Wilanów to prestiżowa dzielnica mieszkaniowa Warszawy. Jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Warszawy – liczba jego mieszkańców stale rośnie dzięki licznym ambitnym projektom deweloperskim. Najbardziej znanym jest „Miasteczko Wilanów” – osada, w której mieszka około 10 000 osób. Zaprojektowana przy pomocy urbanistów i wielu najlepszych pracowni architektonicznych była pierwszą osadą tego typu zbudowaną w Polsce.

Miasteczkko-Wilanow-zrodlo-wikipedia Jakie mieszkania znajdziemy na Wilanowie?

Ze względu na szybki rozwój dzielnicy Wilanów, większość dostępnych na rynku mieszkań znajduje się w nowych inwestycjach deweloperskich. Na Wilanowie dostępne są zarówno apartamenty, mieszkania, jak i domy.

Jak wygląda rynek mieszkaniowy na Wilanowie?

Według GUS zasoby mieszkaniowe w Wilanowie rosną o 1 000 – 2 000 mieszkań rocznie. Ponadto w ciągu ostatniej dekady liczba mieszkańców tej części stolicy wzrosła o rekordowo 225 procent, a do końca 2017 r. wynosiła 37 511 mieszkańców. Jednocześnie osoby mieszkające w Wilanowie mają trzecią co do wielkości siłę nabywczą w Warszawie, po centrum miasta i Mokotowie, (12 841 EUR / osobę / rok; według MBR).

Jaki rozmiar mieszkań znajdziemy na Wilanowie?

Największe mieszkania na Warszawskim rynku są dostępne właśnie na Wilanowie – średnia powierzchnia mieszkania nabywanego w tej dzielnicy na przełomie ostatnich kilku lat to 72 m2. Jednak zdecydowany boom na większe mieszkania na Wilanowie zakończył się. Cofając się do roku 2013, mieszkanie kupowane w tej dzielnicy miało statystycznie 86 m2. Z czasem rozmiar mieszkań zaczął jednak błyskawicznie spadać i obecnie nie przewyższa 60 m2. Prawdopodobnie jest to skutek programu Mieszkanie dla Młodych, który narzucał konkretny rozmiar lokalu.

Według serwisu Otodom,Wilanów jest jedną z dzielnic, która cieszy się największym odsetkiem zapytań dotyczących wynajmu dużych mieszkań: Na pierwszym miejscu poszukiwań znalazły się mieszkania 3-pokojowe do 80 m kw., na podium uplasowały się lokale o powierzchniach do 100 i 120 m kw., a tuż za pierwszą trójką mieszkania do 150 m. kw. Warto zwrócić uwagę, że wśród zapytań dominują mieszkania 3 i 4-pokojowe (…) Zainteresowanie dużymi mieszkaniami świadczy o charakterze tej dzielnicy”.

Wilanów ciągle jest postrzegany jako prestiżowa dzielnica mieszkaniowa, wskutek czego zainteresowanie wynajmem mieszkań w tej dzielnicy nie spada. Oprócz rodzin z dziećmi, sporą grupę stanowią pracownicy korporacyjni z centrum biurowego Office Park oraz firmy wynajmujące lokale dla kadr menadżerskich.

Byle do Wilanowa…

W 2018 roku do użytku oddane zostały nowe inwestycje deweloperskie na terenie Wilanowa: Młody Wilanów, Oaza La Clarte oraz Śródmieście Wilanów. Jednocześnie na rynku pojawiają się mieszkania z rynku wtórnego. Co ciekawe, są to mieszkania o mniejszym metrażu. Jaka jest tego przyczyna? Otóż właściciele zakładają rodziny i wymieniają mieszkania na te o większym metrażu, które bardziej odpowiadają ich potrzebom.

To jednak nie koniec boomu deweloperskiego w dzielnicy Wilanów. Nadal realizowanych jest tam wiele nowych inwestycji deweloperskich. Nikogo więc nie zdziwi fakt, że coraz więcej osób zastanawia się nad nabyciem mieszkania właśnie w tej dzielnicy.

Opublikowano piątek, 20 wrzesień 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 4 do wpisu “Jakie mieszkania znajdziemy na Wilanowie?”

 1. avatar Piotr napisał(a):
  20 wrzesień 2019 o godz. 15:43

  Też się kiedyś zastanawiałem nad mieszkaniem w tej dzielnicy, ale bank sprowadził mnie na ziemię. Nie stać mnie na zakup mieszkania.

 2. avatar Hanna napisał(a):
  22 wrzesień 2019 o godz. 09:16

  Naprawde dziwię się osobom kupującym mieszkania w nowo rozwijającej się dzielnicy. Przecież to jest ryzyko, nigdy nie wiadomo co nowego powstanie. Swoim dzieciom odradzałam takie lokalizację. Na szczęśce mnie posłuchały. Na takim starszym osiedlu wiadomo gdzie spożywczak, przedszkole, przychodnia, zieleni też sporo i chodniki są.

 3. avatar Matt napisał(a):
  26 wrzesień 2019 o godz. 16:14

  Dla mnie Wilanów od zawsze będzie kojarzył się z ludźmi zadzierajacymi nosa. Jeżeli chcesz się poczuć prsetiżowo to kupujesz tam mieszkanie, ale nie wiadomo jak długo będzie Cię stać aby utrzymać taki poziom życia…

 4. avatar Pan Rad ek napisał(a):
  27 wrzesień 2019 o godz. 11:35

  "Zainteresowanie dużymi mieszkaniami świadczy o charakterze tej dzielnicy" czyli jakim charakterze? Nie za bardzo zrozumiałem kontekst tej wypowiedzi. Chodzi o rodziny z dziećmi?

Zostaw odpowiedź