10 maja 2019

Urządzanie loftu: jakimi zasadami się kierować?

Historia loftów, czyli pomieszczeń mieszkalnych powstałych w dawnym budownictwie poprzemysłowym, sięga lat 60. ubiegłego wieku. Skąd wzięła się na nie moda? I jak właściwie urządzić loft?

Zacznijmy od tego, że lofty nigdy nie miały stać się normalnymi przestrzeniami mieszkalnymi. Początkowo pełniły one jedynie funkcję pracowni dla nowojorskich artystów, których nie było stać na wynajmowanie tradycyjnych lokali; malarze, rzeźbiarze i muzycy przenieśli się zatem do starych fabryk i magazynów, które były przestronne, zapewniały dobry dostęp do naturalnego światła i – co najważniejsze – nie wymagały płacenia ogromnego czynszu. Z czasem lofty przestały być wyłącznie przykrą koniecznością; wręcz przeciwnie: coraz częściej stawały się dobrowolnym wyborem, równorzędną alternatywą dla normalnych mieszkań. Do spopularyzowania loftów w dużej mierze przyczyniły się filmy takie jak „Niezamężna kobieta” (1978r.) czy „Duży” (1988r.), które ukazywały postindustrialne lofty jako miejsca sprzyjające kreatywności i niezależności.

Mieszkanie urzadzone w stylu loft, otwarty salon na kuchnie w kolorze szarosci

Loft, czyli wolność i swoboda

Dziś lofty stanowią jedne z najciekawszych propozycji dostępnych na rynku nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że loft nie zawsze oznacza mieszkanie powstałe na terenie dawnej fabryki czy magazynu – wiele dostępnych na rynku pierwotnym loftów to tak naprawdę soft lofty, czyli mieszkania jedynie inspirowane starym budownictwem przemysłowym; nie należy się temu jednak dziwić, wszak dawnych ośrodków przemysłowych z każdym kolejnym rokiem ubywa. Lofty typu soft posiadają większość charakterystycznych cech hard loftów: otwarte przestrzenie, wysokie sufity, odsłonięte instalacje elektryczne oraz surowe dekoracje. Generują jednak mniej wydatków niż adaptowane do warunków mieszkaniowych stare hale fabryczne, gdyż powstają od podstaw przy zastosowaniu nowoczesnej technologii.

Mieszkanie urzadzone w stylu loft, kuchnia z elementami drewna i metalu

Jak widać, lofty nie są tradycyjnymi pomieszczeniami, wymagają zatem przemyślanej aranżacji. Jakich zasad należy przestrzegać przy urządzaniu loftu?

Zasada #1: Nie zagracaj przestrzeni

Cechę charakterystyczną loftów stanowi ich ogromna, otwarta powierzchnia. Nie oznacza to, że trzeba ją od razu całą zagospodarowywać – w przypadku loftów najlepiej kierować się zasadą im mniej, tym lepiej, bo zbyt duża liczba mebli i akcesoriów może zaburzyć cały układ pomieszczenia. Generalnie wskazany jest minimalizm i dobieranie mebli o prostej formie.

Mieszkanie urzadzone w stylu loft, sypialnia na poddaszu z duzym oknem

Zasada #2: Postaw na antresolę

Do loftów – z uwagi na ich ponadprzeciętną wysokość – doskonale pasują antresole. Antresola, czyli nie stanowiące oddzielnej kondygnacji półpiętro, jest naturalnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić powierzchnię – można pod nią wstawić biurko, urządzić schowek lub sypialnię. Uwaga: antresola, jako że jest związana z przestrzenią całego wnętrza, powinna być zaprojektowana w tej samej kolorystyce i stylu, co parter. Zasada

#3: Zrezygnuj ze ścian działowych

Największym błędem, jaki można popełnić przy urządzaniu loftu, jest postawienie ścianek działowych. Tak jak wspominałem wcześniej, lofty są bowiem mieszkaniami charakteryzującymi się otwartą przestrzenią. Dlatego jak ognia należy unikać dzielenia ich na mniejsze pomieszczenia – poszczególne strefy powinny być umowne, można je na przykład wyodrębnić za pomocą podłogi.

Komentarze

 • Ksymena

  Piękne te wizualizacje. Z chęcią bym zamieszkała w takich wnętrzach.

 • Błażej

  Szkoda że koszt utrzymania takiego pofabrycznego loftu jest wydatkiem nieosiągalnym dla zwykłego zjadacza chleba.

 • Patricia

  Mieszkania typu loft – nie ma czegoś takiego. Tak jak deweloperzy nadużywają wyrażenia apartament do każdego mieszkania, tak loftem nie można nazwać budynku od dewelopera.

 • Gasiaa

  W lotach uwielbiam połączenie stylu vintage z nowoczesnym. To jedyne wnętrza gdzie niby z pozoru przypadkowy element sprawia wrażenie, że tam był od zawsze i tam jest jego miejsce.

 • Malwa

  Styl loftowy nie ma jasnej definicji. Każdy loft wymaga innego podejścia. Tak jak nie ma złotej recepty na przeziębienie, tak nie ma jasnych zasad jak urządzać loft. Każdy potrzebuje innego podejścia.

 • Fancy

  Piękne muszą być poranki i noce pełen gwiazd w tej sypialni że zdjęcia. Ile ja bym dała aby mieć taką <3

 • Ben

  Czy dla loftu istnieje inny kolor niż szary i wszelkie możliwe jego odcienie??? Wykluczam mocne akcenty kolorystyczne w postaci czerwonej sofy czy elektrycznych dodatków.

 • Gabbiano

  Loft z pozoru surowy, ma w sobie wiele przytulnosci, który sprawia, że chcemy w nim przebywać i w pewien sposób się relaksujemy. Z pewnością ma na to wpływ otwarta przestrzeń i spora ilość światła docierająca do środka. I osobiście mając do wyboru przytulny domek czy surowy loft, zdecydowanie wybrałbym to drugie. Domek narzuca pewne zasady życia i to już same w sobie jest przytłaczające. Loft to wolność, życie bez wyznaczonych ram. I może dlatego czujemy się tam lepiej…

Zostaw odpowiedź