Szukasz wyciszenia w zimowy wieczór? Przy urządzaniu wnętrza swojego mieszkania pomyśl o domowej saunie, która będzie miejscem zarówno odnowy biologicznej, jak i duchowej. Wyróżnia się jej następujące rodzaje: sauny suche (tzw. szwedzkie), mokre (tzw. fińskie), parowo-ziołowe oraz infrared.

Historia sauny sięga czasów VII w. p.n.e. i centralnej Azji, jej walory były doceniane także przez starożytnych. Swą popularność zyskała jednak w Skandynawii, gdzie kultywowano tradycję, upowszechniając jej stosowanie. To właśnie w saunie Martti Ahtisaari oraz Urho Kaleva Kekkonen podejmowali dyplomatów, w tym – samego Nikitę Chruszczowa.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-37 Prywatna sauna. Urządzanie wnętrz z myślą o zdrowiu

Odpowiednie warunki

Czemu przy urządzaniu wnętrz warto rozważyć własną saunę? Do jej niezaprzeczalnych walorów należy zbawienny wpływ na zdrowie użytkowników. Sauna reguluje układ krążenia oraz posiada właściwości oczyszczające, które wspomagają detoks organizmu i jego hartowanie. Przed jej zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiedniej zależności pomiędzy wysokością temperatury pomieszczenia a stopniem wilgotności powietrza. Przyjmuje się, że powinna opierać się na zasadzie „prawa sumy”, które zakłada, że suma stopni temperatury w jednostkach °C oraz stopnia wilgotności w procentach oscyluje w granicach 110.

W saunach suchych sprawdza się zależność temperatury na poziomie ok. 100°C oraz wilgotności na poziomie ok. 10% (bądź odpowiednio 80-90°C przy założeniu 20-30% wilgotności). W odniesieniu do saun parowych przyjmuje się, że temperatura wynosi 50-60°C, a wilgotność powietrza – 50-60% (bądź odpowiednio – 40°C oraz 100% wilgotności). Dla zwolenników optymalnych rozwiązań zaleca się saunę infrared, w której temperatura nie przekracza 40-60 °C, a stopień wilgotności – 25%.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-37 Prywatna sauna. Urządzanie wnętrz z myślą o zdrowiu

Zastosowanie materiałów najwyższej jakości

Urządzanie wnętrz w przypadku saun nie jest proste. W zależności od rodzaju sauny, zastosowanie znajdują piece elektryczne, opalane drewnem lub parowe, a także ceramiczne promienniki podczerwieni. Pomieszczenie sauny mokrej i parowej cechuje wysoki stopień wilgotności powietrza oraz wysoka temperatura, dlatego powinno być szczelnie odizolowane od innych wnętrz. Z uwagi na jego specyfikę, należy stosować wyłącznie materiały wodoodporne, cechujące się wysokim stopniem odporności na uszkodzenia chemiczne. W zależności od rodzaju sauny, zastosowanie znajdą płytki ceramiczne, drewniane panele bądź bale. Zaleca się stosowanie gatunków takich jak jodła kanadyjska, świerk skandynawski oraz cedr, które stanowią sprawdzoną alternatywę dla rodzimych gatunków. Drewniane elementy wyposażenia wymagają odpowiedniej impregnacji.

Poszczególne warstwy ścian drewnianych są przedzielane wełną mineralną o grubości od 5 do 10 cm, gwarantującą odpowiednią izolację termiczną. Pozwala to na ograniczenie utraty ciepła oraz zmaksymalizowanie szybkości nagrzewania wnętrza, a co za tym idzie – ograniczenie do minimum kosztów eksploatacji.

Już na etapie sporządzania projektu zaleca się uwzględnienie odpływu wody, który pozwoli na bieżące utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Należy pamiętać także o odpowiedniej cyrkulacji powietrza – efektywny system wentylacyjny jest kluczem do utrzymania wnętrza w odpowiednim stanie.

Do zalet sauny infrared należy łatwość montażu oraz mniejsze wymogi techniczne stosowanych rozwiązań. Promienniki podczerwieni mogą zostać podłączone do gniazda sieciowego.

Perfect-Space-Cztery-ściany-pięć-gwiazdek-37 Prywatna sauna. Urządzanie wnętrz z myślą o zdrowiu

Detale, które tworzą atmosferę urządzanego wnętrza

Charakter wnętrza podkreśli odpowiedni system oświetleniowy. Właściwe natężenie oraz barwa światła ma wpływ na możliwość relaksu i wyciszenia. Nie zaleca się stosowania oświetlenia sufitowego – zamiast niego lepiej zdecydować się na wmontowanie przyciemnionych źródeł światła na ścianach, w siedziskach oraz podłodze. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom miłośników sauny, oferując lampy taśmowe czy „fale świetlne”, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej odległości urządzeń elektrycznych od pieca oraz ich zabezpieczeniu wodoszczelnymi kloszami.

Open modal
Opublikowano piątek, 17 marzec 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 7 do wpisu “Prywatna sauna. Urządzanie wnętrz z myślą o zdrowiu”

 1. avatar Viki napisał(a):
  20 marzec 2017 o godz. 08:38

  Super, myślałam, że takie rzeczy tylko na filmach. A tu proszę, okazuje się, że wszystko można zrobić. Domyślam się tylko, że koszt może przewyższyć możliwości przeciętnego „Kowalskiego” ;)

 2. avatar Viki napisał(a):
  20 marzec 2017 o godz. 09:53

  Z jednej strony Viki masz rację, ale z drugiej, jeśli by wziąć pod uwagę fakt, że tutaj może też chodzić o zdrowie, a nie tylko „luksus”… poza tym chodzenie na saunę też kosztuje, a jeśli ma się ją w domu… dla mnie super sprawa. Ale wiadomo, że nie każdego będzie stać.

 3. avatar klusia napisał(a):
  21 marzec 2017 o godz. 08:31

  Hm, zastanawiam się tylko czy warto. I czy nie byłoby (w moim przypadku) tak jak z wieloma takimi rzeczami, że przez miesiąc jest super i się korzysta, a później już się zapomina i taka sauna tylko pochłonęła pieniądze i niepotrzebnie zajmuje miejsce w mieszkaniu.

 4. avatar Gustaw napisał(a):
  21 marzec 2017 o godz. 11:38

  Gdybym tylko miał pieniądze na zbyciu, to bez zastanowienia bym się zdecydował. Super sprawa, wszystko jest dla ludzi.

 5. avatar tantos napisał(a):
  21 marzec 2017 o godz. 13:36

  Podejrzewam, że zorganizowanie takiej sauny w mieszkaniu nie jest proste, tym bardziej brawa dla Was, że podejmujecie się ambitnych zadań.

 6. avatar Konrad napisał(a):
  22 marzec 2017 o godz. 13:33

  Dla mnie bomba, jestem przekonany, że pod warunkiem, że wszystko będzie zrobione jak należy taka sauna może sprawdzać się świetnie. Jeszcze tylko basen na podwórzu i jest pełnia szczęścia! ;)

 7. avatar Rozalka napisał(a):
  23 marzec 2017 o godz. 10:18

  Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że można mieć saunę u siebie w mieszkaniu. Wydawało mi się to o wiele bardziej skomplikowane, niż się okazało. Bałabym się tylko, że taka sauna wpływałaby na przykład na stan ścian, czy wychodziłaby gdzieś wilgoć itp..

Zostaw odpowiedź