17 września 2021

Pod skosami – o czym należy pamiętać urządzając łazienkę na poddaszu?

Poddasze daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych, nawet jeżeli zadaniem jest urządzenie tak trudnego wnętrza, jakim jest pokój kąpielowy. Zobacz najważniejsze zasady aranżowania łazienki pod skosami i nie daj się zaskoczyć ryzykiem popełnienia kosztownych błędów.

Łazienkę na poddaszu można urządzić na wiele sposobów. Z powodzeniem dopasujemy ją do każdej aranżacji, tak samo klasycznej, jak i nowoczesnej. Trudniejszym zadaniem jest zapewnienie, aby pomieszczenie to było funkcjonalne i ergonomiczne. Planując prace trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko wielkość podłogi, ale i wysokość ściany kolankowej, na której oparty jest dach.

UWAGA!

Gdy ściana kolankowa jest niska, a spadek dachu niewielki, trzeba wziąć pod uwagę, że do efektywnego zagospodarowania przestrzeni będziemy mieli pewnie nie więcej niż połowę powierzchni. Resztę będziemy mogli przeznaczyć na stworzenie stref do przechowywania (np. zaaranżowanie szafek).

Poznaj najważniejsze zasady!

Po pierwsze: wanna

Wannę najlepiej jest umiejscowić pod skosem dzięki czemu stworzymy bardzo przytulny kącik kąpielowy. Trzeba tylko pamiętać, żeby ściana, przy której stanie wanna była odpowiednio wysoka. Jeżeli tak nie jest, warto odsunąć urządzenie wykorzystując uzyskaną przestrzeń na zabudowę. W ten sposób można stworzyć np. półkę, która będzie praktycznym miejscem do przechowywania kosmetyków lub klimatycznym akcentem udekorowanym świecami i innymi ozdobami.

Jak sprawdzić czy skos pozwala na umiejscowienie pod nim wanny? Wystarczy miara. Zakładając, że człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy mniej więcej na wysokości 100-110 cm, w takiej odległości od posadzki powinien znajdować się skośny sufit.

UWAGA!

W przypadku, gdy wielkość pomieszczenia na to pozwala, warto postawić na wannę wolnostojącą, którą można zaaranżować na środku łazienki lub pod oknem dachowym. Tak zaaranżowane urządzenie będzie wyglądać lekko i nowocześnie, zapewniając bardzo atrakcyjny efekt wizualny.

Po drugie – prysznic

Prysznic zawsze umiejscawiamy w najwyższej części łazienki – czyli tam, gdzie jest pełna wysokość stania. Najlepiej jest zrezygnować z brodzika, zastępując go nowoczesnym odpływem linowym. Poza tym szczególnie atrakcyjnie prezentują się ścianki typu walk-in.

Po trzecie – umywalka

Szukając miejsca na umywalkę, pamiętamy o tym, aby ściana była odpowiednio szeroka. Chodzi o zapewnienie odpowiedniego miejsca na komodę czy inny mebel/stelaż, na którym umywalka zostanie zainstalowana. Poza tym urządzenie to, podobnie jak prysznic, musi znajdować się przy najwyższej ścianie – chodzi o ułatwienie wykonywania codziennych czynności.

UWAGA!

Jeżeli łazienka jest mała warto przedłużyć blat pod umywalką, aby zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie przyborów toaletowych. Ze spokojem, ta cześć może znajdować się nawet pod skosem.

Po czwarte – strefa WC

Odległość pomiędzy miską toaletową (i ewentualnie bidetem) a sufitem powinna wynosić przynajmniej 180 cm. Jeżeli ścianka kolankowa jest więc zbyt niska, można zastosować podobny wybieg jak w przypadku zabudowanej wanny – czyli odsunąć stelaż od ściany.

UWAGA!

Na rynku dostępne są niższe niż standardowe stelaże, ale nigdy nie zapominajmy o naszym wzroście w pozycji wyprostowanej. Nie ma nic gorszego niż konieczność nienaturalnego schylania się podczas siadania czy wstawania z ubikacji lub bidetu.

Skosy sprawiają, że łazienka może stać się bardzo przytulnym i klimatycznym miejscem. Choć zaaranżowanie takiego pomieszczenia jest wyzwaniem dla architekta, efekt końcowy warty jest każdej godziny poświęconego czasu.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź