W nowoczesnych projektach dąży się do maksymalnego otwierania przestrzeni. Ogromną rolę odgrywa w tym procesie właściwe wydzielanie stref funkcjonalnych. Strefowanie, bo o nim mowa, oznacza systematyzowanie wnętrza według jego funkcji, np. na część dzienną, nocną i gospodarczą. Aranżując wnętrze, staramy się dążyć do kompromisu, aby podkreślić specyfikę każdej ze stref, zachowując jednocześnie integralność kompozycji.

Strefowanie przestało być domeną małych pomieszczeń, choć to właśnie w nich wciąż stanowi wyzwanie. W zależności od warunków technicznych i powierzchni lokalu, coraz częściej decydujemy się na wnętrza półotwarte, wykorzystując alternatywne formy wyodrębniania stref. Przedstawiamy kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą w usystematyzowaniu przestrzeni.

Sciana-przesuwna-w-aranzacji-wnetrza-mieszkania-oddzielajaca-salon-od-reszty-pomieszczen Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz

Ściany przesuwne

Do najskuteczniejszych rozwiązań należą ściany przesuwne. Ich montaż jest oparty na suwnicach sufitowych. Dotychczas była to metoda stosowana głównie przy aranżacji wnętrz lokali użytkowych, ale obecnie wkracza także do naszych domów. To jedno z rozwiązań, które gwarantuje szczelne oddzielenie całej powierzchni i wydzielenie dwóch samodzielnych funkcjonalnie pomieszczeń. Niestety jest to wciąż jedno z najbardziej kosztownych rozwiązań. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, proponując różne materiały: drewno, materiały syntetyczne, szkło (transparentne bądź mleczne) czy płytę fornirową.

Sciana-przesuwna-w-aranzacji-wnetrza-mieszkania-oddzielajaca-salon-od-reszty-pomieszczen Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz

Drzwi przesuwne

W dużych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi przesuwne, maskowane w ścianie. Podobnie jak ściany przesuwne, pozwalają na stworzenie dwóch odrębnych pomieszczeń. Kiedy drzwi są otwarte, stają się zupełnie niewidoczne. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. Montaż drzwi chowanych w ścianie wymaga poświęcenia przestrzeni – grubość ściany zwykle sięga co najmniej kilkunastu centymetrów. Więcej na temat drzwi i ich rodzajów można przeczytać w naszym wpisie o roli drzwi w aranżacji wnętrz.

Sciana-przesuwna-w-aranzacji-wnetrza-mieszkania-oddzielajaca-salon-od-reszty-pomieszczen Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz

Ażurowe panele lub meble

Nie w każdym lokalu mamy możliwość całkowitego wyodrębnienia dwóch pomieszczeń, dlatego popularnością cieszą się ażurowe panele, meble lub luksfery. Panele są wykonane z tworzyw sztucznych, np. płyt MDF. Doskonale sprawdzają się w części dziennej – służą oddzieleniu strefy rozrywkowej od strefy jadalnej lub kuchennej. Tę samą funkcję spełniają ażurowe meble, które posłużą do przechowywania rzeczy, nie ograniczając przy tym dostępu do światła. Rozwiązaniem pośrednim są panele przesuwne, montowane dzięki prowadnicy sufitowej (panel truck), które najczęściej są wykonane z grubych tkanin.

Zasłony, ekrany i parawany w aranżacji wnętrz

Do oddzielenia stref wystarczy odpowiednie wykorzystanie tekstyliów. Warto pomyśleć o zawieszeniu zarówno lekkich, jak i grubych zasłon. Do niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania należy łatwość w montażu i demontażu, który ogranicza się do instalacji karnisza. Upięte zasłony stanowią same w sobie element dekoracyjny. Podobną rolę spełni parawan, który doskonale sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach.

