13 października 2017

Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?

Drewno w wykańczaniu wnętrz cieszy się niezmiennie ogromną popularnością, gdyż sprawdza się doskonale zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Naturalne materiały wymagają jednak szczególnej ochrony.

Wykończone wnętrze mieszkania z wykorzystaniem naturalnego drewna (orzech amerykański) na podłodze

Drewno dzięki swojemu szlachetnemu wyglądowi podkreśla klimat wnętrza i ociepla je. Dużą popularnością cieszą się szczególnie drewniane podłogi, które pełnią jednak funkcję użytkową, więc należy pamiętać o ich odpowiednim wykończeniu – olejowaniu lub lakierowaniu. Dobór metody impregnacji należy do czynników warunkujących właściwości użytkowe i trwałość. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Środek powinien być dostosowany do gatunku drewna, wystroju i charakteru wnętrza oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

Podłoga olejowana w wykańczaniu wnętrz

Olejowanie podłogi stanowi naturalną alternatywę dla lakierowania, przyjazną dla osób cierpiących na alergię. Olej wnika w strukturę drewna, dzięki czemu jego podłoga jest gładka, naturalna w dotyku i mniej śliska od lakierowanej. Nie zalepia porów drewna, dlatego umożliwia oddychanie – pochłanianie i oddawanie wilgoci. Minimalizuje ryzyko rozwinięcia pleśni i grzybów.

Olej nie tworzy odrębnej powłoki, dlatego wszelkie zarysowania są mniej widoczne. Podkreśla naturalny kolor drewna oraz strukturę usłojenia. Ta metoda wykończenia doskonale sprawdza się w przypadku gatunków egzotycznych oraz twardych gatunków rodzimych (więcej na temat gatunków można przeczytać w naszym poprzednim artykule: Drewno w urządzaniu wnętrz: rodzime czy egzotyczne?).
Wnętrze wykończone w nowoczesnym stylu z panelami drewnianymi

Olej umożliwia wypełnienie ewentualnych ubytków bez konieczności zabezpieczenia całej powierzchni. Nie wiąże się z koniecznością cyklinowania podłogi. Powłoka olejowana jest bardziej odporna na ścieranie, dlatego projektanci wnętrz rekomendują jej stosowanie w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. Do niezaprzeczalnych zalet należy także możliwość jej stosowania w pomieszczeniach wyposażonych w system ogrzewania płaszczyznowego.

Eksperci wyróżniają dwa rodzaje olejów: twardniejące i nietwardniejące. Te ostatnie zawierają naturalne składniki, np. olej lniany. Oleje twardniejące mogą składać się nie tylko z bazy olejowej, ale także z żywic sztucznych (np. oleje UV). Podłoga może być impregnowana na zimno bądź na gorąco.

Myślisz o wykończeniu wnętrza i rozważasz olejowanie? To rozwiązanie posiada również pewne wady. Przede wszystkim podłoga olejowana utrudnia bieżące utrzymanie czystości. W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, wymaga częstej renowacji i zabiegów pielęgnacyjnych. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie podwójnej ochrony – olejowania i woskowania.

Wnętrze domowego biura wykończone płytkami imitujcymi panele drewniane

Podłoga lakierowana w wykańczaniu wnętrz

Lakier gwarantuje właściwą impregnację pokrytego nim obszaru. Zapewnia wysoki stopień odporności na uszkodzenia i zabrudzenia, jednocześnie ułatwiając bieżące utrzymanie czystości. Zapobiega wnikaniu brudu w strukturę drewna.

Eksperci wyróżniają lakiery podkładowe oraz nawierzchniowe, których właściwości uzupełniają się. Lakier podkładowy wypełnia pory drewna, natomiast lakier nawierzchniowy chroni przed ubytkami. W szerokim asortymencie dostępnym na rynku znajdziemy zarówno lakiery bezbarwne, jak i kolorowe. Staniemy także przed wyborem posadzki błyszczącej, matowej, półmatowej lub satynowej. Dobór materiałów zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Do zalet lakierów należy ich cena – niższy jest zarówno koszt zakupu, jak i eksploatacji.

Lakier tworzy jednak odrębną powłokę. Oznacza to, że widoczne będą na niej wszelkie zarysowania (dotyczy to przede wszystkim lakieru o wysokim połysku). Uniemożliwia także punktowe uzupełnienie ubytków powłoki. Rodzi konieczność cyklinowania całej powierzchni. Podłoga lakierowana elektryzuje się bardziej od olejowanej, przyciągając kurz.

Wnętrze domu jednorodzinnego gdzie podłoga wykonczona jest panelami drewnianymi, to praktyczne i ekonomiczne roziwzanie przy dużych powierzchniach

Wykończenie wnętrza: a może woskowanie?

Jedną z najstarszych metod pielęgnacji podłogi drewnianej jest woskowanie. Wosk zawiera przede wszystkim składniki naturalne, np. wosk pszczeli. Tworzy powłokę antystatyczną, która jest mniej śliska od lakierowanej i minimalizuje elektryzowanie. Nie wnika w pory tak głęboko, jak olej, tworząc jedynie zewnętrzną warstwę ochronną.

Więcej o podłodze można przeczytać tutaj:

[:en]

Wood is constantly popular. It proves itself in classical and modern arrangements. Wood has noble appearance, emphasizing character of the interior and warming it up. Natural materials require special protection. The floor is very intensively used, so it is important to remember about the appropriate finishing – oiling or varnishing.

Wykończone wnętrze mieszkania z wykorzystaniem naturalnego drewna (orzech amerykański) na podłodze

The choice of proper method is one of the factors determining their usefulness and durability. Each of them has advantages and disadvantages. The method of impregnation should be adapted to the wood species, way of usage, the arrangement of the interior and the individual preferences of the user.

Oiled floor

Oil-based flooring is a natural, allergy-friendly alternative to varnishing. The oil penetrates into the wood structure so that its floor is smooth, natural to the touch and less slippery than varnished one. It does not clog wood pores, so it allows it to breathe. Oil minimizes the risk of developing mold or fungus.

The oil does not form a separate coating, so any scratches are less visible. It highlights the natural color and the texture of the wood. This finishing method is perfect for exotic species and hard native species. It enables to fix any cavities without covering the entire surface. There is no need to scrape whole floor. The oil coating is more resistant to abrasion, so interior designers recommend it in intensive use. One of the undeniable advantages is the possibility of using it in rooms equipped with a surface heating system.

Wnętrze wykończone w nowoczesnym stylu z panelami drewnianymi

Experts distinguish two types of oils – hardening and non-hardening. The non-hardening one contains natural ingredients – for example linseed oil. Hardening oils can consist not only of oil base, but also of synthetic resins (for example UV oils).

This solution has also disadvantages. Oiled floor makes it difficult to maintain cleanliness. Unlike varnished flooring, it requires frequent renovations and treatments. The optimum solution is to use double protection – oiling and waxing.

Wnętrze domowego biura wykończone płytkami imitujcymi panele drewniane

Varnished floor

The lacquer ensures proper impregnation of the covered area. It provides high level of resistance to damage and dirt, facilitating ongoing maintenance of cleanliness. It prevents from dirt, entering the wood structure.

Experts distinguish primers and topcoats, whose properties are complementary. The base coat fills the pores of wood, while the topcoat protects against cavities. The advantage of varnishes is their price – lower purchase and operating costs.

In a wide range of products we can find both clear and colored varnishes. We also stand before choosing a glossy, matte, semi-matte or satin finish. The selection of materials depends on the individual preferences of the user.

The varnish creates a separate coating. This means that scratches can be visible on it (this applies especially to high-gloss varnish). You cannot fix only defects. It is necessary to scrape the entire surface. The lacquered floor electrifies more than oiled, attracting dust.

Wnętrze domu jednorodzinnego gdzie podłoga wykonczona jest panelami drewnianymi, to praktyczne i ekonomiczne roziwzanie przy dużych powierzchniach

Waxing

One of the oldest methods of wood care is waxing. Wax contains primarily natural ingredients, such as beeswax. It creates an antistatic coating that is less slippery than varnished floor and minimizes electrification. Wax does not penetrate deep into the pores, creating only an outer protective coating.

Komentarze

 • waldek

  Żeby odpowiednio dbać o taką podłogę, to tak jak jest napisane – trzeba przeznaczać na to sporo czasu. A jak się go nie ma, to szkoda, żeby była zaniedbana, bo traci cały swój urok i zamiast upiększać pomieszczenie, to je szpeci. Więc każdy powinien zastanowić się, czy go na nią stać – i kosztowo i czasowo 🙂

 • Kajenka

  Nic tak dobrze nie prezentuje się w domu, jak drewno na podłogach. Dla mnie marzenie. Póki co muszę zadowolić się panelami, ale w przyszłości planuję prawdziwy parkiet.

 • renia111

  U mnie od zawsze była podłoga lakierowana, cyklinowanie trzeba było robić, ale na pewno nie na tyle często, żeby było to kłopotliwe. Zarysowania rzeczywiście się pojawiały, ale jak na dom, w którym cały czas coś się dzieje i przebywa dużo osób, to uważam, że naprawdę było bardzo dobrze.

 • Tomasz

  Nie wiem, jakie są trendy w podłogach, może nie do końca wiem jak należy o nie dbać – trudno. Jedno wiem na pewno – nie warto decydować się na najtańsze z możliwych paneli. Na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku i człowiek wychodzi z założenia, że po co miałby przepłacać, skoro wyglądem właściwie nie różnią się od tych droższych, ale później zaczynają się problemy…

 • knocik46

  Widzę drewnianą podłogę w kuchni i zastanawiam się, czy to dobry pomysł. Tam chyba w szczególności będzie się niszczyła. Przynajmniej na części powierzchni chyba wolałbym mieć płytki. Podobnie jak chodzi o trend drewna w łazience – wciąż nie potrafię się przekonać.

 • Dorra

  Ciekawych rzeczy się tu można dowiedzieć, nie spodziewałam się, że jest tyle możliwości na zabezpieczenie drewnianej podłogi. Bardzo fajne wnętrza na zdjęciach, typowo w moim stylu 🙂

 • urszula

  Moim zdaniem prawdziwą sztuką jest zabezpieczyć, ale i podkreślić piękno naturalnego drewna. Według mnie to bardzo szlachetny materiał, który w domu wprowadza niesamowitą atmosferę. Jestem fanką drewnianych podłóg, drewnianych mebli, a nawet drewnianych naczyń. Chciałabym się samodzielnie robić drewniane meble, ale podejrzewam, że nie jest to łatwe.

 • Gaja

  Jak tylko ktoś nie ma alergii, to polecam zdecydować się na lakierowanie. Wydaje mi się, że to najtrwalszy sposób zabezpieczenia drewna, na pewno najbardziej sprzyja utrzymaniu czystości, zresztą tak jak zostało to napisane.

 • Carlos

  W sumie drewno w salonie to jedyne słuszne rozwiązanie. Wszelkiej maści wykładziny odeszły dawno do lamusa, płytki, mimo że wielokrotnie widywałem w salonach znajomych zupełnie nie przypadają mi do gustu (w kuchni czy łazience okej). Zaciekawiło mnie to egzotyczne drewno, ale podejrzewam, że koszt jest bardzo wysoki.

 • Paulina24

  Zastanawiam się nad wnętrzem z drugiego zdjęcia, z tego, co widzę drewno położone jest również w kuchni? Sama myślałam nad tym rozwiązaniem, ale większość osób mi to odradza. Mam dylemat czy zrezygnować z tego, co mi się podoba na rzecz tego, co zapewne będzie bardziej praktyczne? Zostaje też kwestia podziału pomieszczeń, bo tutaj tak jakby wszystko zlewa się w całość. Hm.

 • Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Ludzie przy projektowaniu wnętrz często nie zawracają sobie głowy takimi rzeczami, a to przecież bardzo istotne. 🙂

Zostaw odpowiedź