28 maja 2021

Największe błędy przy projektowaniu wnętrz – jak ich nie popełnić? CZĘŚĆ DRUGA

Projektując samodzielnie wnętrze, łatwo o popełnienie błędu. Niestety, ale jest to tak skomplikowana i zawiła praca, że bez odpowiedniej wiedzy technicznej trzeba liczyć się z tym, że nie wszystko pójdzie tak, jak to sobie zaplanujemy w głowie. Dziś podpowiadam więc, jak uniknąć wpadek podczas projektowania wnętrza, skupiając się na jednym z najtrudniejszych pomieszczeń w domu – łazience.

W poprzednim wpisie przybliżyłam reguły, którymi trzeba kierować się podczas projektowania wnętrza, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Pokazałam ogólne założenia, bez skupiania się na poszczególnych pomieszczeniach. W dzisiejszym wpisie przybliżę więc zasady aranżowania łazienki.

UWAGA!

Błędy nie muszą dotyczyć wyłącznie projektu, ale także jego realizacji. Aby się przed nimi ustrzec warto współpracować z biurem projektowym, które działa kompleksowo oferując zarówno usługi architektoniczne, jak i wykonawstwo prac remontowych i budowlanych. Atutem jest też to, gdy biuro posiada także własnych stolarzy i instalatorów.

7 największych błędów podczas projektowania łazienki:

  1. Gdy dopiero budujesz dom czy urządzasz mieszkanie w stanie pierwotnym, zwróć uwagę na lokalizację drzwi od łazienki. Dobrze jest, gdy wejście do ubikacji znajdującej się na parterze będzie znajdować się w miejscu niewidocznym z salonu. Na pewno stworzy to bardziej komfortową atmosferę podczas korzystania ze strefy wypoczynkowej.
  2. Aranżując łazienkę zapomina się o odpowiednim ustawieniu sprzętów z punktu widzenia drzwi wejściowych. W konsekwencji zamiast wyeksponować elementy estetyczne, jak np. umywalkę, na pierwszym planie po otwarciu drzwi znajduje się ubikacja czy bidet.
  3. Niezwykle ważne w łazience jest oświetlenie, szczególnie gdy pomieszczenie nie ma okna. Montuje się oświetlenie górne, które oświetla cały pokój, ale zapomina się o świetle bocznym koło lustra.
  4. Często spotykamy się z błędami obniżającymi bezpieczeństwo podczas korzystania ze sprzętów elektronicznych w łazience. Gniazda montowane się zbyt blisko wanny czy umywalki, podobnie dzieje się z pralką, która nie jest odpowiednio oddzielona od prysznica czy wanny.
  5. Poza tym w wielu łazienkach zapomina się o odpowiednich wysokościach i odległościach pomiędzy sprzętami. Zdarza się, że wylewka baterii montowana jest zbyt blisko krawędzi umywalki czy też nie ma odpowiedniego miejsca na wyjście z wanny czy spod prysznica. To tylko kilka przykładów, które utrudniają wygodne korzystanie z łazienki.
  6. Łazienka musi być wykończona odpowiednimi, dedykowanymi temu pomieszczeniu materiałami. Chodzi o środki, które przepuszczają parę wodną oraz działają antygrzybicznie.
  7. Pamiętajmy, że łazienka musi dysponować miejscem do przechowywania – a to trzeba przewidzieć już na etapie projektowania tego pomieszczenia. Nawet w najmniejszej łazience znajdzie się powierzchnia ułatwiająca zachowanie porządku, trzeba tylko wiedzieć, jak sprytnie ją zaaranżować (dobry architekt poradzi sobie z tym bez problemu).

Łazienka musi być wygodna i funkcjonalna. Na rynku dostępnych jest cała masa rozwiązań, które to zapewnią, choć aby je dobrze wykorzystać potrzebna jest wiedza. Dlatego w mojej opinii warto jest skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który zaprojektuje łazienkę i będzie kontrolować prawidłowe wykonanie projektu. Dzięki temu zapewnimy sobie idealnie urządzoną łazienkę, bez błędów i utrudniających korzystanie pomyłek.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź