12 kwietnia 2018

Projektant wnętrz radzi: bidet w aranżacji łazienki

Urządzenia sanitarne są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Dotychczas bidet był rozwiązaniem popularnym głównie w krajach południowych, w Polsce postrzeganym jako wyznacznik luksusu. Projektanci wnętrz zauważają jednak zmianę tej tendencji.

Toaleta i bidet w aranzacji lazienki

Coraz częściej bidet spotykany jest także w nowoczesnych wnętrzach. Ułatwia dbanie o higienę, gwarantując oszczędność czasu. Stanowi alternatywę dla prysznica lub wanny. Doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, osób starszych oraz osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Wymiary bidetu. Jakiej powierzchni potrzebujemy?

Wydaje się, że brak popularności bidetu wynika z niewielkich metraży mieszkań w Polsce – tym bardziej, że łazienki są z reguły najmniejszymi pomieszczeniami w lokalach mieszkaniowych. Przyjmuje się, że standardowe wymiary bidetu wynoszą 40 cm x 60 cm. Projektanci wnętrz ostrzegają, że bidet powinien być zainstalowany w odległości co najmniej 30 cm od ściany obok oraz innych urządzeń sanitarnych (z każdej strony). Wysokość górnej krawędzi – tak jak w przypadku ustępu – oscyluje na poziomie 42 cm. Należy zachować przestrzeń, która umożliwi komfortowe korzystanie. Powierzchnia przed bidetem powinna wynosić ok. 60 – 70 cm.

Bidet i toaleta w aranzacji wnterza lazienki

Bateria bidetowa

Bidet powinien mieć odpowiednią baterię, czyli taką wyposażoną w długą wylewkę i ruchomą końcówkę. Nowoczesne modele posiadają kontrolery obsługi i funkcje zapewniające oszczędność wody, dzięki czemu są przyjazne środowisku. W przypadku bidetów stosuje się głównie baterie sztorcowe. W mniejszych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na bidet, doskonale sprawdzą się także rączki natrysku oraz deski sedesowe z funkcją bidetu, które będą stanowiły jego namiastkę.

Bidet w aranzacji wnterza lazienki

Projektant wnętrz o bidecie: stojący czy podwieszany?

Na rynku dostępne są zarówno modele stojące, jak i modele podwieszane. Bidet stojący jest stabilniejszy, jednak zajmuje więcej przestrzeni. Bidety podwieszane instalowane są na ramie ze zbiornikiem, wyposażonej w przyłącza do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wykorzystanie bidetu podwieszanego gwarantuje oszczędność przestrzeni, ułatwia też bieżące utrzymanie czystości w łazience, zapewniając dostęp do powierzchni całej podłogi i zapobiegając zbieraniu się zanieczyszczeń.

Zdaniem projektantów wnętrz model bidetu powinien być dostosowany do linii wzorniczej sedesu, utrzymanego w tej samej konwencji. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując rozwiązania kompleksowe – zestawy składające się z miski ustępowej i bidetu.

Komentarze

 • Madzia

  Z bidetem spotkałam się jedynie w hotelach na wakacjach na południu Europy. Nie skorzystam, jakoś nie mogłam się przełamać do robienia nad nim czegokolwiek.

 • Aldona

  Kiedyś mocno się zastanawiałam nad umieszczeniem bidetu w łazience, ale nie zaryzykowałam. Stwierdziłam, że to nie potrzebny wydatek i bardziej byłby to gadżet niż użytkowa rzecz.

 • Izabela

  Niestety polska myśl budowlana wyklucza zamontowanie bidetu w toaletach. Poprzednie, jak i współczesne lokale mieszkalne od standardowych deweloperów nie są przystosowane wielkością do montowania dwóch urządzeń sanitarnych.

 • Specter

  Nakładka sedesowa z funkcją bidetu – spotkałem się z tym w Japonii. Bardzo ciekawe doznania…

 • Ksymii

  Małe dzieci traktują bidet jako toaletę. Spotkałam się z tym u moich znajomych. Mają dwóch chłopców, którzy załatwiają się do bidetu, a rodzice mają kłopot z odzwyczajeniem ich od tego. A wiadomo ślady na powierzchni pozostają, bo nie wszystko dokładnie się spłukuje, co niesie za sobą specyficzny zapach.

 • Monica

  Zgadzam się z Goya. Bardzo mądre słowa.

 • Jekson

  Niektórzy wieszają obok bidetu ręcznik! Czacie, ręcznik! Jak tak wgl można robić. Przecież to jest niedorzeczne!

 • Anka

  Bidety się coraz częściej spotyka w polskich łązinkach jak się wyjeżdża za granice to w hotelach są. Nawet technologia dalej poszła i teraz produkowane są biobidety czyli nic innego jak deski myjące. Siada się włącza odpowiedni program i deska myję potrzebne miejsca

 • Tomek

  Już na samą myśl sprzątania bidetu robi mi się nie dobrze. Ani klapy. Ani dokładnego spłukania na całej powierzchni. Nie można przecież zakładać że z bidetu będą korzystać same kulturalne osoby. Jakaś wpadka podczas imprezy może się zdarzyć.

 • Goya

  Same negatywne komentarze tu widzę. Niektorzy może nie są świadomi w jakich sytuacjach taki bidet jest bardzo przydatny. Spłycę temat do kilku faktów, po pierwsze eliminuje konieczność korzystania z prysznica w razie lekkich przypadków obstrukcji, co może zdarzyć się każdemu na wskutek zatrucia pokarmowego. Dla kobiet podczas miesiączki ułatwia odświeżenie się, jak i utrzymanie higieny. Po trzecie każdy z nas powinien podmywać się po skorzystania toalety, ponieważ papier nie gwarantuje całkowitej skuteczności w utrzymaniu czystości.

Zostaw odpowiedź