30 lipca 2021

Szalejące ceny materiałów budowlanych – jak to się na nas odbije?

Po drogich kredytach hipotecznych, na inwestorów czeka kolejna, niemiła niespodzianka. To ceny materiałów budowlanych, które idą w górę w zawrotnym tempie. Zgodnie z naszymi obliczeniami, wzrosty mogą sięgnąć nawet 30%, więc warto pospieszyć się, nie tylko z budową domu, ale i z zakupem mieszkania.

Dynamika wzrostu cen w Polsce jest porażająca. Trudno dziś znaleźć produkty, które w ostatnim czasie nie zdrożały. Winna jest inflacja, która zbliża się już do 5-proc. w skali roku. To powoduje, że ceny rosną, nie tylko za dobra konsumpcyjne, ale również za nieruchomości i… materiały budowlane! Na 21 głównych kategorii, podwyżki odnotowało 19 z nich! Spadek cen nastąpił tylko w dwóch grupach: otoczenie domu (-0,1 proc.) oraz ściany, kominy (-6,1 proc.).

O ile wzrosły koszty materiałów budowlanych i które z nich zanotowały największe podwyżki?

Mówi się, że statystycznie za materiały budowlane zapłacimy o 7-8% więcej niż jeszcze w roku ubiegłym. Zgodnie z danymi PSB (Polskie Składy Budowlane) dwucyfrowe podwyżki odnotowały m.in.:

– płyty OSB

– sucha zabudowa

– izolacje termiczne


Foto: PSB

Maciej Bednarek z „Subiektywnie o Finansach” postanowił sprawdzić to w praktyce:

„Wziąłem pod lupę wspomniane już płyty OSB, które według danych PSB na przestrzeni roku zdrożały o 17%. Z danych Ceneo wynika, że w styczniu płyta OSB firmy Kronospan kosztowała średnio 60 zł, a w lutym już o 10 zł więcej. W połowie marca jej cena „na chwilę” wystrzeliła do 100 zł, żeby wrócić do poziomu 70 zł. Stabilizacja ceny? Bynajmniej. Na początku maja cena wzrosła do 87 zł, później do 101 zł, a obecnie kosztuje 119 zł. Od stycznia cena płyty OSB tego producenta wzrosła więc o prawie 100%.” – pisze w artykule.

Dziennikarz pod lupę wziął także styropian, którego cena, zgodnie z jego analizą, skoczyła aż o 140%: „Analizator cen na Ceneo.pl pokazuje, że pod koniec ubiegłego roku za „paczkę” styropianu trzeba było zapłacić ok. 54 zł. W pierwszych miesiącach tego roku ten produkt był niedostępny. Pojawił się w kwietniu z ceną… prawie 130 zł. Mówimy więc o wzroście sięgającym 140%”.

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną?

Wszystkiemu winien jest COVID i konsekwencje gospodarcze, jakie przyniosła pandemia. To przede wszystkim:

– szalejąca inflacja

– problemy na światowych giełdach (m.in. aluminium)

– boom budowlany

– ograniczona dostępność danych grup produktowych

– konieczność poszukiwania alternatywnych produktów

Nad kim wisi ryzyko podwyżek?

Niestety, ale więcej zapłacą nie tylko Ci, którzy budują domy, ale także Ci z Was, którzy noszą się z zamiarem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Dlaczego? Ponieważ od początku roku popyt na nowe lokale jest na rekordowym poziomie. Tymczasem im droższe materiały budowlane i im mniejsza dostępność poszczególnych produktów, tym nowe inwestycje mieszkaniowe będą zwyczajnie droższe. Jeżeli więc rozglądasz się za nowym mieszkaniem, budujesz dom lub szykujesz się do remontu, lepiej pospieszyć się, bo w najbliższej przyszłości może być tylko drożej.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź