22 listopada 2019

Jak po czerwonym dywanie do stołu – 5 alternatyw dla zwykłej podłogi w kuchni

Podłoga w kuchni to element aranżacji wnętrza, który może umknąć uwadze na pierwszy rzut oka. Nie kojarzy się nam stricte z wystrojem, dekoracją – najczęściej oczekujemy od niej funkcjonalności, a aspekt wizualny również ma znaczenie, i to niemałe!

Dziś chciałbym przedstawić 5 alternatyw dla zwykłej podłogi w kuchni i wykazać, że wcale nie musi być po prostu podłogą, a stać się rodzajem sztuki. Być może niektórych zaskoczy to, jak wiele można zyskać, odpowiednio uwzględniając wygląd podłogi w projekcie wnętrza.

Podłoga #1: Nieszablonowy szlak

Podłoga w kuchni wcale nie musi być zamknięta na planie prostokąta, a co za tym idzie – kuchnia nie musi mieć granic! W jednym z projektów postawiłem na nietuzinkowe zastosowanie heksagonowych płytek połączonych z klasycznymi panelami. Efekt zaskakuje, intryguje, pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej otwartego i nowoczesnego. Warto również zwrócić uwagę na niesamowite połączenie kolorystyczne – kontrast między jasnymi płytkami a głębokim brązem drewna sprawia, że chce się patrzeć i podziwiać. Aranżacja wnętrza z takim akcentem sporo zyskuje.

Podłoga #2: Z akcentem na podstawy

Planując wygląd podłogi w kuchni, warto wziąć pod uwagę meble, jakie się w niej znajdą. A czymże byłaby kuchnia bez stołu, przy którym można usiąść i relaksować się przy gorącym napoju lub smacznym posiłku. W tym projekcie postawiłem na silny akcent – przełamanie jasnych, jednolitych płytek dodatkiem ciemnych, z odważnym, ale klasycznym wzorem. Przypomnienie sobie o podstawach i o tym, co jest ważne w naszych zagonionych czasach przyda się każdemu i zawsze, nawet podczas wędrówki do kuchni po poranną kawę.

Podłoga #3: Stanowcza aranżacja wnętrza a la konkret

Kuchnia to specjalne miejsce w każdym domu, a podłoga w niej powinna to podkreślać! Jeżeli w naszym mieszkaniu salon jest łączony z kuchnią, zaakcentujmy ich odrębność poprzez wybór odpowiednich paneli, płytek i wykładzin. Kontrast? Bardzo dobrze! Nie boję się postawić jasno wytyczonych, widocznych granic – efekt jest bowiem czysty i czytelny. Odrobina stanowczości nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

Podłoga #4: Duże i znaczące

Aranżacja wnętrza całej kuchni w dużej mierze zależy od tego, jak wygląda w niej podłoga – zazwyczaj pomieszczenie to charakteryzuje się tym, że wszelakie meble i sprzęty ustawione są pod ścianą. Otwiera to duże pole do popisu przy aranżacji wnętrza, można pozwolić sobie na duże wzory, o ile zadbamy o odpowiednią harmonię. Czasami lubię proponować klientom rozwiązania, w których jednolity kolor mebli przełamujemy zdecydowanym akcentem, na przykład czarnymi rombami na podłodze. Całość wciąż jest spójna i elegancka, a przy tym bardzo ciekawa.

Podłoga #5: Oszczędność przestrzeni, mnogość możliwości

Twoja kuchnia nie jest osobnym pomieszczeniem, więc boisz się, że będziesz musiał zrezygnować z projektowania podłogi? Nic bardziej mylnego! Podłoga w kuchni może być pięknie zaaranżowanym pasem wkomponowanym w panele, którymi wyłożony jest na przykład korytarz! Nie musisz już obawiać się, że podczas przygotowywania posiłków coś się wyleje czy wysypie. Wystarczy zetrzeć i voila. Przy takim rozwiązaniu zalecam rozwagę – dobrze, by kolor płytek komponował się z kolorem mebli.

Dbanie o odpowiednie zaaranżowanie podłogi w kuchni może niezwykle pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie w tym pomieszczeniu. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji podłóg, zapraszam do przeczytania również mojego poprzedniego wpisu „Jedno wnętrze,kilka stref: rola podłogi w projektowaniu wnętrz”.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Zostaw odpowiedź