29 maja 2020

Architekt radzi: jak odróżnić dobrego architekta od naciągacza?

Świat pełen jest ekspertów. Tych prawdziwych i tych, którzy się za nich uważają. Nie jest wolna od tej przypadłości także branża architektoniczna. Architekci, projektanci wnętrz, architekci krajobrazu oraz budowlani zajmują się najważniejszym miejscem dla każdego człowieka – jego własnym otoczeniem. Z tego względu każdy z nas chce mieć pewność, że powierzając swoje zaufanie i pieniądze ekspertowi w tej dziedzinie, dokonujemy dobrej inwestycji. Jak zatem poznać dobrego specjalistę w ?

Dobry architekt wnętrz to profesjonalne portfolio

Włożyliśmy sporo pracy w to, by nasze portfolio było odzwierciedlało ogrom pracy, jaki wkładamy na co dzień w aranżację wnętrz. Ta niepozorna zakładka skrywa lata pracy i ogrom doświadczenia, jakie nabyłem wraz z moimi współpracownikami. Architekt wnętrz, który wie, co robi, prezentuje profesjonalne portfolio projektów, które ukończył wraz ze swoją agencją. Potencjalni klienci właśnie to chcą zobaczyć – efekty końcowe. Dadzą im one obraz tego, jak może wyglądać ich mieszkanie po skończeniu prac, a także stanowią swoisty dowód możliwości agencji architektonicznej. Dobra agencja posiada już realizacje, którymi może się pochwalić. Choć  od ilości zdecydowanie ważniejsza jest jakość, bardziej doświadczona agencja będzie w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Nie tylko dlatego, że jest na rynku dłużej, ale też dlatego, że ma za sobą ogrom różnych realizacji, w których projektowane były różne rozwiązania.

Jeżeli szukasz architekta wnętrz: zwróć uwagę na portfolio. Jeżeli go nie ma, jest niepełne lub – o zgrozo – znajdują się w nim projekty innego projektanta (łatwo to sprawdzić), prawdopodobnie stracisz swoje pieniądze. Portfolio powinno być posegregowane, a w każdej realizacji powinna być widoczna myśl przewodnia. Spójność i rozwiązania, w których jedno wynika z drugiego to gwarancja jakości. Dodatkowo, estetyka jaką agencja sobą reprezentuje, szybko pozwoli ci na odpowiedź na pytanie, czy te usługi są tymi, których szukasz.

Kompleksowa wiedza i dodatkowe usługi

Od samego architekta nie wymaga się wiedzy na absolutnie każdy temat, jaki wiąże się z wykończeniem mieszkania. Nie oznacza to jednak, że nie może kogoś polecić lub też – jak w naszym przypadku – być częścią zespołu ekspertów, dzięki czemu praca wykonana jest na czas, w pełni i przez jedną ekipę. Ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, jak wielkie to ułatwienie, mogą przeczytać mój wpis “Architekt radzi: co najczęściej idzie źle podczas remontu”. Zgłaszając się do architekta, warto mieć na uwadze to, czy jest możliwość zamówienia dodatkowych usług. Nawet, jeżeli na starcie ich nie potrzebujesz, nigdy nie wiadomo, czy nie będziesz potrzebował ich w trakcie prac. A to oszczędność, czasu i pieniędzy oraz pewnego rodzaju gwarancja. Agencja architektoniczna, która jest długo na rynku, pozwala sobie na wprowadzanie do oferty coraz to nowych pozycji, ponieważ te, z którymi zaczynała, opanowane są do perfekcji.

Jeżeli szukasz architekta wnętrz: dowiedz się, co jeszcze oferuje biuro, do którego się zgłaszasz. Zrób research. Co jeszcze możesz uzyskać u agencji, którą jesteś zainteresowany? Interesuje cię tylko aranżacja wnętrz czy może masz mieszkanie, które chciałbyś sprzedać lub wynająć, a nie wiesz, jak zwiększyć jego atrakcyjność? A może jesteś przed odbiorem mieszkania i cały proces cię stresuje? A może dopiero planujesz zakup mieszkania i szukasz pomocy w Internecie?

Zapisz sobie listę tego, czego musisz jeszcze dopilnować. Dobre planowanie skraca czas realizacji projektu oraz zmniejsza do minimum ryzyko niedociągnięć, jak zawsze powtarzam. To moment na to, by zadać sobie pytanie, w czym może ci pomóc ekspert, do którego się zgłaszasz. To nie zawsze musi być tylko jedna usługa – zwłaszcza, jeżeli w ofercie jest ich więcej

Ekspert, który nie wstydzi się odpowiedzi

Ten punkt może brzmieć na początku trochę dziwnie, ale jest bardzo istotny. Być może nawet najistotniejszy. Jeżeli bowiem architekt jest w stanie obronić swoją pracę i odpowiedzieć w sposób spójny na zadane pytania, to jest godny zaufania. Wiele osób, które zgłasza się do nas, ma za sobą nieprzyjemne doświadczenia z poprzednimi agencjami i wiedzą już, o co pytać. To bardzo często demaskuje osoby, które chcą zarobić, a niekoniecznie zrobić to, za co się im płaci. A czasami po prostu nie robią tego dobrze. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, jak zminimalizować ryzyko podjęcia współpracy z kimś nieuczciwym – pytaj.

Jeżeli szukasz architekta wnętrz: Przygotuj się do rozmowy wstępnej. W kontakcie z nim lub z biurem, zadaj konkretne pytania. Możesz zapytać między innymi o to:

  • Czy architekt jest już na rynku od dawna czy dopiero zaczyna?
  • Jak i gdzie możesz obejrzeć jego portfolio?
  • Czy orientuje się w ofercie sklepów z wyposażeniem wnętrz mieszczących się w twoim budżecie?
  • Czy możesz zaprosić cię na oglądanie przestrzeni, którą zaprojektował?
  • Czy wykonywał już kiedyś projekty z podobnym metrażem i budżetem? Czy możesz się im przyjrzeć?

Nie bój się pytać. Twoje pieniądze i twoje inwestycje to sprawa najistotniejsza, więc musisz czuć, że dokonujesz właściwego wyboru. Pytaj, pytaj, pytaj. Jak mawia w końcu przysłowie: „kto pyta, nie błądzi”.

Klient na pierwszym miejscu

Zawsze stawiam życzenia klienta na piedestale. Oczywiście, co do niektórych muszę zaprotestować, jeżeli stanowią niebezpieczeństwo dla elewacji lub mieszkańców, ale sytuacje te zdarzają się bardzo rzadko. Klient i jego wizja to absolutny priorytet dla wszystkich w Perfect Space. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem, bo urządzanie wnętrz w domu, w biurze czy w jakimkolwiek innym obiekcie wpływa na pierwsze i każde kolejne wrażenie. A co za tym idzie – na spokojne domowe życie lub sposób, w jaki będzie nas postrzegał klient. Dobry architekt wyraża swoje opinie, biorąc pod uwagę zdanie klienta, dyskutuje, proponuje rozwiązania i informuje o postępach prac. Tak, by współpraca przebiegała jak najsprawniej, przy jak najmniejszym stresie. Na to stawiamy bardzo duży nacisk w naszej agencji architektonicznej. Klient dobrze zrozumiany to klient zadowolony.

Jeżeli szukasz architekta wnętrz: Przetestuj wybranego architekta. Przeszukaj internet pod kątem opinii, które nakreślą ci, jak się z nim pracuje. Zadzwoń pod podany numer lub napisz maila, przedstaw swoje życzenia. Klient to najważniejsza osoba w projekcie, chociaż dobrze, by potrafił korzystać ze specjalistycznej wiedzy biura. Współpraca podczas projektu przekłada się na stuprocentowy sukces. A także, co nas bardzo cieszy, na piękne i funkcjonalne wnętrze.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować