Nacisk na ekologiczne rozwiązania da się obecnie zaobserwować w niemal każdej dziedzinie naszego życia – aranżacja wnętrz nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Właściciele dzisiejszych mieszkań mogą przejawiać troskę o środowisko naturalne na wiele różnych sposobów.

bruzdowa_bialy-0003-1024x683 Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia

Ekologiczne materiały w aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrza ekologicznego domu opiera się przede wszystkim na doborze materiałów najwyższej jakości. Należy ograniczyć modele posiadające w swoim składzie formaldehyd lub barwniki azotowe, bo zawierają silne alergeny i tym samym mają negatywny wpływ na nasz organizm. Ekologiczne tapicerki wykonywane są z surowców odnawialnych. Do najpopularniejszych wypełniaczy należą: lateks kauczukowy, kokos oraz wełna owcza. Rosnącą popularnością cieszą się także ekologiczne tekstylia – przede wszystkim bawełna, wełna, jedwab oraz len.

bruzdowa_bialy-0003-1024x683 Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia

Ciekawą alternatywę dla tradycyjnych lakierów syntetycznych stanowi wosk pszczeli oraz naturalne oleje, w tym – olej rzepakowy. Prace nad udoskonaleniem ich receptury wciąż trwają, ale niebawem będą one pozwalały na osiągnięcie podobnego efektu, co powszechnie stosowane substancje syntetyczne.

Przy wyborze farb powinniśmy kierować się niską zawartością lotnych związków organicznych, które mają znaczący wpływ nie tylko na stan środowiska, ale także naszego zdrowia. Interesujące rozwiązanie stanowią również meble z recyklingu. My zapewnimy im nowe życie, a one w zamian odświeżą aranżację wnętrza naszego mieszkania.

bruzdowa_bialy-0003-1024x683 Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia

Oszczędność energii

Właściwa termomodernizacja budynku może prowadzić do ograniczenia zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego tak ważne jest stosowanie alternatywnych źródeł energii oraz rozwiązań energooszczędnych. Kluczową rolę odgrywa światło w aranżacji wnętrz. Ograniczenie zużycia energii zagwarantuje odpowiedni dobór sprzętu AGD i RTV oraz żarówek energooszczędnych. Skuteczność tych ostatnich sięga nawet 80%, a to nie koniec ich zalet. Pozwalają cieszyć się większą trwałością i ograniczeniem emisji ciepła, dając gwarancję bezpieczeństwa.

bruzdowa_bialy-0003-1024x683 Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia

Oszczędność wody

Odpowiedni dobór sprzętu AGD oraz urządzeń sanitarnych przełoży się na większą oszczędność wody – nowoczesne technologie pozwalają ograniczyć jej zużycie nawet kilkukrotnie! Dużą popularność zyskują wodooszczędne baterie i spłuczki. Wybór umywalki również przekłada się na ilość zużywanej wody. Istotne znaczenie mają baterie jednouchwytowe, termostatyczne oraz urządzenia bezdotykowe. Montaż jednouchwytowych baterii wpływa na ograniczenie zużycia wody nawet o 30%. Podobny efekt przynosi instalacja reduktorów wypływu wody. 

W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy także baterie termostatyczne, które umożliwiają wypływ strumienia wody dopiero od momentu, w którym osiągnie ona pożądaną temperaturę. Popularnością cieszą się także niezmiennie spłuczki dwudzielne, dla których alternatywę stanowią przyciski umożliwiające zatrzymanie spłukiwania w wybranym momencie.

Standardowe baterie zawierające nasadki z perlatorami ograniczają zużycie wody średnio o 15%, a ich najnowocześniejsze modele – nawet o 30-40%. Dzięki wykorzystaniu powietrza, a co za tym idzie – wzrostowi ciśnienia, znacząco zmniejsza się niezbędna ilość wody w strumieniu. Coraz częściej stosuje się także ekoblokady, które zapewniają stopniowe uruchamianie kranu oraz baterie bezdotykowe, które dzięki fotokomórce ograniczają zużycie wody do niezbędnego minimum.

bruzdowa_bialy-0003-1024x683 Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia

Pamiętajmy, że dbałość o środowisko to jedno, ale wszystkie zaprezentowane powyżej rozwiązania skutecznie unowocześnią aranżację wnętrza mieszkania oraz pozytywnie wpłyną na zasobność naszego portfela. Ekologia po prostu się opłaca – zarówno nam, jak i samej planecie.

Open modal
Opublikowano piątek, 03 czerwiec 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 6 do wpisu “Zielono mi. Aranżacja wnętrz a ekologia”

 1. avatar Anna napisał(a):
  8 czerwiec 2016 o godz. 11:23

  Styl Skandynawski jest bardzo ekologicznym stylem. Charakteryzuje go wszechobecne drewno, naturalność i prostota. Myślę, że to jest dobry kierunek projektowania aby dom stał stał się eko. Ja osobiście na początek zapoznałabym się z tym stylem następnie myśląc nad szczegółami typu ogrzewanie itp itd.

 2. avatar Dydek napisał(a):
  8 czerwiec 2016 o godz. 11:29

  Podłączę się pod wypowiedź Anny. Dużą rolę odgrywa wzornictwo ekologiczne, w którym wykorzystuje się naturalne materiały, przetworzone w jak najmniejszym stopniu. Jednocześnie często stosuje się materiały pochodzące z recyklingu. Może mieć różne oblicza – od nowoczesnego, po rustykalne i etniczne, dlatego to wzornictwo doskonale pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym oraz lekkich, nowoczesnych aranżacji. I tu własnie w tym wzornictwie często stosuje się rozwiązania pozwalające oszczędzać wodę albo energię.

 3. avatar Samuel napisał(a):
  8 czerwiec 2016 o godz. 18:46

  Ja aby stworzyć dom bardziej ekologiczny zamontowałem kolektory słoneczne na dachu (można zastosować pompę ciepła do pozyskiwania energii cieplnej z gruntu). Już samo zastąpienie starodawnych pieców, w których pali się węglem, miałem lub drewnem, nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo podnosi ocenę ekologiczną mojego domu.

 4. avatar Samuel napisał(a):
  8 czerwiec 2016 o godz. 19:15

  Jeśli chcemy żyć bardziej ekologicznie, możemy zacząć od wdrożenia kilku prostych zasad w naszych domach, na przykład:
  – segregować odpady na plastik, szkło, papier, bio i odpady mieszane,
  – oszczędzać energię elektryczną poprzez montaż energooszczędnych żarówek,
  – oszczędzać wodę poprzez montaż na kranach bezdotykowych wyłączników,
  – oszczędzać energię i wodę poprzez zakup zmywarki do naczyń i nowoczesnej pralki,
  – wymienić stare sprzęty AGD na nowe, w klasie energetycznej A+ lub A++.

 5. avatar Ardian napisał(a):
  9 czerwiec 2016 o godz. 19:31

  Do Samuel: Bardzo fajnie to wszystko ująłeś w swoich wypowiedziach. Również zastanawiam się nad kolektorami słonecznymi na dachu, jednak nie spotkałem się z taka pompą do pozyskiwania energii cieplnej – czy mógłbyś napisać coś więcej o tym? A może Panowie specjaliści wypowiedzą się w tym temacie gdyż wydaje się naprawdę ciekawy.

 6. avatar Nadia napisał(a):
  10 maj 2017 o godz. 06:51

  Bardzo przydatny artykuł. Widać lekkie pióro autora :) Pozdrowienia!

Zostaw odpowiedź