21 sierpnia 2020

Projekt techniczny wnętrza: czym jest, czy go potrzebujesz i dlaczego jest tak istotny?

Projekt techniczny to jeden z najważniejszych etapów prac projektowych – sygnał, że już niebawem będziemy mogli przystąpić do wykańczania domu czy mieszkania. Ten zbiór kresek, cyfr i krótkich opisów to bowiem nic innego, jak dokładny instruktaż dla ekipy remontowej gwarantujący, że wszystkie prace przebiegną dokładnie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy.

Gdy wspólnie urządzamy mieszkanie, tym co chcesz zobaczyć najbardziej i najszybciej, jest projekt koncepcyjny i wizualizacje obrazujące ostateczny kształt wnętrza. Przebieg pracy architekta jest jednak wieloetapowy, a od powodzenia każdego kroku zależy sukces całego przedsięwzięcia. Jednym z takich newralgicznych etapów jest dokumentacja techniczna inwestycji. To rysunki, które zrealizowane sumiennie oraz w zgodzie z założonymi oczekiwaniami i budżetem, dadzą Tobie nie tylko poczucie spokoju i bezpieczeństwa, ale i kontroli, a tym samym pewności, że cała realizacja przebiegnie terminowo, zgodnie z planami i bez niepotrzebnych, niemiłych niespodzianek po drodze.

Czym jest projekt techniczny?

Projekt techniczny to, inaczej mówiąc, książka z kartami technicznymi danej inwestycji. W tej rozbudowanej, obszernej dokumentacji znajdziesz wszystkie techniczne rysunki wnętrza wraz z wymiarami i opisami. Choć mogłoby się wydawać, że ten elaborat przeładowany jest całą masą zbędnych informacji, cyfr i kresek – gdy wystarczyłoby kilka rycin, tak naprawdę jest kluczowym elementem projektowania wnętrza.

O tym, jak ważny jest dokładny projekt techniczny wnętrza dowiadujesz się bardzo szybko i niejednokrotnie, bo zarówno na etapie prac wykończeniowych, jak i w czasie ewentualnych, późniejszych remontów.

WAŻNE!

Projektując dokument, nie odwołuję się do schematów. Słucham inwestora, bo to osoba, która będzie mieszkać we wnętrzu, żyć w nim i korzystać ze wszystkich możliwości. Dlatego zawsze staram się angażować klienta w proces projektowania tak, aby rezultat był połączeniem wiedzy technicznej, estetycznej i realnych oczekiwań. Dzięki temu wspólnie tworzymy układ funkcjonalny – idealny pod każdym możliwym względem.

Obowiązkowa dokumentacja dla wykonawcy

Wracając do szczegółów chcę podkreślić, jak istotny dla ekipy remontowej jest projekt techniczny wnętrza. Dla wykonawcy to swoista „ściąga” zawierająca szczegółowe instrukcje i dyspozycje pozwalające na sumienne zaplanowanie i dokładne przeprowadzenie wszystkich prac. Informacje w książce są bardzo szczegółowe i zawierają wszystkie wymagane detale, dotyczące ewentualnej zmiany układu pomieszczeń, wyburzeń, dobudów, instalacji i innych. Poza tym w dokumentacji zawieram plan zabudowy stolarką, widoki kuchni czy łazienki, obliczam ilości potrzebnych materiałów, wskazuję na konieczne do zakupienia produkty i przygotowuję kosztorys remontowy uwzględniający wszystkie wyceny.

W ramach dokumentacji technicznej znajdują się rysunki:

– ułożenia podłóg i płytek (w tym informacje o punktach początkowych, od których wykonawca na rozpocząć kładzenie materiałów)

– sufitów podwieszanych

– zabudowy płytami budowlanymi czy karton-gips

– ze zmianą układu ścian działowych

– informujące o rozmieszczeniu punktów elektrycznych

– informujące o rozmieszczeniu punktów wodno-kanalizacyjnych

– informujące o rozmieszczeniu punktu c.o.

– informujące o rozmieszczeniu oświetlenia, nawiewników, skrzynek teletechnicznych etc.

– z rzutami łazienek, na których widać rozmieszczenie płytek i sprzętów

– informujące o meblach w zabudowie czy na zamówienie

– informujące o kolorach ścian, sufitów oraz elementach dodatkowych (np. tapety, lustra, obrazy)

– z innymi elementami nietypowymi

Zwykle inwestorów, którzy korzystają z moich usług, interesuje to, jak ostatecznie będzie wyglądać ich wnętrze. Jakie meble i rozwiązania się w nim znajdą, jak zaprezentuje się kuchnia, salon, łazienki, pokoje. To obrazy, które najbardziej przemawiają do ich wyobraźni. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednak to mnie, jako architekta, obowiązuje dopełnienie wszelkich starań, aby finalny efekt w mieszkaniu dokładnie pokrywał się z tym, co wspólnie ustaliliśmy na etapie prac koncepcyjnych. To tu znajduje się miejsce na tak istotny element, jakim właśnie jest projekt techniczny wnętrza.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować