parametry takie jak wysokość, szerokość i głębokość, podział na szuflady, otwarte czy przeszklone szafki. Należy jazdy temat omówić szczegółowo, a nie wszystko do jednego wora.

Zostaw odpowiedź