Ogród to miejsce relaksu, które daje namiastkę kontaktu z naturą. W nowoczesnych projektach ogrodów istotne znaczenie odgrywa umiejętne wydzielanie jego stref funkcjonalnych. Ogród powinien odpowiadać potrzebom wszystkich użytkowników, spełniając jednocześnie wiele funkcji. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest poziomowanie terenu lub wykorzystanie jego naturalnych nierówności.

Perfect-Space-projekt-i-realizacja-ogrodu-wielopoziomowego Projekt ogrodu wielopoziomowego

Ogród wielopoziomowy stwarza niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Może mieć naturalny charakter lub układ tarasowy. Na kolejnych poziomach znajdują się poszczególne części ogrodu, pełniące odmienne funkcje. Poziomowanie pozwala na wyeksponowanie ich walorów. Ogrodowy salon może zostać zaplanowany w górnej części, tak, aby domownicy podczas spotkania mogli cieszyć się widokiem pozostałych partii – tym bardziej, że w projektach ogrodów wielopoziomowych oczko wodne jest zwykle umieszczane w dolnej części ogrodu. Stół może znaleźć się także w oddalonej od domu, bardziej kameralnej części ogrodu. Jest to jednak mniej praktyczne rozwiązanie w przypadku codziennego użytkowania.

Ogród na poziomie

Przestrzeń jest kreowana dzięki murom oporowym i ścianom, które wyznaczają poziomy. To one stanowią jednocześnie elementy dekoracyjne. Mogą także pełnić rolę siedziska. Doskonale sprawdzają się także donice bez dna. To rozwiązanie umożliwia zwiększenie głębokości warstwy gleby oraz rozwinięcie systemu korzeni. Odpowiednie oświetlenie wyeksponuje walory kaskadowego układu roślin. Na granicy poziomów doskonale sprawdzą się także taśmy LED w połączeniu z pasmami kamieni ozdobnych. Warto rozważyć zastosowanie lamp wyposażonych w panele słoneczne, które mogą one oświetlać na przykład schody.

Perfect-Space-projekt-i-realizacja-ogrodu-wielopoziomowego Projekt ogrodu wielopoziomowego

Wykorzystanie powierzchni pionowej ogrodu to wyzwanie dla architekta, jednak pozwala osiągnąć unikalny efekt. Wymaga nie tylko wiedzy o roślinności, ale przede wszystkim technologicznej znajomości procesów budowy. Sporządzenie projektu ogrodu wielopoziomowego wiąże się z przeprowadzeniem wyliczeń stopnia nachylenia powierzchni, objętości mas oraz muru oporowego (ściany). Architekt musi uwzględnić oddziaływanie siły nacisku, które będzie miało znaczenie nie tylko na etapie prac nad przygotowaniem ogrodu, ale przede wszystkim podczas wieloletniego użytkowania.

Gleba a projekt ogrodu wielopoziomowego

W celu uzyskania spiętrzenia terenu, wykorzystywana jest ziemia z wykopów pod fundamenty, a także gruz rozbiórkowy. Należy pamiętać o warstwie żyznej gleby, która zagwarantuje odpowiednie warunki rozwoju roślin. Jeśli mamy możliwość wyboru, stok powinien być skierowany w stronę południową. Zapewni to odpowiedni stopień nasłonecznienia roślinności, którą będzie porośnięty.

Perfect-Space-projekt-i-realizacja-ogrodu-wielopoziomowego Projekt ogrodu wielopoziomowego

Sztuczne wzniesienia nie będą tak stabilne, jak naturalne nierówności terenu. Skarpy będą ulegały erozji, dlatego należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu – np. włókninie ogrodowej lub siatce z tworzywa sztucznego. Ich zastosowanie może być niezbędne w przypadku stoków o nachyleniu powyżej 30 stopni. Osiadanie gleby może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Wprawdzie stosuje się maszyny służące do jej zagęszczania, jednak nie wszędzie będą mogły one w pełni zrealizować swoją funkcję. Zachowanie cierpliwości pomoże uniknąć niekontrolowanego osiadania terenu oraz erozji gleby na późniejszych etapach. Kluczową rolę pełni dobór odpowiednich nasadzeń. Ich system korzeniowy stanowi naturalne narzędzie wzmacniania i stabilizacji terenu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o ogrodach? Polecamy nasz wpis o projektowaniu ogrodu w mieście. Wcześniej opisaliśmy również realizację z ogródkiem przy szeregowcu.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 03 sierpień 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Zostaw odpowiedź