Sciana-przesuwna-w-aranzacji-wnetrza-mieszkania-oddzielajaca-salon-od-reszty-pomieszczen Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz

Strefowanie poprzez efekt wizualny

Należy pamiętać, że wydzielanie stref wnętrza nie ogranicza się wyłącznie do budowy kolejnych przesłon. Warto skoncentrować się na subtelnym strefowaniu, opartym na odpowiedniej grze kolorów, układzie mebli, stosowaniu różnych materiałów, a przede wszystkim – odpowiednim oświetleniu. W otwartym salonie oczekiwany efekt osiągniemy dzięki wyspie, która umożliwia wyodrębnienie części kuchennej i wypoczynkowej, a jednocześnie sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przez domowników. Podobną funkcję spełniają elementy konstrukcyjne – słupy i łuki, które tworzą naturalny podział, stanowiąc ciekawy kontrapunkt aranżacji wnętrza. Uwaga: zachowajmy ścieżki komunikacyjne, gdyż podkreślą one odrębność każdej ze stref. Przyjmuje się, że szerokość każdej z nich powinna oscylować w granicach od 100 do 120 cm.

Sciana-przesuwna-w-aranzacji-wnetrza-mieszkania-oddzielajaca-salon-od-reszty-pomieszczen Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz

Rola podłogi w strefowaniu wnętrza

Postawienie ścianki działowej pozwala mieszkańcom na zachowanie większej prywatności, ale zaburza otwarty charakter przestrzeni. Coraz częściej rezygnujemy z zamykania przestrzeni, ograniczając się do odpowiedniego zaprojektowania podłogi i oświetlenia. Podłoga stanowi największą poziomą płaszczyznę pomieszczenia i umożliwia łatwe wydzielenie stref funkcjonalnych – wystarczy wykorzystać różne, utrzymane w odmiennej kolorystyce materiały. W wysokich lokalach oczekiwany efekt możemy osiągnąć dzięki poziomowaniu podłogi. Podium odgrywa ogromną rolę w organizowaniu wnętrza, w szczególności w połączeniu z odpowiednim oświetleniem podłogowym. Jego wysokość jest warunkowana m.in. przez wysokość sufitu. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w małych pomieszczeniach o standardowej wysokości.

Open modal
Opublikowano piątek, 16 marzec 2018 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Jedno pomieszczenie – kilka funkcji. Strefowanie w aranżacji wnętrz”

 1. avatar Beka napisał(a):
  17 marzec 2018 o godz. 12:10

  Przestrzenie otwarta dobra sprawa, zaoszczędzi się na drzwiach…

 2. avatar Agutek napisał(a):
  17 marzec 2018 o godz. 18:02

  Przesuwna ściana? A to nowość dla mnie. Muszę rozważyć zamontowanie takiej ściany między salonem a kuchnią. Czasami wkurza mnie fakt że muszę się chować z brudami po szafkach przed gośćmi. A tak zasunę ścianę i po kłopocie.

 3. avatar Żaklin napisał(a):
  19 marzec 2018 o godz. 11:43

  Abażury? Ażury? To się jeszcze robi? Sądziłam że to moda rodem ubiegłego epoki, czyli nie ważne co, ważne że jest.

 4. avatar Miodzio napisał(a):
  20 marzec 2018 o godz. 14:13

  Te płytki hesagonalne w połączeniu z panelami wyglądają ciekawie – na dzień dzisiejszy. Tak za 20 lat następne pokolenia będą się nabijać z tego, jak my teraz z boazerii w przedpokoju hahhaha

 5. avatar Delma napisał(a):
  21 marzec 2018 o godz. 11:12

  Miodzio ma rację, to co teraz jest modne i oryginalne za kilka lat może budzić zdziwienie i fale krytyki.

 6. avatar Goya napisał(a):
  21 marzec 2018 o godz. 18:20

  Strefowanie za pomocą podłogi to najpopularniejszy sposób oddzielenia stref. W kuchni to już standard. Kiedyś oddzielano strefy przedpokoju od salonu inną posadzką ale obecnie panuje tendencja do otwartych przestrzeni więc nie stosuje się podziału na faktury.

 7. avatar Cyna napisał(a):
  26 marzec 2018 o godz. 22:20

  Muszę poinformować moją mamę że spokojnie może darować sobie remont. Ma 5 rodzai płytek na podłodze i twierdzi że to już nie modne. Uświadomie ją że ma specjalne strefy na podłodze, a strefowanie i różne faktury są modne.

 8. avatar Kostek napisał(a):
  17 lipiec 2018 o godz. 08:22

  Ściany przesuwne to super opcja, na prawdę :) Mam też takie i są znakomite ;). Funkcjonalne, dobrze wyglądają i są solidne. Plus to ściany akustyczne ;)

Zostaw odpowiedź