Urządzenia sanitarne są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Dotychczas bidet był rozwiązaniem popularnym głównie w krajach południowych, w Polsce postrzeganym jako wyznacznik luksusu. Projektanci wnętrz zauważają jednak zmianę tej tendencji.

Toaleta-i-bidet-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: bidet w aranżacji łazienki

Coraz częściej bidet spotykany jest także w nowoczesnych wnętrzach. Ułatwia dbanie o higienę, gwarantując oszczędność czasu. Stanowi alternatywę dla prysznica lub wanny. Doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, osób starszych oraz osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Wymiary bidetu. Jakiej powierzchni potrzebujemy?

Wydaje się, że brak popularności bidetu wynika z niewielkich metraży mieszkań w Polsce – tym bardziej, że łazienki są z reguły najmniejszymi pomieszczeniami w lokalach mieszkaniowych. Przyjmuje się, że standardowe wymiary bidetu wynoszą 40 cm x 60 cm. Projektanci wnętrz ostrzegają, że bidet powinien być zainstalowany w odległości co najmniej 30 cm od ściany obok oraz innych urządzeń sanitarnych (z każdej strony). Wysokość górnej krawędzi – tak jak w przypadku ustępu – oscyluje na poziomie 42 cm. Należy zachować przestrzeń, która umożliwi komfortowe korzystanie. Powierzchnia przed bidetem powinna wynosić ok. 60 – 70 cm.

Toaleta-i-bidet-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: bidet w aranżacji łazienki

Bateria bidetowa

Bidet powinien mieć odpowiednią baterię, czyli taką wyposażoną w długą wylewkę i ruchomą końcówkę. Nowoczesne modele posiadają kontrolery obsługi i funkcje zapewniające oszczędność wody, dzięki czemu są przyjazne środowisku. W przypadku bidetów stosuje się głównie baterie sztorcowe. W mniejszych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na bidet, doskonale sprawdzą się także rączki natrysku oraz deski sedesowe z funkcją bidetu, które będą stanowiły jego namiastkę.

Toaleta-i-bidet-w-aranzacji-lazienki Projektant wnętrz radzi: bidet w aranżacji łazienki

Projektant wnętrz o bidecie: stojący czy podwieszany?

Na rynku dostępne są zarówno modele stojące, jak i modele podwieszane. Bidet stojący jest stabilniejszy, jednak zajmuje więcej przestrzeni. Bidety podwieszane instalowane są na ramie ze zbiornikiem, wyposażonej w przyłącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wykorzystanie bidetu podwieszanego gwarantuje oszczędność przestrzeni, ułatwia też bieżące utrzymanie czystości w łazience, zapewniając dostęp do powierzchni całej podłogi i zapobiegając zbieraniu się zanieczyszczeń.

Zdaniem projektantów wnętrz model bidetu powinien być dostosowany do linii wzorniczej sedesu, utrzymanego w tej samej konwencji. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując rozwiązania kompleksowe – zestawy składające się z miski ustępowej i bidetu.

Open modal
Opublikowano czwartek, 12 kwiecień 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź