20 lipca 2018

Patchworkowe płytki w aranżacji wnętrz

Masz już serdecznie dosyć nudnych i monotonnych aranżacji? Jednym ze sposobów na nieszablonowy wystrój wnętrza są płytki w stylu patchwork. Z ich pomocą Twój salon, kuchnia, bądź łazienka zyska niepowtarzalny charakter i zachwyci wszystkich swoją oryginalnością.

Patchwork to słowo, które zrobiło zawrotną karierę w aranżacji wnętrz, choć nie posiada nawet polskiego odpowiednika. Co właściwie ono oznacza? Patchwork to stara, wywodząca się z Anglii technika krawiecka, która w dużym skrócie polega na zszywaniu ze sobą fragmentów materiałów o różnych deseniach i kolorach; połączone w ten sposób skrawki tkanin tworzą nowy, zupełnie unikatowy wzór. Z czasem pojęcie patchworku uległo rozszerzeniu i obecnie obejmuje ono nie tylko tekstylia, lecz wszystkie dekoracje powstałe z niewielkich, pozornie nie pasujących do siebie kawałków materiałów.

Patchworkowe płytki 3

Patchwork sposobem na domowe wnętrze

Patchworkowe wzory to jeden ze sposobów na to, żeby nasze mieszkanie nabrało domowego charakteru. Łaciate dekoracje wnoszą do aranżacji wnętrz wiele optymizmu i wesołości oraz pobudzają wyobraźnię, przywodząc na myśl babcine domostwa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci płytek, którzy będąc pod urokiem patchworków, stworzyli wiele kolekcji, nawiązujących do nich swoim wyglądem.

Patchworkowe kafle możemy umieścić na podłodze, ścianie w łazience albo nad blatem kuchennym. Pojedyncze patchworkowe elementy najlepiej wypadają w minimalistycznych, czystych stylistycznie wnętrzach, gdzie przełamują dominację bieli i stanowią dynamiczne tło dla prostej formy. Naturalnie wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Możemy postawić na zdecydowane, mocne kolory lub wręcz przeciwnie, na stonowane barwy, subtelne łączenia i gładkie faktury.

Patchworkowe płytki 2

Aranżacja wnętrz w stylu patchwork

Patchwork w aranżacji wnętrz można stosować na wiele sposobów. Najczęściej patchworkowe kafle spotyka się w kuchni, gdzie bardzo często umieszczane są nad kuchenką lub powyżej blatu. Nie straszne im warunki panujące w tym pomieszczeniu, bo płytki wykonuje się najczęściej z gresu albo glazury, czyli z materiałów odpornych na zabrudzenia. Patchworkowymi kaflami możemy pokryć powierzchnię całej ściany albo umieścić je jedynie na jej fragmencie (zbyt duże natężenie wzorów może powodować efekt przesycenia). Ostateczny wybór należy wyłącznie do nas.

Patchwork określa się często mianem „harmonii rozmaitości”. Coś w tym jest, bo patchworkowa dekoracja domu, choć często sprawia wrażenie elementu, który powstał spontanicznie, w rzeczywistości wymaga nieco pracy koncepcyjnej. Patchworkowych kafli nie powinno się na przykład montować w jednym pomieszczeniu i na podłodze, i na ścianie, bo wtedy stracą one cały swój urok. W tym przypadku mniej znaczy więcej – nawet niewielka ilość patchworkowych form skutecznie przyciągnie wzrok.

Nie przemawiają do Ciebie patchworkowe kafle? W takim razie przy aranżacji wnętrza zawsze możesz postawić na drewniane elementy.

Patchworkowe płytki 1

Komentarze

 • Bożena

  Mam w piwnicy po kilka sztuk płytek z różnych serii, zostały mi po remoncie. Może chce ktoś kupić? Efekt patchworkowy murowany.

 • Antonio

  Bożena wystaw na aukcji. Dodaj do tego oryginalny opis, przykładową aranżację. A przede wszystkim pamiętaj aby dać wystarczająco wysoką cenę. Jak dasz mało nikt nie kupi, bo pomyśli że tandeta.

 • Bożena

  Antonio dzięki za poradę. Już lecę układać kafelki i wrzucam do neta. Może słoiki się poznają 😀

 • Lidia

  Czemu nie można tu wrzucać zdjęć. Pochwalić się chce swoim patchworkiem w kuchni. Jest na co popatrzeć.

 • Gośka

  Jak ja żałuję że założyłam czarne płytki w łazience. Nawet Perfekcyjna Pani Domu by dopuściła sprzątania i rzekła: Pierdolę, nie robię! No dramat. Kto ma ten wie. Taki patchwork to zbawienie. Brudu nie widać. I tak można żyć.

 • Fretka

  Potwierdzam, brudu nie widać na tych płytkach. Wyczuwalny tylko pod stopami. Polecam.

 • Natalia

  Ja wolę określenie "marokańskie płytki". Przyjemniejsze dla ucha i egzotyczne. Pięknie się prezentują w kuchni nad blatem kuchennym i faktycznie nie widać plam po jedzeniu.

 • Radosław

  Jak dla mnie to moda na krótką chwilę. Im dłużej patrzę na te zdjęcia, tym bardziej coś mnie wkurza w nich. Zdecydowanie wolę drewniane elementy w łazience.

 • Simon

  Niby pięknie ładnie, ale tak jakoś zbyt pstrokate w moim odczuciu są te płytki.

Zostaw odpowiedź