Przy tworzeniu projektu mieszkania stajemy przed wyborem efektywnego systemu ogrzewania. W ostatnim czasie w wykańczaniu wnętrz rosnącą popularnością cieszą się systemy ogrzewania płaszczyznowego, które gwarantują optymalny rozkład temperatury we wnętrzu, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Mogą one stanowić wyłączny system grzewczy bądź jedynie uzupełniać standardowe rozwiązania.

perfectspace.pl-wykanczanie-wnetrz-a-optymalny-system-grzewczy-ogrzewanie-plaszczyznowe-1 Wykańczanie wnętrz a optymalny system grzewczy: ogrzewanie płaszczyznowe

Tradycja ogrzewania płaszczyznowego sięga czasów starożytnych. Kamienne budynki były ogrzewane za pomocą podpodłogowych kanałów wodnych. Do źródeł ciepła stosowanych obecnie należą: powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła, kotły gazowe (tradycyjne bądź kondensacyjne), a także kolektory słoneczne i energia geotermalna. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają wykorzystanie systemu opartego na instalacjach wodnych lub elektrycznych – zarówno na powierzchni ściany, sufitu, jak i podłogi.

Wykańczanie wnętrz a temperatura

Ogrzewanie płaszczyznowe gwarantuje komfort użytkowania oraz równomierną emisję ciepła. Cechuje je wysoka bezwładność cieplna. Oznacza to, że nagrzanie płaszczyzny zajmuje dużo czasu, ale równie wolno traci ona ciepło. Optymalna temperatura układu, niezależnie od rodzaju ogrzewania, nie powinna przekraczać 35°C. W zależności od specyfiki pomieszczenia wynosi odpowiednio:

 • około 22-27°C (ogrzewanie podłogowe),
 • około 30–35°C (ogrzewanie sufitowe),
 • około 25–30°C (ogrzewanie ścienne).

perfectspace.pl-wykanczanie-wnetrz-a-optymalny-system-grzewczy-ogrzewanie-plaszczyznowe-1 Wykańczanie wnętrz a optymalny system grzewczy: ogrzewanie płaszczyznowe

Przy wykańczaniu wnętrz, gdzie system grzewczy oparty jest na systemie ogrzewania płaszczyznowego zastosowanie znajdują termostaty. Do najpopularniejszych należą tradycyjne modele, które wyłączają system, gdy pomieszczenie osiągnie oczekiwaną temperaturę. Coraz częściej stawia się jednak na termostaty elektryczne, które umożliwiają precyzyjną regulację temperatury o każdej porze dnia i nocy. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując modele o intuicyjnej obsłudze oraz nowoczesnym wzornictwie, doskonale wpisującym się w każdą aranżację. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku ogrzewania podłogowego powinno się wybierać meble na nóżkach oraz zrezygnować z dywanów.

Dlaczego ogrzewanie płaszczyznowe?

Ogrzewanie płaszczyznowe ma charakter niskotemperaturowy. Powierzchnia grzewcza jest odczuwalnie ciepła, jednak jej temperatura nie przewyższa temperatury ciała użytkownika i jest najbardziej zbliżona do temperatury powietrza.

perfectspace.pl-wykanczanie-wnetrz-a-optymalny-system-grzewczy-ogrzewanie-plaszczyznowe-1 Wykańczanie wnętrz a optymalny system grzewczy: ogrzewanie płaszczyznowe

To innowacyjne rozwiązanie w wykańczaniu wnętrz stwarza niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pozwala zaoszczędzić odpowiednią przestrzeń i uniknąć stosowania nieestetycznych grzejników. Wprawdzie jego zastosowanie jest niewidoczne, nie oznacza to jednak, że zachowujemy pełną dowolność. Należy pamiętać o ograniczonym wyborze materiałów wykończeniowych, które powinien cechować wysoki stopień przewodności cieplnej oraz właściwa grubość. W samym projekcie należy uwzględnić rozkład przewodów cieplnych oraz pozostawić nieco wolnej przestrzeni – bez tej ostatniej emisja wytworzonej energii będzie utrudniona. Z tego samego powodu warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej izolacji termicznej od zewnątrz budynku, by zapobiec niekontrolowanej utracie ciepła.

W tym innowacyjnym systemie ciepło jest oddawane przede wszystkim za pomocą promieniowania (80-90%). Jak pokazują ostatnie analizy, bywa on przyjazny osobom cierpiącym na alergie, bo stosowanie ogrzewania płaszczyznowego pozwala znacznie ograniczyć ilość kurzu oraz zapobiec rozwojowi roztoczy; niweluje bowiem stopień wilgotności powietrza oraz przepływ prądów konwekcyjnych.

perfectspace.pl-wykanczanie-wnetrz-a-optymalny-system-grzewczy-ogrzewanie-plaszczyznowe-1 Wykańczanie wnętrz a optymalny system grzewczy: ogrzewanie płaszczyznowe

Innowacje wprowadzane do systemów ogrzewania płaszczyznowego gwarantują wysoki stopień funkcjonalności, co czyni je przyjaznymi nie tylko dla zdrowia użytkowników, ale także środowiska naturalnego. Wprawdzie instalacja systemu ogrzewania płaszczyznowego wiąże się z kosztami wyższymi niż przy tradycyjnych rozwiązaniach, jednak gwarantuje zwrot inwestycji dzięki optymalizacji zużycia energii i kosztów jego eksploatacji.

 

Open modal
Opublikowano piątek, 13 styczeń 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 12 do wpisu “Wykańczanie wnętrz a optymalny system grzewczy: ogrzewanie płaszczyznowe”

 1. avatar Teresa napisał(a):
  18 styczeń 2017 o godz. 10:19

  Przyznam szczerze, że dowiedziałam się z Waszego wpisu kilku ciekawych rzeczy! Oczywiście słyszałam wcześniej o ogrzewaniu podłogowym, ale nie wiedziałam, że można całkowicie pozbyć się grzejników z mieszkania – super.

 2. avatar Iza napisał(a):
  20 styczeń 2017 o godz. 09:59

  Gdzie tylko w takim wypadku wysuszyć ubrania na szybko? Tak bez grzejnika? ;) Nie no żartuję oczywiście. Według mnie to świetne bardzo estetyczne rozwiązanie. Jedyne co by mnie martwiło to chyba ta rezygnacja z dywanów.

 3. avatar Eliza napisał(a):
  24 styczeń 2017 o godz. 15:14

  Według mnie takie grzejniki starego typu, jak z lat ’90 mają sporo uroku i mogą nawet pełnić funkcję ozdobną. Oczywiście będą prezentowały się dobrze w odpowiednim wnętrzu :) Nie rezygnowałabym z nich.

 4. avatar Gosia napisał(a):
  26 styczeń 2017 o godz. 09:58

  Hm, jakoś nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Nie ma nic lepszego niż ciepełko kaloryfera zimą :) Ale być może powinnam po prostu zobaczyć na żywo jak to funkcjonuje.

 5. avatar Darek napisał(a):
  30 styczeń 2017 o godz. 01:22

  A co z bezwładnością tego systemu? To jest nieregulowalne!

 6. avatar tukan napisał(a):
  30 styczeń 2017 o godz. 10:40

  Ogrzewanie sufitowe brzmi dla mnie dosyć abstrakcyjnie, jak to jest? W końcu ciepło ucieka do góry, więc jak grzanie będzie z sufitu? Hm? Ale samo pozbycie się grzejników to bardzo zachęcająca wizja, nie powiem!

 7. avatar felka napisał(a):
  3 luty 2017 o godz. 13:18

  Piękne wnętrza pokazujecie na zdjęciach, to wszystko Wasze dzieła? Jeśli tak, to naprawdę gratuluję i już wiem, że w razie potrzeby się zgłoszę!

 8. avatar Felicja napisał(a):
  13 luty 2017 o godz. 13:21

  Ostatnie zdanie według mnie jest bardzo ważne. Z moich obserwacji wynika, że dużo osób chce jak najbardziej oszczędzać podczas wykańczania mieszkania lub stawiania domu tak naprawdę nie zdając sobie sprawy z tego, że później za takie budżetowe rozwiązania płacą podwójnie.

 9. avatar kluska napisał(a):
  17 luty 2017 o godz. 10:29

  Panuje jakaś moda na nowoczesne rozwiązania, wszędzie i we wszystkim. Oczywiście jestem za, jeśli rzeczywiście przynoszą korzyści. Moim zdaniem czasami warto pozostać przy tradycji. A wpis ciekawy.

 10. avatar Grażyna napisał(a):
  20 luty 2017 o godz. 14:07

  Świetna łazienka z ostatniego zdjęcia. Surowa, nowoczesna, przy zadbaniu o dodatki musi się naprawdę pięknie prezentować.

 11. avatar gonia napisał(a):
  21 luty 2017 o godz. 09:45

  To jest właśnie to, że bez pomocy profesjonalistów można się pogubić dosłownie we wszystkim. Nawet bym nie wiedziała, że przy wyborze ogrzewania jest kilka alternatyw.

 12. avatar Hose napisał(a):
  12 sierpień 2017 o godz. 18:32

  Ogrzewanie podlogowe jest bardzo nowoczesnym i obecnie najpopularniejszym system ogrzewania pomieszczen, zwlaszcza w domach jednorodzinnych.

Zostaw odpowiedź