Zakup mebli do łazienki jest inwestycją na długie lata. Dlatego cały ten proces musi być przeprowadzony z głową. Niestety łatwo się pogubić w gąszczu dostępnych opcji – sposobów na urządzenie łazienki jest bowiem nieskończenie wiele. Czym najlepiej kierować się przy zakupie mebli łazienkowych? I jakie modele są praktyczniejsze: te przeznaczone do zawieszenia czy raczej stojące?
Urządzanie łazienki wiąże się z koniecznością podjęcia wielu trudnych decyzji. Najczęstszym dylematem jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem, ale przemyśleć należy również dobór mebli do łazienki – w tym ich wielkość i konstrukcję. Niestety wiele osób przy ich zakupie kieruje się jedynie walorami estetycznymi, a przecież imeble łazienkowe pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną – stanowią miejsce do przechowywania akcesoriów, kosmetyków i różnego rodzaju środków czystości. Dlatego muszą być funkcjonalne i komfortowe w użyciu.
Co ma wisieć, nie utonie
Meble łazienkowe można podzielić na modele wiszące lub stojące. Szafki wiszące uważane są za bardziej nowoczesne i efektowne. Pozytywnie wpływają one na wizualny odbiór wnętrza, bo „unoszą się w powietrzu”. Są też korzystniejsze pod względem zachowania czystości, gdyż umożliwiają łatwe umycie całej powierzchni podłogi, nawet tej pod meblem. Niemniej ich największą zaletą jest oszczędność miejsca – łazienki są przeważnie pomieszczeniami o małym metrażu, trudno więc znaleźć w nich kawałek wolnej podłogi na tradycyjne meble stojące.
Wiszące meble łazienkowe mają też pewne wady. Sporym problemem jest już ich samo zawieszenie, gdyż na małej powierzchni łazienki spotyka się kilka instalacji (wodna, elektryczna, czasem także gazowa), więc przed wierceniem otworów warto zaznajomić się z szczegółowym rozkładem instalacji. Należy się też upewnić, że ściany w łazience posiadają trwałą konstrukcję, zdołającą unieść ciężar szafki wraz z całą jej zawartością.
Uwaga: kafle łazienkowe bardzo różnie znoszą kontakt z wiertłem – w niektórych przypadkach mogą się nawet kruszyć, choć rzecz jasna wszystko zależy od ich powierzchni, struktury i klasy twardości.
Wady i zalety stojących mebli do łazienki
Najbardziej uniwersalną i klasyczną odmianą mebli łazienkowych są meble stojące. Nie bez powodu: ich montaż nie wymaga żadnych dodatkowych prac remontowych, bo stawia się je po prostu na podłodze. Zero kłopotliwego wiercenia. To doskonała opcja dla osób, które planują zmiany w łazience lub chcą mieć możliwość ich wprowadzenia bez dodatkowych przeróbek. Niestety meble stojące szybko zbierają brud wokół swoich punktów podparcia z podłożem, a poza tym są bardziej narażone na zniszczenie w przypadku zalania (dlatego dobrym pomysłem są szafki na nóżkach).
** Urządzasz łazienkę? Polecamy lekturę naszego wcześniejszego wpisu o wyborze idealnej umywalki oraz tekstu o roli drewna w aranżacji łazienki.
Osobiście wolę wiszące. Jeśli już stoją, to chcę aby nóżki były zabudowane listwą – inaczej ciężko się sprząta pod taką szafką 🙂 Ostatnio urządzaliśmy łazienkę i stanęłam przed takim wyborem. Postawiłam na wiszące i wybrałam Stolkar. No i tak, jak napisała wyżej Marylka – w przypadku jak zaleje łazienkę można wytrzeć, nie zostanie wilgoć pod spodem.
Zdecydowanie wiszące. Manewrowanie mopem pomiędzy nóżkami potrafi zdenerwować a i tak nigdy się dokładnie nie wymyje, bo zawsze jakiś kłak się przyczepi i trzeba potem palcami wybierać.
Z szafkami problemu nie ma, są bo są, funkcje spełniają. Ale co gorsza to ciągle osadza mi się kurz w łazience. Odkurzam, myje a kurz ciągle jest. 3 razy w tyg sprzatam w łazience. Czemu tak się robi?
Jeżeli mowa o praktyczności to mam wiszące meble w łazience, ale dla mnie ważniejsze jest to że posiadają szuflady. Zdecydowanie ułatwia to organizację rzeczy. Z szuflad wyciąga się rzeczy od góry, a w szafkach jedno stoi za drugim i trzeba albo przesuwać albo nurkować żeby coś wyciągnąć.
Ręką do góry temu komu szafka łazienkowa zemdlała i opadła z haków? Huk niesamowity, szkód jeszcze więcej. Umywalka i kilka płytek podłogowych rozbitych. Armagedon.
No właśnie problem z kafelkami, jak się przekonałam na własnej skórze nie każdy majster potrafi wywieric otwór w płytkach, bez kruszenie całej płytki.
Szafki ukryte w ścianie to najlepsze rozwiązanie estetyczne. Nic nie wystaje, nic nie trzeba montować, nikt nie uderzy się w palec o nóżkę szafki. Wszystko schowane i elegancko.
Mi niestety zalalo łazienkę i mebelki przy okazji. Cały dół przegnity, piękna szafka do wyrzucenia. Szkoda.
Szafki wiszące są praktyczniejsze w przypadku małych i wąskich lazienek, gdzie podłoga jest ograniczona. Zresztą montujemy je na wysokości dostosowanej do nas, co jest o wiele wygodniejsze niż ciągle schylanie się.