01 czerwca 2018

Projektowanie kuchni: optymalne wymiary blatu kuchennego

Przy projektowaniu kuchni warto zwrócić uwagę na wymiary oraz wysokość blatu kuchennego, gdyż parametry te w sposób bezpośredni wpływają na jego funkcjonalność. Idealnie dopasowany do naszych potrzeb i przyzwyczajeń blat sprawia bowiem, że przygotowywanie posiłków przebiega w bardziej komfortowych warunkach. Jakie wymiary powinien posiadać blat kuchenny? I na jakiej wysokości należy go zamontować?

Przy projektowaniu kuchni wazna jest wysokosc, glebokosc i szerokosc blatu kuchennego

Wymiary blatu roboczego, jego wysokość, głębokość i szerokość – wszystko to ma ogromne znaczenie przy projektowaniu kuchni. Tradycyjnie blat roboczy umieszcza się między kuchenką a zlewozmywakiem na wysokości 85-90 cm, ale to uśredniona wysokość, a przecież nie wszyscy jesteśmy jednakowego wzrostu! Czemu o tym wspominam? Otóż coraz więcej osób cierpi na schorzenia kręgosłupa spowodowane złymi nawykami, nieergonomicznym miejscem pracy albo długim wykonywaniem czynności w nieodpowiedniej pozycji. Optymalne dopasowanie wysokości powierzchni roboczych ma zatem niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, gdyż pozwala odciążyć mięśnie.

Przy projektowaniu kuchni powinno usatlic sie powierzchnie blatu roboczego

Jego wysokość blat

Zbyt niski blat oznacza konieczność nieustannego zginania się, co szybko przyprawi nas o ból kręgosłupa. Jaka zatem powinna być wysokość blatu kuchennego? Otóż zdaniem naukowców zajmujących się badaniami nad ludzkim wzrostem, optymalna wysokość blatu roboczego zależy od wysokości naszego łokcia – blat powinien znajdować się 10-15 cm poniżej. Niemniej warto pamiętać o tym, że zalecana wysokość blatu kuchennego różni się w zależności od tego, co zamierzamy przy tym blacie robić: do spożywania posiłków najlepszy będzie blat na wysokości 70-75 cm od podłogi, natomiast do pracy na stojąco (krojenie, siekanie) taki o wysokości 89-91 cm. Wałkowanie i wyrabianie ciasta, czyli czynności wymagające nacisku, najbardziej komfortowo wykonuje się z kolei na poziomie ok. 75-80 cm.

Przy projektowaniu kuchni warto uwzglednic dodatkowe funkcje blatu kuchennego, np. kacik jadalny

Uwaga: przy ustalaniu wysokości roboczej blatu należy kierować się przede wszystkim wymaganiami osoby, która najczęściej użytkuje kuchnię.

Skoro wysokość już znamy, to czas zająć się pozostałymi wymiarami. Minimalna szerokość blatu kuchennego wynosi 60 cm, choć blat o szerokości 80 cm będzie wygodniejszy w użytkowaniu (blaty o małej szerokości wymagają nieustającej zmiany aranżacji narzędzi i składników albo przenoszenia części wykorzystywanych rzeczy w inne miejsce). Wpływ na grubość blatu ma natomiast rodzaj użytego do jego produkcji materiału. W przypadku blatów kamiennych są to 2–3 cm, laminowanych 2,8–3,8 cm, drewnianych 2–4 cm, kompozytowych i metalowych – mniej więcej 4 cm.

Projektujac kuchnie mozna polaczyc blat kuchenny z kacikiem jadalnianym

Projektowanie kuchni: a może kącik jadalny?

Blat kuchenny można też zawsze… przedłużyć. Przedłużony blat to idealne miejsce do wspólnego spożywania posiłków – co prawda nie twarzą w twarz, ale zawsze. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podobną opcję, to koniecznie zrezygnujmy z szafek pod blatem – dzięki temu będziemy mogli schować tam taborety. Przedłużony blat to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku osób, które nie mogą sobie pozwolić w kuchni na normalny stół (więcej na temat tego mebla przeczytasz tu: wybór stołu i jego rola w mieszkaniu).

Komentarze

 • Elwira

  Blat kuchenny to najczęściej użytkowana powierzchnia w kuchni. Dużo znosi, rozlaną kawę, nacięcia nożem, gorące naczynia. Nie warto oszczędzać na jego zakupie. Bo nic tak nie boli jak pierwsza rysa na nowiutkim blacie kuchennym.

 • Silva

  Podpowiadam, że drewniany blat nie sprawdzi się do kącika jadalnego, zbyt duże ryzyko zalania i uszkodzenia powierzchni. Zwłaszcza przy małych dzieciach.

 • Dagmara

  Bardzo mi się podobają przedłużone blaty kuchenne, jak na ostatnim zdjęciu. Wtedy siedząc przy takim blacie ma się większy kontakt z osobą w kuchni, niż siedząc przy stole i co chwila się wychylając.

 • Rufus

  Dla tych co są na etapie projektowania kuchni cenna rada, wybierajcie głębsze blaty, te 60 cm są niewystarczające w przypadku tendencji do gromadzenia bibelotów na blatach. Ciągle coś się przestawia.

 • Gaja

  No niestety utarło się że ta wysokość blatu ma być na 90 cm. A szkoda bo jak wspomniano w tekście, zbyt niski blat powoduje bóle kręgosłupa

 • Zafir

  Pracuje w Ikea i tam coraz częściej ludzie proszą o uwzględnienie części jadalnianej na blacie kuchennym. Zwykle dobierają do tego hoker.

 • Solar

  Wysokość blatu poniżej 10 cm niż łokieć? Pierwsze słyszę, nigdy się nie spotkałam. Przy moim 160 to blat sięgał by połowy uda męża, który ma 185

Zostaw odpowiedź