Każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniego oświetlenia – szczególnie w okresie zimowym, gdy słońce za oknem pojawia się jedynie na krótką chwilę. Jaką lampę najlepiej wybrać? Zdaniem architektów wnętrz mało co może konkurować z żyrandolami, które często określa się mianem „królowych lamp”.

Architekci-wnetrz-zachecaja-do-odwaznych-form-zyrandola Co ma wisieć... Architekt wnętrz o wyborze żyrandolaŚwiatło w aranżacji wnętrz odgrywa ogromną rolę, bo zapewnia odpowiednią atmosferę oraz wpływa na nasze samopoczucie. Generalnie oświetlenie dzieli się na: główne, punktowe i dekoracyjne. Żyrandole należą do tej pierwszej kategorii – ich zadaniem jest porządne oświetlenie całego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde pomieszczenie w naszym domu posiada własny, specyficzny charakter, który należy uwzględnić przy wyborze lamp wiszących. Co to oznacza w praktyce? Otóż żyrandol w sypialni musi sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi (np. dzięki kloszom, które nie przepuszczają światła), zaś ten w kuchni powinien być łatwy do utrzymania w czystości i odporny na działanie wysokich temperatur (zapomnij o papierowych elementach albo dużej ilości kryształków). Na co jeszcze zdaniem architektów wnętrz należy zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola?

Architekci-wnetrz-zachecaja-do-odwaznych-form-zyrandola Co ma wisieć... Architekt wnętrz o wyborze żyrandola

Co ma wisieć…

Wielkość żyrandola zależy w dużej mierze od metrażu wnętrza – im większe pomieszczenie, tym na obszerniejszy żyrandol możemy sobie pozwolić. Generalnie uznaje się, że żyrandol powinien wydawać się ciut „za duży” w stosunku do wnętrza, bo to zdecydowanie lepsza opcja niż sytuacja, w której żyrandol sprawia wrażenie zbyt małego. Ponadto architekci wnętrz radzą, żeby średnica żyrandolu w jadalni była mniejsza niż szerokość/średnica stołu, nad którym wisi lampa.

Architekci-wnetrz-zachecaja-do-odwaznych-form-zyrandola Co ma wisieć... Architekt wnętrz o wyborze żyrandola

Dobry żyrandol powinien współgrać ze stylem i wyposażeniem danego pomieszczenia. Tym bardziej, że jest on nie tylko źródłem światła, ale także jednym z najbardziej wyraźnych akcentów aranżacyjnych. Klucz do sukcesu stanowi zatem stylistyczna konsekwencja – nie próbujmy na siłę wciskać nowoczesnego, minimalistycznego żyrandola do wnętrza z meblami antycznymi i klasycznymi obrazami. Ta sama zasada obowiązuje w drugą stronę: tradycyjne żyrandole z kryształowymi elementami raczej nie sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych na nowoczesną modłę.

Architekci-wnetrz-zachecaja-do-odwaznych-form-zyrandola Co ma wisieć... Architekt wnętrz o wyborze żyrandola

Architekt wnętrz o wysokości żyrandola

W kuchni i jadalni wysokość żyrandola należy dostosować do poziomu stołu – warto zawiesić go na wysokości ok. 80 cm od blatu (niżej może utrudniać nam wstawanie od stołu). Jeżeli chodzi o inne pomieszczenia, to wysokość żyrandola powinna być dostosowana do wysokości danego wnętrza, ale generalnie nie powinno się go wieszać wyżej niż 2 metry nad ziemią; wyjątek od tej reguły stanowią ciągi komunikacyjne.

Architekci-wnetrz-zachecaja-do-odwaznych-form-zyrandola Co ma wisieć... Architekt wnętrz o wyborze żyrandola

Na koniec warto wspomnieć o kilku sztuczkach architektów wnętrz, które można wykorzystać przy wieszaniu żyrandola. Przede wszystkim umieszczenie lampy przy lustrze sprawi, że będzie się w nim odbijało światło, co pozwoli rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń. Dużą rolę odgrywa również sam kierunek strumienia światła – światło skierowane ku górze może optycznie podwyższyć pomieszczenie, a to skierowane do dołu optycznie je obniży.

Open modal
Opublikowano piątek, 09 luty 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Co ma wisieć… Architekt wnętrz o wyborze żyrandola”

 1. avatar Vika napisał(a):
  9 luty 2018 o godz. 20:20

  I love żyrandole. Są przepiękne. Tylko trzeba uważać na modele i pytać się sprzedawcy, co w sytuacji gdy jakiś element ulegnie usterce. Bo się często okazuje, że wymiana pojedynczego elementu wynosi 1/3 ceny początkowej.

 2. avatar Hanna napisał(a):
  10 luty 2018 o godz. 18:49

  Żyrandol jest ozdobą jadalni. Jak dla mnie dopełnia nie tylko wystrój ale i tworzy odpowiedni nastrój. Warto poeksperymentować z jasnością żarówek. Zrobiłam tam podczas Sylwestra. Zmieniłam żarówki na typowo białe światło, świetnie współgrało z zimowa dekoracja stołu. Szkoda że nie mogę dodać zdjęć.

 3. avatar Beduina napisał(a):
  11 luty 2018 o godz. 12:08

  Niestety nie było mnie stać na żyrandol rodem z Gatsby'ego. Ale moja dusza artystki jak najbardziej pozwoliła mi na odwzorowanie takowego. Zakupiłam sztuczne kryształy, zawiesiłam na żyłach po czym stworzyłam spektakularny żyrandol. I co najlepsze wszyscy myślą że z salonu.

 4. avatar Lucas napisał(a):
  15 luty 2018 o godz. 18:36

  Jak tak patrzę po wnętrzach znajomych, to oświetlenie idzie raczej w kierunku minimalizm niż przepychu, który zazwyczaj jest utożsamiany z żyrandole. Zwisająca żarówka a obok sznureczek jako włącznik, to jest teraz hitem. Niedrogo a efektownie.

 5. avatar Lego napisał(a):
  16 luty 2018 o godz. 16:03

  Tradycyjne żyrandole z krysztalowymi elementami świetnie wyglądają w wysokich i przestronnych wnętrzach. Przykład mieszkania w kamienicach bądź hole hotelowe. Wtedy taki żyrandol stanowi koronę całego wnętrza, jest jego dopełnieniem

 6. avatar Stoto napisał(a):
  19 luty 2018 o godz. 13:33

  Żyrandol w sypialni i w jadalni jak najbardziej. Ale w łazience, tuż nad wanną? Cudo, ale małe spotykane. Częściej widoczne w katalogach niż w życiu codziennym. Bardziej skupiamy się na oświetleniu lustra bądź całej łazienki, montując paski ledowe. Żyrandol może i jest nastrojowy, tworzy klimat ale tańszą alternatywą są świece.

 7. avatar Tamarra napisał(a):
  21 luty 2018 o godz. 16:11

  Odziedziczył po babci mieszkanie w którym było pełno żyrandoli rodem z epoki rokoko. Kiedyś mi się nie podobały, teraz nie oddałabym ich za żadną cenę. Do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, mi to zajęło 2 lata, aby docenić ich piękno.

 8. avatar Klaudyna napisał(a):
  22 luty 2018 o godz. 16:53

  Żyrandole kojarzą mi się ze stylem glamour i wysokiej jakości materiałami. Na pierwszym zdjęciu w tle idzie zauważyć trzy zwisające z sufitu żarówki na kablu, natomiast na pierwszym planie mamy piękny, ozdobny żyrandol. Jak to możliwe że zostało to ze sobą połączone w jednym pomieszczeniu? Mój umysł tego nie ogarnia i nie rozumiem takiego zestawienia. Jak dla mnie jest to eklektyzm w czystej postać.

 9. avatar Konrad napisał(a):
  27 luty 2018 o godz. 19:23

  Żyrandol to taka kropka nad i.Trzeba tylko umieć dobrać odpowiedni. Najlepiej prezentują się te z elementami kryształów, które odbijają światło.

Zostaw odpowiedź