Wiecie już jak nie popełnić błędów przy aranżowaniu łazienki, czas więc na kuchnię, czyli serce każdego domu. W kuchni spędzamy całą masę czasu, i to nie na relaksie, ale często na pracy. Dlatego pomieszczenie to musi być zarówno przyjemne dla oka, jak i funkcjonalne – tak, aby nic nie przeszkadzało podczas gotowania, pieczenia i przygotowania innych posiłków.
Praktyczna kuchnia to taka, po której poruszasz się bez problemu. Nie musisz pochylać się przy zlewozmywaku, nie uderzasz głową w okap, nie musisz wchodzić na krzesło, aby sięgnąć po przedmioty z najwyższej półki. Kuchnia po prostu musi być ergonomiczna, zapewniając dobre warunki do pracy, bez obciążania naszych kręgosłupów czy wzroku.
O co trzeba zadbać podczas aranżowania kuchni?
– o prawidłowe rozmieszczenie wszystkich urządzeń AGD
– o wysokość zabudowy, która powinna być dopasowana do wzrostu domownika
– o dobrą dostępność wszystkich produktów znajdujących się w szafkach i na półkach
– o optymalny układ mebli wykorzystujących nowoczesne mechanizmy
– o dobrą organizację pozwalającą na utrzymanie porządku
UWAGA!
Aby zaaranżować wygodną i funkcjonalną kuchnię, trzeba znać zasady projektowania wnętrz. Dlatego lepiej jest powierzyć te prace architektowi, który posiada odpowiedni know how i zadba o odpowiednie rozlokowanie poszczególnych stref użytkowych.
Czy znasz kod pracy w kuchni?
- Przynosisz zakupy, które muszą znaleźć się w lodówce
- Przed przystąpieniem do obróbki, produkty wyciągasz i myjesz
- Następnie produkty obierasz i obrabiasz (np. krojenie na blacie)
- Ostatnim krokiem jest gotowanie lub pieczenie
Ustawiając w kuchni ciąg komunikacyjny pozwalający wykonać po kolei wszystkie kroki kodu, ułatwiasz i uprzyjemniasz sobie pracę.
Sprawdź podstawowe błędy podczas aranżowania kuchni i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Po pierwsze: za mało szuflad w dolnej zabudowie
Ułatwisz sobie organizację produktów i zapewnisz naturalny ruch ciała od dołu ku górze, jeżeli zadbasz o to, aby w dolnej zabudowie znajdowały się szuflady, a nie szafki z półkami. Dlaczego? Ponieważ, aby zobaczyć zawartość szuflady nie trzeba się schylać – prześledzisz to, co się w niej znajduje na stojąco, pochwalając się tylko wtedy, gdy będzie potrzeba, aby po coś sięgnąć.
Po drugie: niewłaściwie otwierane fronty górnych szafek
Zdecydowanie bezpieczniej jest, jeżeli szafki górne zamknięte będą frontami uchylnymi lub podnoszonymi do góry. Dzięki temu drzwiczki nie będą znajdować się w obszarze roboczym, a zawartość szafki – będzie lepiej odsłonięta i widoczna.
Po trzecie: zbyt niski lub wysoki blat
Możesz sprawdzić, czy blat w Twojej kuchni znajduje się na odpowiedniej wysokości – ugnij łokieć w zdjęciu, tak aby ręka była w pozycji równoległej do podłogi, a następnie odejmij 15-20 cm.
UWAGA!
Częstym rozwiązaniem w domach, w których wybór jednej wysokości blatu jest utrudniony ze względu na sporą różnicę wzrostu użytkowników kuchni, stosuje się wyspę kuchenną. Wtedy blaty mogą być na jednej wysokości, a wyspa na innej.
Po czwarte – zbyt mało miejsca do pracy
Pamiętajmy, że aby zapewnić sobie odpowiedni komfort pracy, blat roboczy musi mieć właściwą długość i szerokość. Poza tym trzeba zapewnić wolne miejsce między zlewem a płytą kuchenną. Dodatkowo szafki muszą być od siebie oddalone na tyle, aby otwarte drzwi nie blokowały się nawzajem.
UWAGA!
Kierujcie się zasadą, że im głębszy blat roboczy, tym wygodniejsze korzystanie z powierzchni roboczej.
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Warto dokładnie przemyśleć jej projekt, a najlepiej powierzyć te prace architektowi zyskując gwarancję, że uzyskana przestrzeń będzie zarówno piękna, jak i cechować się odpowiednią ergonomią i wygodą podczas korzystania.