07 sierpnia 2020

Wszystko co musisz wiedzieć na temat podłogi z drewna

Uważam, że drewno to jeden z najwdzięczniejszych materiałów wśród tych, które można wybrać na pokrycie podłogi w domu czy mieszkaniu. Dlatego w dzisiejszym wpisie przybliżę Wam ten temat i podzielę własnym doświadczeniem. Będzie dużo pomocnych rad i pięknych zdjęć pokazujących drewniane podłogi w zaprojektowanych przez nas polskich wnętrzach.

Może zacznę od oczywistej, ale bardzo ważnej kwestii – wybór rodzaju pokrycia na podłogę w domu czy mieszkaniu nie może być przypadkowy. Raz wybranej podłogi nie zmienisz przecież tak łatwo i szybko, jak na przykład mebli czy dodatków. Dlatego, aby uniknąć kosztowego dla kieszeni i męczącego dla oka błędu, tak istotne jest, aby dobrze przemyśleć to, co nam się podoba, pamiętając że przy wyborze podłogi z drewna ważne są zarówno indywidualne upodobania, jak i styl wnętrza oraz funkcjonalność.

Dlaczego jestem tak wielkim entuzjastą podłogi z drewna?

Przede wszystkim ze względu na ponadczasowy i uniwersalny charakter tego materiału. Drewno daje niesamowite wrażenia estetyczne i wizualne, co więcej – pozwala na zaaranżowanie praktycznie w każdym wnętrzu. Może być jednym z kluczowych elementów definiujących charakter domu czy mieszkania, jak i wtapiać się w tło będąc pięknym obrazem dla mebli i dodatków.

Twardość drewnianej podłogi – o co w tym chodzi?

Jeżeli już decydujemy się na podłogę z drewna trzeba pamiętać, że każdy gatunek ma swoją klasę ścieralności – określają ją symbole wyrażone w skali Brinella (1,6-7,0) lub Janki (I-VI). W obu przypadkach im wyższa liczba, tym większa twardość, a co za tym idzie – odporność na ścieranie.

Ponieważ w ślad za wyższą wartością idzie relatywnie wyższa cena, zawsze dokładnie rozplanowuję, jakie podłogi mają znaleźć się w poszczególnych pomieszczeniach. Dla przykładu, jeżeli wśród domowników są dzieci lub są zwierzęta, wtedy zawsze zarekomenduję podłogę o klasie przynajmniej 3,7 (w skali Brinella). Takie pokrycie powinno znaleźć się przede wszystkim w strefie dziennej – m.in. w salonie, przedpokoju. Z kolei w sypialni, garderobie i innych pomieszczaniach ze strefy nocnej spokojnie starczy podłoga o niższej klasie.

Poza tym istotna jest grubość paneli drewnianych – zwracam uwagę, aby wynosiła optymalne 7-9 milimetrów. Warto też wiedzieć, że lepszej jakości deski posiadają wbudowane warstwy wygłuszające przez co przy montażu nie trzeba stosować podkładów wyciszających.

Pozostaje jeszcze kwestia konstrukcji desek. Lite drewno to wnętrzarskie must have. Takie deski mają niepowtarzalny urok, są bardzo mocne i doskonale tłumią wszelkie hałasy. Oczywiście lite drewno jest też opcją najdroższą. Dlatego, gdy budżet jest niższy, proponuję ciekawą alternatywą, jaką są deski trójwarstwowe, które są klejone z kilku cieńszych warstw.

Wykończenie: olej czy lakier? To ma znaczenie!

Wybierając wymarzoną podłogę z drewna musicie wiedzieć, że oprócz klasy, gatunku czy koloru, ważne jest także to, w jaki sposób deska jest zabezpieczona. Zwykle producenci oferują kilka rodzajów wykończenia, w tym m.in. olej oraz lakier. Co jest lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy.

Podłoga olejowana podkreśla naturalny charakter drewna, choć jest nieco mniej odporna na zarysowania, wgniecenia oraz ewentualne zaplamienia. Zaletą jest jednak to, że pozwala na samodzielną, miejscową regenerację.

Z kolei podłoga lakierowana zachowuje nieco mniej naturalny wygląd drewna. Zdecydowanie trudniej jednak jest ją zarysować, poza tym nie wymaga okresowej konserwacji.

Drewno europejskie czy egzotyczne?

Szukając wśród europejskich gatunków drewna, moją uwagę zawsze przyciąga piękno buku, dębu, jesionu, grabu oraz modrzewia. Mniej standardowym wyborem, choć równie interesującym ze względu na usłojenie, kolorystykę i trwałość, są klon oraz jawor. Jednak gdy patrzymy na półkę zdecydowanie wyższą, wtedy zawsze przedstawiam drewna premium, takie jak m.in. orzech amerykański, merbau czy wenge.

  • Parkiet dębowy ma oryginalny wygląd dzięki wyraźnie zarysowanym słojom i sękom. Z natury ma intensywnie jasną barwę. Należy do jednego z najtrwalszych, krajowych gatunków drewna dlatego świetnie sprawdza się w miejscach narażonych na intensywną eksploatację.
  • Jesion zachwyca dużym zróżnicowaniem kolorystycznym usłojenia – białawym, żółtawym i czerwonawym. To podłoga, która stanowi mocny, wyróżniający się akcept dekoracyjny we wnętrzu. Poza tym to doskonały wybór jeżeli myślisz o ogrzewaniu podłogowym.
  • Deski bukowe wyróżniają się ciepłą kolorystyką oraz subtelnym usłojeniem. To doskonały i uniwersalny wybór dla tych z Was, którzy oczekują, że podłoga będzie ciekawym, ale nie dominującym akceptem we wnętrzu.
  • Orzech amerykański wyróżnia niecodzienna kolorystyka – od barw jasnobrązowych, przez czekoladę, po czerń. Deski są bardzo eleganckie, mają niebanalne wzornictwo, dając całe spektrum możliwości aranżacyjnych.
  • Podłoga z merbau charakteryzuje się efektownym, złotawym rysunkiem. To ciemne drewno urozmaicają mieniące się, jasnawe refleksy oraz nieliczne sęki.
  • Wenge to bardzo ciemne drewno o delikatnym usłojeniu i rysunku. Dreski wyglądają świetnie, gdy są ułożone we wzór jodełki francuskiej i tradycyjnej.

Popularność drewnianych podłóg nie słabnie. Nie dzieje się tak bez powodu. Sam uwielbiam drewno i możliwości, jakie daje podczas aranżowania wnętrza. To bowiem materiał, który powoduje, że dom staje się domem w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować