Poranna toaleta czy też – w przypadku kobiet – wieczorne zmywanie makijażu. Umywalka jest w łazience po prostu niezbędna. Sam proces jej wyboru może jednak nastręczać pewnych trudności, gdyż poszczególne modele dość znacznie się od siebie różnią. Jaki kształt i rozmiar powinna zatem posiadać nasza umywalka? Na jakiej wysokości ją zamontować? Lepsza będzie wisząca czy stojąca? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Przy wykończeniu wnętrza łazienki koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wybór właściwej umywalki, bo to z niej przyjdzie nam zapewne korzystać najczęściej. Ważną rolę odgrywa też sposób i wysokość jej montażu, a także umiejscowienie względem pozostałych urządzeń sanitarnych. Jest zatem na co uważać.
Materiał
Jeżeli chodzi o wykończenie wnętrz polskich łazienek, to w dalszym ciągu zdecydowanie największą popularnością cieszą się umywalki ceramiczne. Są one stosunkowo tanie i łatwe do utrzymania w czystości, a poza tym cechują się dość dużą odpornością na działanie środków chemicznych. Interesującą alternatywę wobec klasycznej ceramiki stanowią umywalki kamienne, które są równie trwałe i odporne na porysowania, a przy tym nadają wnętrzu oryginalnego charakteru. Ich minus stanowi jednak spora waga. Jeżeli nasza łazienka urządzona jest w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, to warto rozważyć umywalkę z nierdzewnej stali, która bardzo łatwo wkomponuje się w tego typu aranżację. Drewno również ma swoje miejsce w wykończeniu wnętrz łazienek, ale drewniane umywalki są niestety równie piękne, co drogie i trudne w konserwacji.
Na jakiej wysokości zamontować umywalkę?
Kwestia kluczowa przy wykończeniu wnętrza, bo to wysokość umywalki determinuje komfort korzystania z umywalki. Najczęściej umywalki montuje się na wysokości 75-80 cm od poziomu podłogi, ale tego aspektu nie regulują żadne oficjalne przepisy. Jeśli z umywalki korzystają wyłącznie dorośli o wzroście powyżej 1,7 m, to spokojnie możemy ją umieścić odpowiednio wyżej – na wysokości ok. 85cm. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób zmniejszymy komfort użytkowania umywalki przez osoby o niższym wzroście, np. niektórych naszych gości.
Wysokość umywalki dla małych dzieci jest proporcjonalnie mniejsza: wynosi do 60-65cm. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dziecko po kilku latach podrośnie, a my zostaniemy zmuszeni do podniesienia umywalki i małego remontu. Dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki na tradycyjnej wysokości i zakupienie dla dziecka specjalnego podestu – pozwoli nam to uniknąć kosztownych zmian w łazience.
Sposób mocowania
Kolejne ważne kryterium przy wyborze umywalki. Wyróżnia się umywalki wiszące, meblowe, nablatowe i wpuszczane w blat:
- Umywalki wiszące – przymocowane do ściany i dodatkowo podparte postumentem, półpostumentem albo ozdobnym syfonem. To zdecydowanie najpopularniejsze i najprostsze w montażu rozwiązanie, ale nieco klasyczne, a poza tym miejsca pod spodem nie da się w żaden sposób zagospodarować.
- Umywalki meblowe – zintegrowane ze specjalnie wyprofilowanymi szafkami łazienkowymi. Są bardzo praktyczne, szczególnie w przypadku małych łazienek, gdyż pozwalają uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania środków czystości i kosmetyków.
- Umywalki nablatowe – stawiane na blacie łazienkowym. Modele nablatowe mogą być wykonane ze szkła, ceramiki i kamienia. Często mają kształt misy lub prostokąta, a ich największą zaletą jest elegancki i efektowny wygląd.
- Umywalki wpuszczane w blat – część umywalki wystaje, a reszta wchodzi pod spód.
Kształt i rozmiar
Standardowe umywalki łazienkowe posiadają od 40 do 70 cm szerokości oraz od 25 do 56 cm głębokości. Zasada jest prosta – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Poza tym rozmiar umywalki powinien być ściśle dostosowany do jej przeznaczenia. Jeżeli nasza umywalka będzie służyć wyłącznie do mycia rąk, to spokojnie powinien wystarczyć mały model o szerokości 35-45 cm. Jeżeli jednak planujemy dokonywać w niej mycia głowy, to warto zdecydować się na większy model o szerokości minimum 55-60 cm.
Jeżeli chodzi o kształt umywalki, to wybór jest praktycznie nieograniczony. Trzeba jednak uważać, żeby ekstrawagancka umywalka swoim stylem nie zaburzyła harmonii w naszej łazience.
Umiejscowienie względem innych urządzeń sanitarnych
Jeżeli zależy nam na komfortowym korzystaniu ze wszystkich urządzeń sanitarnych, to trzeba zachować pomiędzy nimi odpowiedni odstęp. Dlatego warto rozsunąć umywalkę i toaletę na odległość co najmniej 20-30cm. Podobną odległość należy zachować również pomiędzy umywalką a kabiną prysznicową. Pralkę natomiast powinno odsunąć się jeszcze dalej – na odległość ok. 30-40 cm od umywalki, bo źle wypoziomowana lub rozpoziomowana pralka może przesunąć się po podłodze i uderzyć w naszą umywalkę.
Kilka rad na sam koniec:
- dwie umywalki skutecznie rozładują poranne „korki”, ale między nimi trzeba pozostawić przynajmniej 20 cm odstępu,
- biała, minimalistyczna umywalka w formie misy doskonale uzupełni łazienkę w stylu skandynawskim,
- pamiętaj, że jeżeli ustawisz umywalkę pod oknem, to nie powiesisz nad nią lustra,
- umywalka wymaga bardzo dobrego oświetlenia – nie może ono świecić w oczy, a jednocześnie musi dobrze oświetlać twarz, najlepiej z trzech stron: z góry i boków.
Mnie się strasznie podobają takie szklane nablatowe w kształcie misy. I do niej taki kran z wodospadem. Bardzo eleganckie i efektowne połączenie jednak do mojej łazienki nie pasujące 🙁
Jak dla mnie umywalka to część centrum kosmetycznego dlatego wraz z lustrem i oświetleniem w dużym stopniu określa wystrój wnętrza łazienki. Dlatego postawiłam na umywalkę nablatową, drewnianą-bardzo efektowną z pięknie wyeksponowanymi słojami. Oczywiście taka umywalka wymaga odpowiedniej konserwacji oraz ostrożnego mycia ale bardzo mi się podoba.
Jak dla mnie biała ceramika jest niezaprzeczalną królową łazienkowych sprzętów – trwała, estetyczna, łatwa do mycia. Bywa pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości. Co do rozmiaru to już Wasze porady powiedziały wszystko 🙂
Za 2 miesiące otwieram restauracje i zastanawiam się ciągle nad wyborem umywalek do toalet. Jak myślicie takie kamienne czy może szklane najlepiej się spełnią? Wolałbym szklane ale boję się, że łatwo je uszkodzić i przypadkowo mogłoby dojść do takiej sytuacji.
Mnie się marzy taka marokańska umywalka łącznie z blatem i baterią zainspirowana architekturą mauretańską.W mojej łazience gości styl orientalny prosto z Maroka jednak taka wymarzona umywalka to koszta,którymi nie dysponuję-jest warta tyle co całość mojej łazienki łącznie z armaturą!No cóż pomarzyć można a jak na razie cieszy mnie umywalka nablatowa szklana wyglądająca jak ogromna misa.
Do Franka: zawsze możesz zamiast ceramicznej marokańskiej kupić jakąś miedzianą posiadającą delikatny wzór drobnej łuski uzyskany poprzez precyzyjne kucie młotkiem przez marokańskiego wirtuoza rękodzieła.Są o wiele tańsze a prezentują się równie perfekcyjnie.Uważam,ze na pewno podkreśliłaby unikalność i wyjątkowość Twojej łazienki.
U mnie umywalka jest jedynie po to aby umyć ręce ewentualnie przemyć twarz dlatego postawiłem na prostą małą meblową z małą szafeczką. Jak dla mnie jest bardzo praktyczna i co ważne zajmuje niewiele miejsca dlatego świetnie się sprawdza w mojej małej łazience.
Mi bardzo przypadła do gustu umywalka z konglomeratu. Ma bardzo gładką powierzchnię, dzięki temu łatwo utrzymać ją w czystości, wyglądem przypominają kamień, jest odporna na zarysowania, trudno ją stłuc, wygląda jak kamienna, ale jest znacznie tańsza i lżejsza. I co również ważne jest łatwa do czyszczenia. Najbardziej urzekło mnie w niej to, że może być dowolnego koloru więc odpowiedni dobór nadaje łazience niesamowity wygląd.
Do Arenka: zaciekawiłaś mnie teraz. Gdzie można dostać taką umywalkę z konglomeratu? Może napisz coś więcej o niej. Widziałem już umywalki drewniane, szklane, miedziane ale o takiej pierwszy raz słyszę.
Do Franka: Oooo widziałam takie miedziane w knajpie kiedyś.Naprawdę super się prezentują choć nie byłabym do końca przekonana o umieszczenie takowej w łazience.To musi być ten odpowiedni klimat tzw. „to coś” 🙂
Cenię prostotę oraz opiewam w standardy dlatego jak dla mnie zdecydowanym numerem 1 jest standardowa ceramika. Łatwa w utrzymaniu, prosta, niedroga i komponująca się z każdym wnętrzem. Jako osoba starszej daty nie lubię „wydziwiania”.
A mnie podobają się takie wolnostojące ceramiczne umywalki i gdyby nie fakt, że żona uparła się na dwie to pewnie bym taką postawił. No cóż kobiety nie przegadasz…
Wybór umywalki to bardzo indywidualna kwestia, ale należy sugerować się nie tylko wyglądem ale i komfortem użytkowania. I tutaj najefektowniej prezentują się umywlaki nablatowe, szczególnie jeżeli producenci poza kształtami oferują też bogatą kolorystykę. Poza tym są wygodne, możemy także dobrać do nich blat czy szafkę z dowolnego materiału: kamień, szkło czy zabezpieczone drewno lub inne tworzywo odporne na wilgoć. łazienka na pewno będzie dużo estetyczniejsza i funkcjonalniejsza z szafką czy blatem skomponowanym z umywalką nablatową, niż ta z umywalką wiszącą która nie zawsze możemy zabudować.