07 lutego 2020

Kolor roku w aranżacji wnętrza – kiedy jest to zrobione dobrze?

Nowy rok, to i nowy kolor roku – Instytut Pantone i w tym nas nie zawiódł, przedstawiając swoją propozycję najmodniejszej barwy. Jak to zazwyczaj się dzieje, wszyscy, którzy z trendami są na bieżąco, zaczęli planować aranżację wnętrza z wykorzystaniem – w tym przypadku – Classic Blue. Poobserwowałem trochę tych wysiłków i przychodzę dziś do Was z wnioskami – jak jest to zrobione dobrze, a jak nie.

Kolor roku zmienia się… co roku. Przemyśl to.

Po pierwsze i najważniejsze – choć może nie do końca – pamiętajmy, że kolor roku zmienia się… co roku. Wiem, że nie brzmi to specjalnie zaskakująco, jednak spotkałem się z wieloma przypadkami osób, które pod wpływem ekscytacji wprowadzały nowy kolor do mieszkania już. Od zaraz. Bez planu i większych planów, po prostu kolor się pojawiał i następnego dnia samozwańczy dekorator pojawiał się w znanej szwedzkiej sieci sklepów meblowych z misją wyniesienia wszystkiego, co się z tym kolorem wiąże.

przykład aranżacji z wykorzystaniem koloru roku 2016 – Rose Quartz oraz koloru roku 2019 – Living Coral

Nie tędy droga. Aranżacja musi być przemyślana, najlepiej – z kimś, kto posiada wiedzę na ten temat. Jeśli podoba się nam kolor roku, warto zwrócić się o poradę do architekta wnętrz, zarówno w sprawie całej aranżacji pod kolor roku, jak i drobiazgów. Częsta zmiana aranżacji wymaga wprawy – więc jeżeli planujesz inspirowanie się kolorem roku, napisz do nas.

Kolor roku jest z góry narzucony. Licz się z tym.

Kolor roku proponowany jest przez Instytut Pantone. Z tego względu musimy liczyć się z tym, że zaproponowana przez nich barwa może wyglądać… różnie we wnętrzu naszego mieszkania. Dla przypomnienia, kolorem roku 2019 był Living Coral – odważne połączenie czerwieni i różu z odrobiną pomarańczy, kolor bardzo żywy i bardzo piękny. Problem polega na tym, że taki kolor nie będzie upiększał każdego wnętrza tak samo. Jeżeli twoje mieszkanie urządzane było z zupełną inną wizją, możesz narobić sobie więcej szkody niż pożytku, próbując za wszelką cenę dodać nowość.

przykład aranżacji z wykorzystaniem koloru roku 2009 – Mimosa

Nie wykluczam, że ktoś może absolutnie zakochać się w nowej propozycji Pantone. Może się w niej zakochiwać co roku, nie ma w tym absolutnie nic złego. Aranżacja wnętrza jest jednak bardzo delikatną strukturą, którą my, architekci, budujemy od podstaw. Nie każda zmiana niszczy wszystko to, co zbudujecie w swoich mieszkaniach… ale może. Dlatego przy planowaniu wymiany aranżacji, warto zatrudnić do tego architekta wnętrz. Dlaczego? My się na tym po prostu znamy i naszym zadaniem jest pomagać w takich kwestiach. Po to się szkolimy.

Kolor roku jest w stanie dać nowe życie Twojemu wnętrzu. Rozważ to.

A teraz słówko dla tych, którzy wahają się przed próbami wprowadzania koloru roku do swojego mieszkania. Chociaż im się podoba, obawiają się wydania pieniędzy na malowanie, meble lub dodatki, bo przecież wiemy, że za rok wszystko się zmieni. Mam radę – jeśli naprawdę dana barwa przypadła wam do gustu, warto w nią zainwestować. W propozycjach Instytutu Pantone cenię to, że wyszukiwane są kolory wyjątkowe, nietuzinkowe i ciekawe. Jeżeli nasze wnętrze dawno nie oglądało nowości naprawdę warto zainwestować w zmianę inspirowaną kolorem roku. Doda to nam energii i chęci do działania.

przykład aranżacji z wykorzystaniem koloru roku 2007 – Chilli Pepper

Nowy rok, nowi my. Minął miesiąc od początku roku i część naszych noworocznych postanowień odchodzi już powoli w zapomnienie. Jeżeli wśród Twoich znalazło się: “zmienić coś w swoim mieszkaniu”, pora na to, by się tym zająć. Nie musi to być kolor roku, jeżeli tegoroczny Classic Blue nie przypadł ci do gustu. Może jednak być impulsem do zmian, których potrzebujesz w swoim życiu. W końcu, jak pisałem kiedyś we wpisie „Czym jest aranżacja wnętrz? Naszym odbiciem”, twoje wnętrze jest odbiciem Ciebie. I będziesz się tam czuł tak dobrze, jak dobrze będzie odwzorowane.

przykład aranżacji z elementami koloru roku 2020 – Classic Blue

Czekamy na Ciebie w Perfect Space. Możemy pomóc ci stworzyć przestrzeń swoich marzeń w domu – miejscu, które jest najważniejszym miejscem ze wszystkich. Więc jak będzie – gotowy na zmianę wnętrza?

Komentarze

  • Remigiusz

    Już czekam aż wszystkie kolorowe magazyny będą mogły reklamować wszystkie ubrania, dodatki oraz gadżety w kolorze tego roku. Kiedy piękno Classic Blue możemy wprowadzić do naszego domu!

  • Izabela

    Do dzisiejszego dnia zachwyca mnie kolor koralowy! <3 Żałuje czasami że to tylko jeden rok kolor jest modny bo wtedy wszystko można w nim dostać i ozdobić właśnie swój pokój!

  • Damian

    I po tym poznaje się prawdziwych architektów wnętrz! Wiedzą co, gdzie i jak skomponować czy to są kolory! Meble albo wszystko naraz! Szczerość w każdym z nowych artykułów aż spływa!

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować