Ponoć o luksusowym mieszkaniu można mówić jedynie w przypadku nieruchomości, które kosztują ponad 16 tysięcy złotych za metr kwadratowych. Cena nie jest jednak jedynym wyznacznikiem współczesnego luksusu. Czym obecnie charakteryzują się luksusowo wykończone wnętrza? Otóż na pewno nie przepychem i zdobieniami!

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

O wyznacznikach luksusowych mieszkań pisałem już w przeszłości. Od tego czasu minęło już jednak prawie pięć lat – w tym czasie wartość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce wzrosła o ponad jedną trzecią! Obecnie zdaniem ekspertów segment ten jest wart aż 1,3 mld złotych. Najwięcej tego typu mieszkań sprzedaje się naturalnie w Warszawie – stolica odpowiada za 40 proc. wszystkich transakcji na rynku luksusowych nieruchomości. Nabywcami są przeważnie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, przedstawiciele wolnych zawodów, celebryci oraz Polacy mieszkający stale za granicą. Luksusowe apartamenty chętnie nabywają też właściciele firm spoza Warszawy, którzy z powodów biznesowych muszą często odwiedzać stolicę.

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Luksus, czyli otwarta przestrzeń?

Co w dzisiejszych czasach decyduje o tym, że mieszkanie postrzegane jest jako luksusowe? Problem z luksusem jest taki, że każdy postrzega go nieco inaczej. Nie istnieje jedna, uniwersalna, prawnie wiążąca definicja nieruchomości luksusowej. Najczęściej pod tym pojęciem kryje się lokal z tarasem, posiadający wysokiej klasy klimatyzację i systemy wentylacyjne, położony w prestiżowej dzielnicy – najlepiej w środku miasta. W przypadku stolicy za najbardziej luksusowe uchodzą nieruchomości położone na terenie Śródmieścia, Starego Mokotowa czy Starego Żoliborza, choć inwestycje o nieco wyższym standardzie coraz częściej można też znaleźć na terenie Wilanowa. Niezwykle ważną rolę odgrywają warunki dojazdu i sąsiedztwo.

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Jak wyglądają nieruchomości z segmentu premium? Luksusowo wykończone mieszkanie można przeważnie rozpoznać po zastosowaniu ekskluzywnych, naturalnych materiałów, np. drewna egzotycznego czy marmuru. Istotnym wyznacznikiem luksusu są także dzieła sztuki: obrazy i rzeźby, najlepiej stworzone na specjalne zamówienie. Właściciele luksusowych mieszkań uwielbiają ręcznie robione przedmioty i zindywidualizowane, unikatowe produkty. Co ciekawe, tego typu osoby cenią sobie też nowoczesne technologie – coraz częściej poszukują lokali z funkcją inteligentnego domu, w których wszystkimi urządzeniami elektrycznymi da się wygodnie i oszczędnie zarządzać.

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Luksusowe-wykanczanie-wnetrz-w-XXI-wieku-oznacza-otwarte-duze-przestrzenie Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?

Uwaga: pamiętajmy, że wraz z upływem czasu postrzeganie luksusu ulega zmianie. Kiedyś pod tym pojęciem kryły się przepych, porcelanowa zastawa i imponująca kolekcja mebli. Tymczasem dzisiaj za luksusowe uchodzą raczej duże, otwarte przestrzenie o minimalistycznym charakterze. Dlatego projektując wnętrza z segmentu premium, bardzo często rezygnuje się z niepotrzebnych barier, a granice poszczególnych stref w mieszkaniu wyodrębnia się za pomocą różnych materiałów podłogowych.

Open modal
Opublikowano piątek, 19 lipiec 2019 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 15 do wpisu “Co dziś oznacza luksusowe wykończenie wnętrz?”

 1. avatar Piter napisał(a):
  19 lipiec 2019 o godz. 17:28

  Słuszna uwaga, wraz z upływem czasu pojęcie luksusu się zmienia. Pamiętam jak moi rodzice 20 lat temu byli w Egipcie to sobie przywieźli takie niby pozłacne obrazki z Ramzesem i piramidami. Cały pokój na żółto pomarańczowo walnęli i pozawieszali. Wszyscy w rodzinie zazdrościli a na osiedlu mówiono o naszym domu luksusowy. Wtedy byłem z tego dumny, dziś się śmieje.

 2. avatar Anulka napisał(a):
  19 lipiec 2019 o godz. 21:03

  Czytając tytuł próbowałam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Doszłam do podobnego wniosku, że luksus oznacza teraz przestrzeń i dostęp do zieleni, mowa tu o większych miastach. Ale co oznacza luksus nallw takiej miejscowości 30 km od Wawy?

 3. avatar Maciej napisał(a):
  20 lipiec 2019 o godz. 10:25

  Po pierwsze luksus nie jest na kredyt, albo kogoś stać na wygody, albo nie. Łudzenie się sztucznym bogactwem prowadzi do tandety.

 4. avatar Marylin napisał(a):
  21 lipiec 2019 o godz. 13:19

  przepych, porcelanowa zastawa i imponująca kolekcja mebli to już nie luksus? Niemożliwe!

 5. avatar Magda napisał(a):
  22 lipiec 2019 o godz. 15:14

  Luksus jest wtedy jak się ma pościel z logo Versace lub Dolce&Gabbana :D

 6. avatar Mela napisał(a):
  23 lipiec 2019 o godz. 11:32

  Ostatnio oglądałam wywiad z Sonią Bohosiewicz, redaktor prowadząca uznała jej mieszkanie w którym przeprowadzano wywiad za luksusowe, ponieważ miało klimatyzację i elementy drewna egzotycznego w łazience. Mieszkanie na pierwszy rzut oka standardowe, utrzymane w beżowej kolorystyce. Rangi mógł dodawać fakt, że było to 120 metrowe lokum, dzielnicy nie pamiętam.

 7. avatar Anabel napisał(a):
  24 lipiec 2019 o godz. 07:20

  Sądzę, że w dzisiejszych czasach luksus ludzi nie obchodzi. Bo czym właściwie on jest? Dla mnie niczym. Teraz liczy się przede wszystkim wygoda, w postaci własnego mieszkania, wyjazdy na wakacje, wyjścia na miasto.

 8. avatar Camilla napisał(a):
  24 lipiec 2019 o godz. 22:52

  Marmury może mieć każdy, ale klasy już nie. W Polsce niestety poczucie luksusu wiąże się z tandetą.

 9. avatar Sofia napisał(a):
  25 lipiec 2019 o godz. 08:47

  Tak jak wspomniano, dla każdego luksus oznacza co innego. Osoby, które cenią sobie urozmaicone życie kulturalne i towarzyskie, będą szukać nieruchomości w centrum miasta. Lokalizacji, która pozwoli na dostęp do restauracji, pubów czy teatrów i zaoszczędzi czas na dojazdy. Analogicznie, młoda rodzina będzie poszukiwała spokojnego, zielonego osiedla z placami zabaw, żłobkiem. Każdy od luksusu oczekuje czegoś innego.

 10. avatar Darci napisał(a):
  26 lipiec 2019 o godz. 12:07

  Moje wymarzone luksusowe mieszkanie to znajdujące się w rewitalizowanej kamienicy. Ta historia i niepowtarzalna stylistyka, dodatkowo połączona z nowoczesności skradła moje serce.

 11. avatar Alice napisał(a):
  26 lipiec 2019 o godz. 14:35

  Wybierając mieszkanie w pewien sposób kreujemy własny styl życia. Ta decyzja określa ile czasu spędzimy z rodziną, ile poświęcimy na dotarcie z domu do pracy, czy na spotkanie ze znajomymi. Luksus to bowiem ilość czasu spędzonego w wartościowy sposób.

 12. avatar James napisał(a):
  27 lipiec 2019 o godz. 19:09

  Pomimo zmieniających się czasów, luksus nadal pozostaje czymś pokazowym. Dlatego większość z nas lubi pokazywać logo…

 13. avatar Miranda napisał(a):
  28 lipiec 2019 o godz. 08:44

  W moim osobistym odczuciu luksus jest czymś subtelnym, delikatnym i często niezauważalnym na pierwszy rzut oka.

 14. avatar Teressa napisał(a):
  28 lipiec 2019 o godz. 10:55

  Unikanie barier, łączenie powierzchni i dbanie o spójność wizualną wnętrza, to oznacza luksus. Luksus to podążanie z duchem czasu.

 15. avatar Justynka napisał(a):
  30 lipiec 2019 o godz. 15:59

  W pokoleniu moich rodziców, którzy obecnie maja powyżej 50 lat, luksus oznaczał duży dom z ogródkiem, potężną kolekcję mebli, a w nich kolekcjonerskiej porcelany… Zgadzacie się? :D

Zostaw odpowiedź