30 grudnia 2015

Nowe inwestycje deweloperskie w Warszawie – Żoliborz Południowy

Żoliborz przez wiele lat odgrywał raczej niewielką rolę na warszawskim rynku pierwotnym, gdyż na jego terenie bardzo rzadko powstawały nowe inwestycje deweloperskie. Obecnie trend ten uległ jednak zmianie, a to wszystko za sprawą działań inwestorów w południowym, poprzemysłowym obszarze dzielnicy.

We wszystkich dzielnicach Warszawy powstają nowe inwestycje deweloperskie, choć z różną intensywnością – dotychczas opisaliśmy te z terenów Mokotowa, Wilanowa, Bielan oraz Pragi-Południe. W przypadku Żoliborza Południowego (okolice Placu Grunwaldzkiego, ulic Rydygiera, Przasnyskiej, Powązkowskiej) można mówić o trwającym od kilku lat boomie budowlanym. Tempo powstawania nowych inwestycji deweloperskich na tamtych terenach jest tak szybkie, że obecnie jedynie trzy działki miejskie pozostały niezabudowane. Mieszkańcy od wielu miesięcy próbują sprawić, żeby zostały one przeznaczone na budowę infrastruktury publicznej, gdyż Żoliborz Południowy wciąż nie posiada żadnej szkoły, przedszkola, boiska lub parku. Równie nieciekawie wygląda zresztą organizacja tamtejszych terenów zielonych. 

Nie tak zielono w nowych inwestycjach deweloperskich?

Żoliborz Południowy to obszar poprzemysłowy, który charakteryzuje się bardzo niskim wskaźnikiem powierzchni biologicznie czynnej (poniżej 13%), a na dodatek ostatnie rezerwy zieleni na tym obszarze stale zmniejszają się w wyniku bardzo intensywnego zagospodarowywania budownictwem wielorodzinnym. Warte podkreślenia jest to, że Żoliborz Południowy nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, więc jego mieszkańcy raz na jakiś czas są niemile zaskakiwani wiadomością o tym, że kolejna działka z zielenią została przejęta przez dewelopera i przeznaczona pod budowę nowej inwestycji. Nie wiadomo, czy sytuacja ta szybko ulegnie zmianie, gdyż choć prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu trwają już kilkanaście lat, to od 2011 roku są one z niejasnych przyczyn zawieszone.

Z brakiem zieleni próbowało walczyć – nie tylko swoją nazwą – osiedle Zielony Żoliborz, które postawiło na zadrzewione alejki, wewnętrzne dziedzińce wypełnione zielenią oraz kolorowe place zabaw dla dzieci. Na początku tego roku Layetana Real Estate Polska oddała z kolei do użytku inwestycję sPlace – smart living, która wśród swoich największych zalet wymieniała m.in. duże zielone patio. Zresztą z poprzemysłowym spustoszeniem starają się walczyć również aktualnie powstające inwestycje deweloperskie.

MODERN ŻOLIBORZ

Grupa Robyg odpowiada za osiedle Modern Żoliborz (III kwartał 2016r.). Będzie się ono składało z dwóch, strzeżonych i monitorowanych budynków o siedmiu i dziewięciu kondygnacjach – w sumie do użytku oddanych zostanie blisko 140 nowoczesnych mieszkań. Warto zauważyć, że oba budynki powstaną przy użyciu wyłącznie ekologicznych materiałów budowlanych. Ponadto deweloper przewidział dla przyszłych mieszkańców miejsca postojowe w podziemnym garażu, plac zabaw oraz hole windowe wykończone kamieniem naturalnym. Do kupna pozostały wyłącznie mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 70 do 77 m2.

Nowe inwestycje deweloperskie na terenie Warszawy, Żoliborz Południowy, Modern Żoliborz,

Strona www: robyg.pl

Kontakt: +48 (0) 22 487-81-01

zoliborz@robyg.com.pl

MŁODY ŻOLIBORZ

Młody Żoliborz (IV kwartał 2016r.) to inwestycja grupy ASBUD, która zgodnie z nazwą osiedla stawia przede wszystkim na ludzi młodych, przymierzających się do startu w dorosłe życie. To propozycja dla osób aktywnych (boksy rowerowe w garażu podziemnym), ale przyjazna również ludziom niepełnosprawnym (windy przy klatkach schodowych oraz pochylnie). Osiedle posiada plac zabaw oraz zielone patio ze starodrzewem, a całość charakteryzuje się prostą, elegancką architekturą.

Nowe inwestycje deweloperskie na terenie Żoliborza Południowego, Młody Żoliborz

Strona www: asbud.com

Kontakt:(+48) 22 819 19 19 tel.

zoliborz@asbud.com

Inwestycja w Żoliborz

Żoliborz Południowy może pochwalić się bezprecedensowym tempem zabudowy, ale za nowymi inwestycjami deweloperskimi nie nadążają inwestycje publiczne – nie powstała tam jeszcze żadna placówka oświatowa i w dalszym ciągu brakuje szkół, przedszkoli, przychodni, a nawet ogólnodostępnych parków. Nie dziwi zatem, że tutejsi mieszkańcy coraz częściej i coraz głośniej wyrażają swoje niezadowolenie z bezładnej gospodarki przestrzennej oraz braku podstawowej infrastruktury miejskiej.


Komentarze

 • Adam

  Co do braku placówek takich jak szkoła czy też przedszkole to się zgodzę,że jest to bardzo niekorzystne dla tej części Warszawy. Z drugiej zaś strony Żoliborz jest bardzo spokojnym miejscem i jeśli komuś zależy na ciszy i spokoju to mogę polecić ta właśnie część miasta.

 • Katarzyna

  Mieszkam na Żoliborzu Południowym od 15 lat i powiem szczerze, że nowe domy i zabudowania w tym rejonie wcale nie działają korzystnie na jego teren. Niestety cała zieleń jaką jeszcze można było tu spotkać znika w wyniku coraz to nowych inwestycji deweloperskich co nie każdemu się podoba.

 • Mariola

  Dobrze,że o tym piszecie bo właśnie jestem na etapie poszukiwania mieszkania w tamtych rejonach a o tych inwestycjach nie miałam pojęcia. Uważacie,że warto poczekać?

 • Anna

  Do Mariola: Jeśli nie przeszkadza Pani fakt braku szkoły czy przedszkola to warto choćby ze względu na to, że Żoliborz to naprawdę spokojna dzielnica.

 • Wacław

  Mam pytanie co do „Młodego Żoliborza”.Stawiane jest na ludzi młodych jedynie pod kątem tego patio i placu zabaw? Czy może jeszcze jakieś dodatkowe udogodnienia np. z kupnem mieszkania są przewidywane? Bo szczerze to sam plac zabaw i zielone patio szału nie robi.

  • Maciej Balcerek

   Po szczegółowe informacje na temat oferty mieszkaniowej odsyłam do strony dewelopera. Link znajduje się w treści wpisu.

 • Mirek

  Modern Żoliborz widziałem plany i mieszkania powiem szczerze super inwestycja i naprawę dobrze wykonana robota.Co mnie przekonało do kupna mieszkania właśnie tam? Akurat te ekologiczne materiały.Extra pomysł i wykonanie.

 • Zbyszek

  Do Mirek: Może i wykonane z ekologicznych materiałów jednak okolica słaba…Praktycznie zero zieleni,nie ma gdzie wyjść pospacerować czy odetchnąć…

Zostaw odpowiedź