28 lutego 2020

Czy nowa trasa będzie uciążliwa dla mieszkańców Zawad?

Rozważań nad budową Południowej Obwodnicy Warszawy ciąg dalszy. Temat tak samo świeży jak poprzednio, może nawet odrobinę świeższy, ze względu na postęp prac – czy raczej jego brak? Mamy rok 2020 – sam początek, ale dwa miesiące już niemalże minęły. Jak ma się budowa Obwodnicy? I co oznacza dla mieszkańców Zawad?

Nie od razu Rzym – lub obwodnicę – zbudowano

W moim niedawnym wpisie “Południowa Obwodnica Warszawy – czy ceny na Miasteczku Wilanów wzrosną?” rozważałem nie tylko ewentualny wzrost cen, ale i komfort mieszkańców tejże części Warszawy… Oczywiście kiedy budowa tam już dotrze. Czas bowiem płynie, a budowa obwodnicy zaczęła wzbudzać coraz więcej emocji z powodu tego, że… się opóźnia. Jak czytamy na łamach internetowej Gazety Wyborczej: “Budowa południowej obwodnicy Warszawy złapała duży poślizg”. Opóźnienie może mieć wymiar nawet do jednego roku w przypadku tunelu pod Ursynowem.

Prace nad obwodnicą w okolicach Ursynowa to działanie w odcinku obwodnicy oznaczonym jako “A”. Wilanów oraz Zawady znajdują się w obrębie odcinku “B”. Stąd wynika prosty wniosek – jeżeli budowa się przedłuży – co jest już pewne – to mieszkańcy Wilanowa (w tym Zawad) spodziewać się mogą rozpoczęcia prac dopiero na końcu 2020 roku lub na początku 2021.

Jakie znaczenie ma w tym czas?

W ostatnim wpisie dotyczącym Miasteczka Wilanów, przytaczałem wypowiedzi osób z grupy “Południowa Obwodnica Warszawy – Ursynów”. To tam właśnie toczą się dyskusje oraz możemy obejrzeć na bieżąco powstawanie wyczekiwanej drogi. Już w czasach pisania tamtego artykułu można było zauważyć wyraźnie negatywne nastawienie mieszkańców do prac. Główne zarzuty? Hałas, spaliny, korki. Wyraźne zmęczenie mieszkańców Ursynowa, których dyskomfort jeszcze się przeciągnie z powodu opóźnień.

No właśnie, opóźnienia. Jeszcze się chyba nie zdarzyło, by projekt na taką skalę zakończył się w wybranym terminie – nawet jeżeli wszystko szło zgodnie z założeniami, zupełne przypadki albo natura potrafiły spłatać figle. A to i tak zakładając, że podczas realizacji będą wszystkie wymagane zgody, materiały i chęci. Na co raczej nie ma co liczyć. I w ten sposób mieszkańcy Ursynowa są zmuszeni do znoszenia dyskomfortu dłużej, a reszta – dłużej oczekuje jak na wyrok.

No i co z tymi Zawadami?

Możecie odnieść wrażenie podczas lektury, że jestem bardzo negatywnie do Obwodnicy nastawiony. Uwierzcie mi, nie jest tak – korzyści płynące z jej zbudowania będą spore, takie jak ułatwiony szlak komunikacyjny, rozładowane korki na sąsiadujących ulicach, mniejszy ruch w godzinach szczytu. Czy jednak będzie uciążliwa dla mieszkańców Zawad? Zapewne tak – na pewno podczas budowy. Dokładając do tego planowane opóźnienia, przez dłuższy czas będzie głośno i tłoczno. A po ukończeniu budowy? Komunikacja drogowa się polepszy, korki będą mniejsze. Jak taki napływ samochodów zniesie relatywnie spokojna dotąd część Wilanowa? Na początku może nie być łatwo. Zmiany często wychodzą jednak na dobre. Warszawa jest stolicą Polski, trzeba spodziewać się ponadprzeciętnego ruchu samochodowego.

Wierzę głęboko w to, że Południowa Obwodnica Warszawy przyniesie więcej dobrego niż złego. Jak już powstanie.

Komentarze

 • Łukasz

  Zawsze znajdą się ludzie który będą narzekać na wszystko co jest możliwe a potem sami będą korzystać z takiej obwodnicy i później przytakiwać głową że jaka dobra była ta inwestycja jednak!

 • Anna

  Spaliny nigdy nie są dobre zwłaszcza ale są sposoby aby się od nich uwolnić albo nawet odciąć! Jakoś ludzie mieszkający w domach przy większych autostradach żyją i mają się dobrze.

 • Magda

  Kiedyś musiał nadejść ten dzień gdzie pojawi się więcej tras do stolicy. To w końcu rozchodzi się o Warszawę, prawda? Więc to nic zaskakującego….

 • Kazimierz

  Ludzie ponarzekają swój czas i się przyzwyczają! U nas w Polsce już tak jest więc nie ma co się nad tym martwić zbyt dużo 😉

 • Wiktor

  Jestem szczęśliwym posiadaczem samochodu i bardzo mnie cieszy zwiększenie się tras w okolicach Warszawy bo będzie dla wszystkich kierowców jeszcze lepiej z prędkością dojazdów

 • Bartosz

  To było pewne że kolejna obwodnica zagości u nas, przy takim biegu czasu wiadomo że liczba samochodów rośnie. Ba nawet już są rodziny gdzie przypada jedno auto na jedną osobę, gdzieś trzeba tym jeździć

 • Oliwia

  Nie możemy być negatywni ponieważ ludzie mają dużą moc do ściągania na siebie problemów! Także przyjmijmy te plany pozytywnie 🙂

 • Marian

  Nie róbmy sobie już żartów! Na co tu narzekać? Chciałbym chociaż raz usłyszeć pozytywnego na start a nie narzekania! Taka to już nasza Polska….

 • Kamila

  Za nim się faktycznie ta obwodnica pojawi to minie tyle czasu że ludzie będą wzruszać ramionami na fakt tego powstania!

Zostaw odpowiedź