15 marca 2019

Dwa najpoważniejsze błędy przy aranżacji balkonu

Dobry balkon to coś więcej niż tylko solidnie wykonana konstrukcja – to przede wszystkim szansa na oryginalną przestrzeń do wypoczynku. Rzecz jasna właściwe urządzenie balkonu wymaga od nas odrobiny kreatywności i samozaparcia, ale warto podjąć się tego wyzwania, żeby móc później spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zobacz, jakich dwóch błędów należy się wystrzegać przy aranżacji balkonu.

Wybrać kilka roślin doniczkowych i postawić obok nich jakiś stolik z krzesłem – wielu osobom wydaje się, że aranżacja balkonu sprowadza się mniej więcej właśnie do tego. Tymczasem funkcjonalne urządzenie tak ograniczonej przestrzeni nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się na początku wydawać, bardzo łatwo można bowiem wpaść w jedną z aranżacyjnych pułapek. Jakie dwa błędy popełniamy najczęściej?

Aranzacja balkonu w miescie, wystarczy kilka mebli i rosliny w donicach aby stworzyc miejsce do wypoczynku

Błąd nr 1: meble nieprzystosowane do pogody

Jakie powinny być meble na balkon? W ich przypadku liczą się przede wszystkim dwie cechy: lekkość i trwałość. Meble na balkonie muszą być odporne na gwałtownie zmieniające się warunki pogodowe – powinny poradzić sobie z wilgocią, skrajnymi temperaturami oraz promieniowaniem UV. Ponadto tkaniny tapicerek i poduszek nie mogą wchłaniać brudu. Generalnie na balkon poleca się meble wykonane z technorattanu i aluminium – są lekkie, wytrzymałe i odporne na rdzę. Rzecz jasna możemy się też zdecydować na drewno, ale w takim przypadku zaleca się raczej gatunki egzotyczne (zobacz: drewno w aranżacji wnętrz: rodzime czy egzotyczne?).

Rada dla właścicieli niewielkich balkonów: bardzo dobrym pomysłem są składane krzesła, bo po złożeniu można je po prostu odwiesić na ścienny wieszak albo schować do skrzyni, oszczędzając w ten sposób cenne miejsce.

Aranzacja balkonu, tarasu w miescie z nastrojowym oswietleniem

Błąd nr 2: nieodpowiednio dobrane rośliny

Wiele osób nie wyobraża sobie balkonu bez roślin. Niestety nie każdy kwiat poradzi sobie na balkonie – część gatunków źle znosi silne promieniowanie słoneczne. Jakie kwiaty doniczkowe zatem wybrać? Bardzo popularne są pelargonie – kwitną całe lato, tworzą bujne kaskady, nie śmiecą przekwitłymi kwiatami i sprawdzają się nawet w półcienistych miejscach. Ich jedynym minusem jest to, że wymagają codziennego podlewania (przy mniejszym nasłonecznieniu co dwa dni). Na balkonie sprawdzają się też surfinie, begonie i werbeny. Uwaga: niektóre gatunki roślin wydzielają olejki eteryczne, których nie znoszą komary. Do takich roślin zaliczają się m.in. rozmaryn, lawenda, geranium (tzw. anginka).

Wolisz trzymać rośliny wewnątrz mieszkania? Koniecznie poczytaj o gatunkach, które oczyszczają powietrze ze smogu.

Komentarze

 • Marta

  Szkoda, że nie można wrzucać zdjęć, z przyjemnością pochwaliłabym się moim balkonowym dziełem.

 • Filip

  Dobry balkon lepszy niż nie jedna kawiarnia. Naprawdę nadziwić się nie mogę czemu ludzie tak zagracaja swoje balkony, to takie marnotrawienie przestrzeni I na co? Na stare rzeczy, których szkoda wyrzucić. A wystarczyłoby kilka donic z kwiatami, mały stoliczek i krzesło i przytulny kącik gotowy.

 • Justyna

  Bardzo bym chciala stworzyć z mojego balkonu strefę relaksu ale niestety to nasza jedyna opcja na przechowywanie rowerów dla córek. Niestety trzeba było coś poświęcić.

 • Wrońska

  Balkon w mieście to dla mnie zbawienie. Przyznaję się że jestem słoikiem, a kontakt z naturą miałam od małego. Dlatego mój balkon tonie w roślinach, tych jadalnych jak i ozdobnych.

 • Rafałek

  Ale duże te balkony macie na zdjęciach. Mój to na 2 osoby tylko styknie. I z czego tu aranżować, co?

 • Telimena

  Czasy małego balkonu w mieście jako podręcznego składzika rzeczy bardziej lub mniej potrzebnych na szczęście odeszły w niepamięć. Teraz urzadzanie balkonu ma nas pochłonąć nas tak samo jak aranżacja wnętrza mieszkania.

 • Ela

  Każdy kto zadba o swój balkon na początku wiosny, doskonale wie jak przyjemne są poranki z kubkiem pachnącej kawy lub herbaty w lecie, kiedy upały dają się we znaki.

 • Wiktor

  Każdy balkon może wyglądać atrakcyjnie, wystarczy odrobina chęci. Może Wasza aranżacja balkonu zachęci sąsiadów do odnowienia swoich? To takie budujące

Zostaw odpowiedź