Perfect Space najczęściej zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań osób prywatnych, ale od czasu do czasu otrzymujemy również niezwykle interesujące zlecenie komercyjne. W zeszłym roku pomogliśmy na przykład w zaprojektowaniu wnętrza Stacji Wawer – eleganckiej restauracji, którą w listopadzie otworzono przy centrum handlowym Ferio Wawer.

stacjawawer-046-1024x683 Pociąg do Stacji Wawer - projektowanie wnętrz lokali usługowych

Stacja Wawer okazała się jedną z najciekawszych ubiegłorocznych realizacji naszej agencji. Była ona o tyle sporym wyzwaniem, że musiała powstawać niemal od zera, a przy jej projektowaniu wzięliśmy na siebie nadzór, wszelkie uzgodnienia techniczne, pozwolenia oraz kontakt z wykonawcą od strony dewelopera. Przez prawie trzy miesiące musieliśmy zmagać się z szeregiem trudności ze strony generalnego wykonawcy (liczne niedoróbki, brak stosownych zgód, nie wywiązywanie się z umów i gwarancji), ale mimo to udało nam się stworzyć miejsce bez wątpienia niezwykłe. Rzecz jasna na ten projekt aranżacji wnętrza lokalu usługowego duży wpływ miał jego gastronomiczny charakter, ale przestrzeganie wymogów związanych z rozmieszczeniem instalacji sanitarnych oraz wentylacyjnych nie przeszkodziło w uzyskaniu eleganckiego i przyjaznego wnętrza.

stacjawawer-046-1024x683 Pociąg do Stacji Wawer - projektowanie wnętrz lokali usługowych

Kolej na piękne wnętrze

Centrum handlowe Ferio Wawer powstało w przedwojennych halach Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego. To zabytek architektury industrialnej, więc w aranżacji wnętrza Stacji Wawer postanowiliśmy należycie wyeksponować pięknie zachowane ceglane ściany kompleksu, które zresztą kojarzą się z dawnymi stacjami kolejowymi. Warto zauważyć, że cegła tylko na zewnątrz jest czerwona, bo w środku została poprzecierana i delikatnie pobielona. Fragmenty odsłoniętego muru prezentują się niezwykle intrygująco i od razu przykuwają uwagę swoją nierówną fakturą. Zresztą industrialny charakter całego wnętrza podkreślają również surowe, betonowe ściany, czarno-białe zdjęcia w skromnych czarnych ramkach oraz mech. Co prawda goła cegła może optycznie pomniejszać wnętrze, ale efekt ten skutecznie łagodzi towarzystwo gładkich powierzchni.

stacjawawer-046-1024x683 Pociąg do Stacji Wawer - projektowanie wnętrz lokali usługowych

Stacja Wawer w pełni zasługuje na swoją nazwę. Nie chodzi jedynie o bliskie położenie stacji kolejowej Międzylesie, ale przede wszystkim o charakter całego lokalu. Naszym głównym założeniem przy projektowaniu tego wnętrza lokalu usługowego było to, żeby restauracja przypominała dawne stacje kolejowe i była przesiąknięta ich klimatem. Z tego powodu na ścianach umieściliśmy zdjęcia lokomotyw oraz podróżujących pasażerów.

Dworcowego efektu dopełnia również okrągły retro zegar rodem z londyńskiego Paddington Station oraz wysłużone walizki podróżne. Szczególnie te ostatnie mają swój niepowtarzalny urok, gdyż w niczym nie przypominają swoich współczesnych odpowiedników. Z tego powodu zadbaliśmy o wyeksponowanie ich charakterystycznych, prostokątnych rączek. Dworcowe elementy nie są zresztą jedynie ładną dekoracją, ale mają również swoją funkcję – jedno z okien zostało zasłonięte fotografią dawnego przedziału restauracyjnego, co pozwoliło skutecznie ukryć przed wzrokiem gości kuchenne zaplecze.

stacjawawer-046-1024x683 Pociąg do Stacji Wawer - projektowanie wnętrz lokali usługowych

Cegła czerwona jak wino

Oczywiście przy aranżowaniu wnętrza Stacji Wawer trzeba było również uwzględnić fakt, że dużą część menu stanowią rozmaite wina – stąd stojące w niektórych miejscach beczki oraz przeszklona, wypełniona 12 tysiącami korków (!) lada. Tak duża ilość korków sprawiła, że lada musiała zostać przez nas specjalnie wykonana z szyby klejonej o zwiększonej wytrzymałości. Korki po winie są o tyle ciekawe, że można je coraz częściej spotkać we wnętrzach domów czy hoteli – stworzone z nich nietuzinkowe akcesoria i ozdoby zawsze interesująco się prezentują oraz wnoszą sporo ożywienia. Drewniane beczki natomiast nie tylko cieszą oko, ale przez to, że ustawione są pionowo, zawsze mogą służyć za prowizoryczny stolik i w razie potrzeby zapewniać dodatkową przestrzeń na potrzebne drobiazgi.

stacjawawer-046-1024x683 Pociąg do Stacji Wawer - projektowanie wnętrz lokali usługowych

Stacja Wawer stanowi najlepszy dowód na to, że skuteczne łączenie starego z nowym jest możliwe, a zabytkowe wnętrze nie musi wcale stać na przeszkodzie nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych, także w przypadku projektowania wnętrz lokali usługowych.

Open modal
Opublikowano piątek, 12 luty 2016 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 10 do wpisu “Pociąg do Stacji Wawer – projektowanie wnętrz lokali usługowych”

 1. avatar Amanda napisał(a):
  12 luty 2016 o godz. 17:25

  Stacja Wawer moje ulubione miejsce w Warszawie. Piękne miejsce i takie klimatyczne.

 2. avatar Rubi napisał(a):
  16 luty 2016 o godz. 22:22

  Nie byłam jeszcze tam ale coraz bardziej kusicie i w końcu się wybiorę ocenić Waszą pracę :)

 3. avatar Stefcia napisał(a):
  18 luty 2016 o godz. 18:27

  Tez nie byłam ale po zdjęciach wnioskuje, że tam musi być bardzo klimatycznie. Aż szkoda, że nie jest mi pisane być w Warszawie.

 4. avatar Łukasz napisał(a):
  24 luty 2016 o godz. 20:36

  Super miejsce. Jeśli ktoś ma możliwość koniecznie musi odwiedzić. Klimatycznie i smacznie a ich medaliony wołowe niebo w gębie.

 5. avatar Hanka napisał(a):
  29 luty 2016 o godz. 13:12

  Ta lada super. Widziałabym u siebie w mieszkaniu coś takiego jako barek oddzielający kuchnię od salonu. Zdradźcie tajemnicę gdzie można coś takiego zamówić?

 6. avatar Bogdan napisał(a):
  2 marzec 2016 o godz. 09:50

  W centrum Ferio Wawer byłem. Niestety Stacji Wawer nie odwiedziłem ale następnym razem na pewno to zrobię.

 7. avatar Tadek napisał(a):
  4 marzec 2016 o godz. 12:50

  Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego pamiętam jak dziadek mi o niej zawsze opowiadał bo tam pracował. Naprawdę świetnie zostało to teraz zagospodarowane.

 8. avatar Marta napisał(a):
  4 marzec 2016 o godz. 12:51

  Do Bogdan:Musisz odwiedzić koniecznie ;)

 9. avatar Wiktorja napisał(a):
  6 marzec 2016 o godz. 12:44

  Uwielbiam zarówno Stacje Wawer jak i centrum Ferio Wawer. Przynajmniej raz w tygodniu muszę tam zajrzeć

 10. avatar MaciejB napisał(a):
  10 marzec 2016 o godz. 11:20

  Do: Hanka

  Takiej lady nie można zamówić w sklepie.
  Wykonywaliśmy ją ręcznie, każdy koreczek był wybrany i wrzucony.
  Jest ich łącznie ponad 12 000 :)

Zostaw odpowiedź